Gişkad – Girişimci İş kadınları sayısı artıyor

Girişimci İşkadınları Derneği (GİŞKAD) Başkanı Cavidan Demirağ, kadınların, artık evlerinden çıkıp iş alanlarında yer almaları gerektiğini, bu konuda önemli çalışmalara imza attıklarını bildirdi.


Mersin’de faaliyet gösteren GİŞKAD’a üye olan 20 kadına üyelik şal ve rozetleri Armada Center’da düzenlenen törenle takıldı.


Demirağ, buradaki konuşmasında, 17 Mart 2006’da 32 kurucu üye ile yola çıkan GİŞKAD’ın her geçen gün artan üye sayısı ile büyük bir aile olmaya başladığını söyledi.


Mersin’den çıktıkları yolda yaklaşık 3 yıllık süreçte kent ve ülke sınırlarını aşarak yurt dışına açıldıklarını belirten Demirağ, ”Ülkemizin yanı sıra dünyanın en önemli sorunlarının başında kadın girişimcilerin yetersizliği geliyor. İstihdam alanında özellikle çalışma alanında kadınların, artık evlerinden çıkıp iş alanlarında yer almaları gerekiyor. Yaptığımız çalışmalarla bir yandan girişimci iş kadını sayısını artırırken, diğer yandan önemli bağlantılar yaparak iş kadınlarımızın kendi sektörlerinde söz sahibi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.


GİŞKAD’ın birçok önemli potansiyeli bünyesinde barındıran kentin gelişmesine öncülük de ettiğini vurgulayan Demirağ, şöyle konuştu:


”Mersin geçmişte sadece uluslararası bir liman kenti olarak anılırken, bugün lojistik alanında, tarımda, ticarette önemli projelere imza atan bir şehir olma yolunda ilerliyor. Bu paralelde yürüyen, çağdaş, dinamik iş kadınları olarak artık biz de varız diyoruz. Bizler gibi kadınların çoğalmasını istiyoruz. Artık kadınlarımız sınırları aşarak başta Irak ve Suriye olmak üzere birçok ülkede iş yapmaya başladı. Önceden ülkemizdeki kadınlara rol modeli idik. Şimdi ise uluslararası arenada rol modeli olalım istiyoruz. Elbette bunları gerçekleştirirken, kentteki kurum ve kuruluşların bizi desteklemesi çok önemli. Bu konuda şimdiden çalışmaya başladık. Hedefimiz önümüzdeki yılın sonlarına doğru ‘2. Uluslararası İş Kurultayı’nı gerçekleştirmek.”


Demirağ, iş kadınları olarak 2010 yılından beklentilerini de anlattı.


-DİĞER KONUŞMACILAR-


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eğitim ve Kalkınma Vakfı (EKAV) Başkanı İbrahim Kiper de GİŞKAD’ın 3 yıldır başarılı çalışmalara imza attığını söyledi.


Girişimciliğin hayatın en zor işlerinden biri olduğuna dikkati çeken Kiper, ”Bunları bir kadın olarak yapmasınız bizi mutlu ediyor ve sizlerin çoğalarak, daha çok iş hayatında yer almanızı istiyoruz” diye konuştu.


Kadınların da artık iş hayatında ”ellerini taşın altına sokmaları” gerektiğini belirten Kiper, şunları kaydetti:


”Türkiye birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlarına seçme ve seçilme hakkı vermiş bir ülkedir. Onun için iş hayatına girmeniz biraz geçikmiş olsa da bizler fikir, ve eğitim olarak destek vermek istiyoruz. İşimiz zor ve hepimizin taze bilgiye ihtiyacı var.”


Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sedat Kutlu da, GİŞKAD’ın yenilikçi değerler yaratarak Mersin’e uluslararası alanda önemli katkılar sunduğunu ve bunların ilerleyen süreçte ekonomik fayda sağlayacağına inandığını söyledi.


İlk il kadın belediye başkanı Müfide İlhan’ın Mersin’den seçildiğini anımsatan Kutlu, şöyle devam etti:


”Dolayısıyla GİŞKAD’ın Mersin’de yapmış olduğu çalışma, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemsenmekte ve iyi takip edilmekte. Özellikle ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde dikkatle takip edilmektedir. Bizler de Mersin’in yüzünü 29 ülkede öne çıkarma çabası içerisindeyiz.”


Toros Rotary Kulübü Başkanı Feridun Gündüz, girişimcilik denince akla cesaret ve risk almanın geldiğini, bunun da kadınların doğasına ters geldiğini söyledi.


Konuşmaların ardından derneğe yeni üye olan 20 kadına üyelik şal ve rozetleri takıldı.

2 YORUMLAR

  1. MERABA BENDE AŞÇI BAYAN OLARAK GİRİŞİMCİ BAYANLARALA ORTAK OLUP YA MOBİL BİR ARABALARA HİZMET VEREN ÇAY KAHVE MEYVE SALATASI YADA MAKARNA VS.AÇMAK İSTİYORUM SABİTTE OLUR SERMAYE VE AKIL KOYABİLECEK GİRİŞİMCİ BAYANLARA DUYURULUR HER FİKİR ORTAK PAYDADA BULUŞUR YADA YERİ OLAN AMA İŞİ OLMAYAN HER FİKRİ GÖZDEN GEÇİREBİLİRİZ NEDEN OLMASIN BİR KAÇ KİŞİ OLURSA KENDİMİZİ EVİMİZİ İHMAL ETMEYİZ BOŞLUKLARIMIZI TAMAMLARIZ YETERKİ ELİNDEN İŞ GELEN KAFASI ÇALIŞAN BAYANLAR OLSUN NEVİM YILDIRIM 5392803719 nevim1966@hotmail.com

  2. ARKADAŞLAR BENİ HATIRLARSINIZ NEVİM YILDIRIM TAŞIMA YEMEK SEKTÖRÜNDEN BEN BAYANLARDAN OLUŞAN Bİ YEMEK FİRMASI AÇMAK İSTİYORUM 5 BAYAN OLCAZ BEN AŞÇI VE İŞLETMECİ OLABİLİRİM HEPİMİZİN 100 /20 HİSSESİ OLACAK KOYDUGUMUZ SERMAYE ORTAK OLACAK HEPİMİZİN AYRI BECERİLERİ OLACAK EVİMİZDE YADA BİR ORTAK BAYANIN KİRA KARŞILIGI YERİNİ KULLANA BİLİRİZ İŞİ BÜYÜTMEK İÇİN PROSEDÜRLER OLACAK BUNUN İÇİN KİMYAGER YADA MÜHENDİS FELAN LAZIM ARAŞTIRIN SİZDE YEMEK İŞİ İÇİN HANGİ İZİNLER LAZIM BÜYÜKÇEKMECEDE OTURUYORUM BEN İRTİBATA GEÇİN SERMAYE KOYABİLECEK VE EL BECERİSİ OLAN BAYANLAR ARASIN LÜTFEN 5392803719 nevim1966@hotmail.com ayrıca her şeyi yapabiliriz girişimci bayan istiyorum elinden iş gelen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here