Girişimcilikte Sık Yapılan Hatalar.

Hiç kimse mükemmel değildir.
Bu slogan çok önemlidir. Doğru hazırlanma ve bilgi ile herkes başarılı olma şansına sahiptir. Fakat yine de; işe başlarken ya da sonrasında hata yapılabilir. Önemli olan işe başlarken hata yapmak değil, yapılan hatalardan ders almaktır.
Aşağıda işe başlarken yapılan 20 tipik hata ve bunlardan nasıl kaçınılabileceği listelenmiştir:

– Profesyonel, sektörel ya da kişisel altyapı hatalıysa; Yani: Eğer kişi kendi işinin patronu olmak istiyorsa, yıllarca profesyonel deneyim sahibi olmalıdır. Eğer profesyonel deneyimini gösteremiyorsa, eğitilmeli ve en kısa zamanda başka şirketlerde ve farklı pozisyonlarda deneyim kazanmalıdır. Burada önemli olan ticari organizasyona yönelik konularda ve özel servislerde farklı aktivitelerin olduğudur.

– Yanlış pazarlama Yani: Detaylı işe başlama stratejisi sizin için hayat sigortası gibidir. İlk işe başlama evresinde özellikle çok önemlidir. İş projenizi uzmanlar, aileniz ve arkadaşlarınız ile konuşun. Bütün işiniz için önerileri (olumlu ve olumsuz), ön şartları ve iş fikrinizi eleştirel gözle kontrol edin. Gerçekleri kabullenin. Özellikle, iş kurulum aşamasında ve sonrasında her türlü bilgi kaynağını kullanın.

– Yetersiz pazarlama bilgisi Yani: Sektörünüzdeki yetersiz bilgi ile kuracağınız işte başarılı olamazsınız. Profesyonel ve sektörel dergiler okuyun, ticaret fuarlarını ziyaret edin ve sektördeki başarılı kişiler ile konuşun. Ayrıca müşterilerinizi de unutmayın. Hedef grubunuza kulaklarınızı açın, onların isteklerini ve ihtiyaçlarını keşfetmeye çalışın.

– İş için yanlış yer Yani: Kira kontratını hemen imzalamayın. İş imkânlarını çok dikkatli araştırın. İş yeri, büyüklüğü ve kirası size uygun olmalıdır. Zira iş yeri kiralama işlemi tüm planlama çalışmaları sonrasında elde edilecek kriterler (yer, m2 ihtiyacı, olası kira bedeli, vb.) belirlendikten sonra yapılmalıdır.

– Yetersiz yada yanlış finansal planlama Yani: Yeterli sermayeniz ile yeni işinizi finanse edin ve eğer gerekliyse, uzun dönemli kredi alın. Genel devlet kredilerinden faydalanabilirsiniz.

– Gerekli sermaye ihtiyaçları hakkında yetersiz bilgi Yani: İlk siparişlerinizin önceden karşılığı olması gerektiğini unutmayın. Gerekli ise, erkenden bankanız ile potansiyel finansal ihtiyaçlarınız hakkında konuşun.

– Eksik planlama Yani: Detaylı finansal planlama yapmanız gerekir. Detaylı bir finansal planlama masrafları, karları ve nakit akışını kapsar ve iş planlarınızdaki hataları hemen size gösterir. Uyarımız! Bu tür hesaplamaları yapmadığınız taktirde, erkenden sıkıntıya düşme tehlikesindesiniz demektir.

– Kötü organisazyonlar Yani: Her şeyi tek başınıza yapamazsınız. Görevlerinizin bazılarını, çalışanlara devretmeyi ya da dış servislerden yardım almayı bir an önce öğrenin.

– Beklenen karın üzerinde tahmin Yani: Tipik girişimci mutluluklarından uzak durun. Yeni kurulan şirketler ilk başlarda nadiren tam kapasite ile çalışırlar. Ayrıca, bu dönemde ürünleriniz ve hizmetiniz için yüksek bedel isteyemezsiniz.

