Gizli Müşteri Nedir ?

Gizli Müşteri Araştırması herhangi bir zamanda herhangi bir müşteri tarafından hizmet performansının değerlendirilmesidir. Tıpkı padişahlarımızın zamanında Tebdil-i Kıyafet halk arasında gezmesi gibi.. Bugün de artan şube sayısı sonucu zorlaşan kontrol sebebiyle hizmet sektöründeki firmalar tebdil-i kıyafet gizli müşterileri çalışanlarını ve mağazalarını denetlemeye gönderiyorlar.
Yılda binlerce dolar harcayarak çalışanlarınıza sunduğunuz eğitimlerin ne kadar hayata geçtiğini, personelinizin sattığı ürün hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunu ya da müşterilerinize daha iyi hizmet sunabilmek için koyduğunuz kuralların ne kadar uygulandığını görmek için gizli müşteri araştırması yapmalısınız. Ayrıca, müşteri gözünden hizmet performansınızdaki geliştirilmesi gereken tarafları öğreneceksiniz.

İşte Gizli Müşteri Araştırmalarının Faydaları :

Müşteri memnuniyetinde artış
Çalışan performansında artış
Çalışanların müşteriye verdiği önemde artış
Rakipleri izleyebilme
Eğitim İhtiyaçlarının Etkin şekilde tespiti
Organizasyon gelirinde artış
Organizasyon hedeflerine ulaşmada kazanılan hız
Organizasyon performansının ”müşteri gözüyle” ölçülmesi
Organizasyonun gelişim sürecini izleyebilme

Gizli Müşteri Araştırması hizmet sektöründe çok geniş bir alanda uygulanmaktadır.
Bu araştırmayı en yoğun şekilde yapan sektörler:
Bankacılık,
Restoran,
Perakende,
Otelcilik,
Çağrı Merkezi,
Devlet Kurumları,
E-Ticaret,
Taşıma Sistemleri,
Sinema-Tiyatrolar,
Kargo-Nakliye şirketleri,
Hastaneler,
Sosyal Tesisler
Benchmarking :Gizli Müşteri Araştırmaları çok etkin bir benchmarking aracıdır. Kendi çalışanlarınız ve hizmet sunmadaki gücünüz hakkında sahip olduğunuz bilgi kadar rakipleriniz hakkında da bilgili olmanız çok önemlidir. Böylece kendinizi geliştirmek adına yapacağınız çalışmalar için rakiplerin size göre güçlü olduğu yanları da değerlendirmeye katabilir ve müşteri tercihlerini lehinize çevirmek adına daha etkin çalışmalar yapabilirisiniz.
Yapılacak Benchmark çalışmasının frekansı belirlenirken kendi firmanızda yaptığınız çalışmanın frekansı, çalışmaya katılacak rakiplerin sayısı, büyüklüğü, ne kadar geniş bir alana yayıldığını dikkate almalısınız.

PlusValue, geniş gizli müşteri ağı ile Gizli Müşteri Araştırması çalışmalarınıza yanınızda..
Gizli müşteri olmak istiyorum diyorsanız : PlusValue’ye başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here