Gişimci hataları 2

Bu yazının ilk maddesini burada yayınlamıştım.Şimdi diğer maddelerini de yayınlıyorum.Maddeler üzerinde ilerleyen zamanlarda tekrar yazacağım.Bir danışman olmamama rağmen özellikle 7 nci maddedeki oranlara dikkatinizi çekmek isterim.Acı ama gerçek.

2-YETERSİZ SERMAYE
En sık karşılaşılan hatalardan biride yetersiz sermaye ile yola çıkmak. Birçok girişimci sermayenin ne derece önemli olduğunu göz ardı edip, varını yoğunu harcayıp heyecanla yeni bir işe atılıyor. Uzmanlara göre, kısa sürede batan birçok girişimcinin ortak hatası yetersiz sermaye ile yola çıkmak. Yeni kurulan bir işin hemen para kazandıracakmış gibi algılanması temel bir hata. Elinde yeterli sermayesi olmayan ve varını yoğunu iş kurmaya harcayan girişimciler, piyasalardaki en ufak bir dalgalanmada zor durumda kalıyor. Danışmanların önerisi, yeterli işletme sermayesi olmadan yola çıkmamak.

3-YÜKSEK MALİYETLER
En sık yapılan hatalardan biri. Yapılacak işin sağlayacağı karlılığa asla uygun olmayacak denli yüksek meblağlarda kira bedellerinin göze alınarak işe başlanması bu tip hatalara iyi bir örnek. Uzmanlara göre girişimcilerin en çok dikkat etmeleri gereken nokta, tüm maliyetleri kontrol altına almak ve asla gereksiz maliyetlerin altına girmemek. Personel, kira, dekorasyon, araç ve ekipman maliyetleri asla belli bir sınırın üstüne çıkmamalı. Örneğin gıda sektöründe personel ve kira gideri asla cironun yüzde 25’ini aşmamalı.

4-YANLIŞ YÖNETİM
Malum, Türkiye’deki şirketlerin neredeyse tamamı aile şirketlerinden oluşuyor. Yöneticiler aile üyeleri arasından seçiliyor. Profesyonellere fazla güvenilmiyor. Uzmanlara göre, yönetim anlamında yapılan en ciddi hatalardan biri de bu. Ve bu hata KOBİ’lerde de sıkça görülüyor. Özel yaşantıdaki sorunların şirkete taşınması, şirket içindeki hiyerarşik yapı nedeniyle aile bireylerinin birbirine düşmesi ve aile dışındaki çalışanlara güvensizlik en sık karşılaşılan sorunlar. KOBİ danışmanları, küçük girişimcilere güçleri yettiği ölçüde mümkün olan en iyi ekiple çalışmasını öneriyor.

5-HATALI İSTİHDAM
Yanlış yönetimden fazla kopuk olmayan bir madde de hatalı istihdam. Birçok girişimci doğru istihdam yerine, eşe ve dosta istihdam yaratmak gibi önemli bir hataya düşüyor. Uzmanlara göre bu maddeye iş sahibinin yeterli verim alınamayan çalışanlarını duygusal nedenlerle çıkaramamasını da ekleyebiliriz.
Bugüne kadar yaşanılan örnekler, yanında çalıştıracağı kişileri doğru seçemeyen ve doğru konumlandıramayan girişimcilerin başarılı olma şansının düşük olduğunu gösteriyor.

6-HEDEFSİZLİK
Şirketin ölçeği ne olursa olsun, öncelikli hedefler belirlenmeli ve bunlara ulaşmak için çalışılmalı. Gerek yönetim gerek iş kolu, gerekse insan kaynağında yapılan sürekli değişiklikler istikrarsızlığa neden olur. Girişimci bu hataya düşmemeli ve hedefi doğrultusunda yürümeli. Danışmanlara göre KOBİ’ler mutlaka iş planlarıyla hareket etmeli. Bu planlardan da mümkün olduğunca az sapılmalı.

7-GEREKSİZ CESARET
Faaliyet gösterilen iş kolunun uzmanlarına danışılmadan sadece hisler dikkate alınarak alınan kararlar çoğu zaman o işe zarar verir. Kendine aşırı güvenmek, aşırı risk aldırır. Bu durumda da eninde sonunda girişimci zarar görür. Uzmanlar,aşırı güven ve gereksiz cesaretin girişimcilere zarar verdiğini, bu yüzden de girişimcinin mümkün olduğunca uzmanlara danışmasını öneriyor. Oysa yapılan bir araştırmaya göre, Türk şirketlerinin yüzde 99’u danışmanlık hizmeti almıyor. Gelişmiş ülkelerde ise şirketler ortalama beş kez danışmanlık hizmeti alıyor.