– Çok sık değişen personel Yani: Genelde yeni kurulan işletlemelerde girişimci kendi başına çalışmaktadır. Fakat kuracağınız iş yerinize eleman almanız gerekebilir bu durumda birçok girişimci gibi çalışanlar konusunda şansınızı artırmaya bakın. Çalışanlar genelde gerekli olan deneyimden yoksundur. Bu yüzden çalışanlarınızı çok dikkatli hazırlayın. Burada önemli olan yeni elemanların adaptasyon süresinde sahip olmaları gereken yeteneklerin belirlenmesidir.

– Yanlış ya da tamamen eksik giderlerin hesaplanması Yani: Her zaman işinizin saatlik masrafını ya da en azından günlük masrafını hesaplayın. Aynısını kar aralıklarınız için de yapın. Çalışma saatlerinin hatasız kaydının olması ve aldığınız sipariş kayıtlarının hesaplarının takibinin bulunması önemlidir.

– Yetersiz muhasebeci Yani:Yetersiz muhasebeci ile şirketinizin sonunu kendi elleriniz ile hazırlarsınız. Faturalar ve banka hesap özetlerinin ele alınması girişimciler için bir yük gibidir. İyi bir muhasebeci, şirketinizin ve maliyetlerinizin hesaplarının sağlıklı olarak takibi ve kontrolünü sağlar. Muhasebecinin maliyeti bir şirketin batmasını sağlamaz, fakat kötü bir muhasebeci şirketin kapanmasına neden olabilir.!!!

– Hazırlıksız bilgisayar kullanımı Yani: Bilgisayar ağı için gerekli minimum ihtiyaçları listeleyin. Bunları garantisi ve sağlam servisi olan dükkânlardan alın. Donanım ve yazılımı almadan önce referanslarını sorun. Eğer girişimci bu konuya gerekli önemi vermeyecekse, günün birinde bilgisayar ağının tamamen çalışmadığını gördüğünde şaşırmamalıdır.

– Vergi kanunlarının takip edilmemesi Yani: Deneyimli vergi danışmanı olmadan bir şirket ayakta kalamaz. Vergi ödemelerinizde sizi avantajlı konuma getirecek modelleri oluşturmanıza ve zamanında vergi bildirilerinizi vermenize yardım eder.

-Kira, satış, çalışan ve firma sözleşmelerinin yanlış hazırlanması: Yani: Girişimcilerin avukatsız işe başlayabileceği yanlış bir inanıştır. Eğer kişi burada para harcamak istemiyorsa, yanlış yerden para kısıyor demektir. Yazılan anlaşmalar her zaman yasal bakış açısı olan kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

– Yanlış yasal form Yani: Eğer kişi, şirketinin yasal yapısını sadece vergi avantajı için belli bir formda olmasını istiyorsa, muhtemelen daha sonra bunu ağır bir şekilde öder. Kuracağınız şirketin yasal formuna karar vermede aceleci davranmayın. Deneyimli bir uzmandan farklı yasal alternatiflerin avantaj ve dezavantajlarını öğrenin.

– Çok yüksek ya da çok düşük sigorta güvencesi Yani: Yeni işinizin risk korumasını unutmayın. Her riski göz önünde bulundurmalısınız.

– Yasal işe başlama formalitelerinin takip edilmemesi Yani: Kendi işinizin patronu olmaya karar verdikten sonra, şirketinizi sorumlu devlet otoritelerine kayıt ettirmeniz gerekir. Fakat bu aşamadan önce alt yapınızın bu işe uygun olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

– Eksik ya da yanlış danışmanlık Yani: Deneyimli uzmanlardan tavsiye alın. Bu şirketin kuruluş döneminde ve iş adamı olma yönünde özellikle önemlidir. Bu noktada danışmanlarımız her zaman hizmetinizde olacaktır.

– Var olan bir şirketi devir alırken yapılan hatalar Yani: Dolandırılmayın. Şirket satın almak, kurmaktan daha problemli olabilir. Bu nedenle mevcut şirketi çok dikkatli kontrol edin. Sadece dış tarafından bakmayın. İstenen satış bedellerini de tarafsız bir uzmana onaylatın. Müşterilerle, servis sağlayıcılarla ve personelle konuşun.

Kaynak : Abigem

1 YORUM

  1. Çok iyi bir konuya temas ettiniz. İş kurmak isteyen arkadaşlarınız varsa 5 dk ayırıp ta bunu okusun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here