8-BİLGİ VE TEKNOLOJİ YETERSİZLİĞİ
Girişim uzmanlarına göre, günümüzde hala girişimcilerin önemli bir kısmı bilgi ve teknolojinin önemini kavrayabilmiş değil.Halbuki farklı olmak ve başarıyı yakalamak için bu nokta anahtar rolünde.Türkiye’de genele bakıldığında işletmenin kurulduğu günde edinilen teknik donanımın üzerine pek bir artı değer katılmadığı dikkat çekiyor. Girişimci, teknolojiyi ve sektöründeki yenilikleri takip etmiyor ve şirketini yenileyemiyor. Bu durumda da yoğun rekabet ortamında kendi elleriyle müşterilerinin rakiplere kaptırıyor.

9-AÇIK OLMAMAK
Girişimci tek adamlığa soyunmamalı, belli aralıklarla çalışanlarıyla sorunları tartışmalı ve çalışanlarına kendilerini bir bütünün parçası olarak görmelerini sağlamalı. Uzmanlara göre, bilgiyi çalışanlardan saklamak yani kapalılık, iş yeri motivasyonun düşmesinin önemli unsurlarından biri.

10-MÜŞTERİLERİ TANIMAMAK
Müşterinizi ne kadar tanıyorsunuz? Yeni kurulanişletmelerin en büyük hatalarından bir tanesi müşteriyi yeterince tanımamaları. Onları birkaç cümle ile özetleyebilmeniz gerekiyor. Müşterinizi tanıyıp tanımadığını ölçmek için şu sorulara yanıt vermeyi deneyebilirsiniz: Müşterinize hangi kanallardan ulaşıyorsunuz? Ürünlerinize yönelik talep dönemsel mi?Eğer öyleyse, talebin düştüğü dönemlerde ne yapacaksınız? Müşterileriniz sadık müşteriler mi? Onların sadık müşteri olması için hangi artıları katıyorsunuz? Sizi müşteriler gözünde sektörünüzdeki diğer şirketlerden ayıran özellikleriniz nelerdir?

11-YANLIŞ FİYATLANDIRMA
Pazardaki en ucuz ürünü üretiyor olabilirsiniz, ya da en kalitelisini”¦ Ama ikisini birden yapmaya çalışmak sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Pazardaki fiyatlandırmanızı, ürününüzün yer alması gereken segmente göre belirleyin.

12-NAKİT AKIŞINI PLANLAMAMAK
İşinizi yeni kurduğunuzda, tedarikçiler ödemelerinizi erken tarihte yapmanızı isteyecektir. Eğer vadeli satış yapıyorsanız, tahsilatla ödeme tarihleri arasındaki farklılık nakit krizi yaşamanıza yol açabilir. Nakit akışını mutlaka planlayın. Örneğin kredili mevduat veya borçlu cari gibi kredilerle olası sıkışılıklık önlenebilir.

13-DEĞİŞİMİN GERİSİNDE KALMAK
Geçmişte sizi başarıya götüren yollar olmuştur. Ancak bunların gelecekte ve her daim geçerli olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır. Pazardaki talep ve teknoloji değiştiği halde, hala aynı yöntemleri kullanmak ve aynı ürünleri üretmekte ısrar etmeyin. Yeni fikir ve deneylere açık olun.

14-MÜŞTERİ SAYISINI ARTIRMAMAK
Düzenli bir müşteriye sahip olmak iyidir. Sadık müşteri sizin en büyük teminatınızdır. Ancak bu durum sizi yeni müşterilere kapalı bir hale getirebilir. Sadık müşteri programlarının yanısıra yeni müşteri kazanmaya da özen göstermelisiniz. Çok büyük de olsa tek bir müşteri yerine, çok sayıda küçük müşteriyle iş yapmak riskinizi azaltır. Bunun için de yeni pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi gerek.

15-ÖLÇÜSÜZ BÜYÜME
Müşteri sayısının bir anda artması iyi bir gelişme gibi görünebilir. Ancak, eğer hazırlıksız yakalanırsanız bu sizi krize sürükler. Müşteri sayısının hızla artması sizi stoklarınızı artırmaya sevk edecektir; bu da nakdinizin azalması anlamına gelir. Bir anda çok hızlı ve kontrolsüz büyüme uzun vadede risklidir. KOBİ uzmanlarına göre, Türk girişimcilerinin çoğunda hızlı şubeleşme ve ölçüsüz büyüme hastalığı var. Bu hastalık birçoğunun sonu oluyor.

16-BÜYÜMEYE YANIT VERMEYEN YÖNETİM
Büyüme, şirket dinamiklerinde değişim gerektirir. Yönetimin de bu değişime açık olması gerekir. Bunun için gereksinim duyduğunuz özelliklere sahip yeni
yöneticilerle çalışarak, değişen pazar koşullarına cevap vermelisiniz.

Kaynak : Kobigirişim

1 YORUM

  1. Sunmuş oldugunuz bu bilgiler ve hiç bilmediğim konularda bana ihtiyacım olan bigiyi saglayan ve bu işte emeği olan herkese ayrıyeten teşşekkür ederim. Bana güncel yada sitenizde yeni gelişen duyuları bildirirseniz çok sevinirim iyi günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here