Gmail’in Az Kullanılan 4 Harika Özelliği

Gmail'in Az Kullanılan 4 Harika Özelliği 1
gmail giriş

Dünya’nın en popüler e-posta sistemlerinden biri olan Gmail’in bilinen ancak kullanılmayan 4 özelliği

gmail-az-kullanilan-ozellikleri
Gmail

İster kişisel işleriniz ve iletişim için olsun, ister firmanızın yazışmaları için olsun mutlaka bir Gmail hesabınız vardır. Gmail, Google tarafından sunulan bir e-posta sistemidir. Google her işinde olduğu gibi bu sistemde de kullanıcılarının çok işine yarayacağını düşündüğü özellikler geliştirmiştir. Ancak özellikle ülkemizde bu özellikler pek fazla kullanılmamakta ya da önemsenmemektedir.

Kullanıcıların e-posta kullanımını kolaylaştıracak 4 Gmail özelliği

1 – Gelen Kutusu Düzenleme

gmail-sekme-ekleme

Gmail, varsayılan olarak gelen maillerinizi “Birincil”, “Tanıtımlar”, “Güncellemeler” gibi sekmelere ayırarak size sunar. Bu sekmeler tek bir kutuda onlarca mailin birikmesini, hatta bir kaç gün bakılmayan hesaplarda yüzlerce mail içerisinde boğulmanızı engellemektedir. Sistem, bu sekmeleri arttırabileceğiniz bir tuşa sahiptir. Sekmelerin sonunda göreceğiniz “+” işareti ile kendi istediğiniz sekmeleri oluşturabilir, filtrelediğiniz maillerin bu sekmeye otomatik olarak düşmesini sağlayabilirsiniz.

2 – Etiketler ve Filtreler

Eğer maillerinizi, sekme sisteminden daha ayrıntılı bir şekilde filtrelemek istiyorsanız, kişisel etiketler oluşturabilir, ayarlayacağınız filtrelerle otomatik olarak benzer maillerin bu sekmeye düşmesini sağlayabilir ya da el ile ayıklayarak maillerinizin düzenini sağlayabilirsiniz.

Bunların yanında görmek istemediğiniz firma, marka, web sitelerinden gelen mailleri de bu tarz bir filtreleme işlemiyle gelen kutunuzdan kaldırabilirsiniz.

Yan Uygulamalar ve Yeni Sistemler İle Google

3 – Gmail Labs ile Yenilikler

gmail-labs
Gmail Labs

Google, her alanda olduğu gibi mail sisteminde de çeşitli geliştirmeler yapmaya ve kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam etmektedir. Bunun sonucunda Gmail Labs adlı sistem ile kullanıcılarına geliştirmeleri deneme fırsatı sunmaktadır.

Gmail Ayarlar altında bulacağınız “Labs”‘ı aktif ederek, “Okundu Say” tuşunu aktif edebilir ve maillerin içeriğine girmeden ya da filtreleme seçenekleriyle boğuşmadan istediğiniz maili tek tuşla okundu sayma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında “Hazır Yanıtlar” seçeneğini aktif ederek sıkça kullandığınız mail cevaplamalarını kaydedebilir, hızlıca kullanabilirsiniz. Böylece bir çok maile aynı içeriği tekrar tekrar yazmak zorunda kalmaz, kopyala yapıştır ile uğraşmazsınız.

Gmail Labs, çoklu gelen kutusu, doğrulanmış mail adresi simgesi, okunmamış mail sayısı göstergesi gibi daha bir çok özelliğe sahiptir ve Ayarlar sayfasındaki “Labs” sekmesi altında görülebilir.

4 – 3. Parti Yazılımlar

Chrome, Firefox ve Safari gibi tarayıcıyı destekleyen bir çok mail uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan benim en dikkatimi çekenler arasında Boomerang adlı uygulama bulunuyor.

Diyelim ki bir mail aldınız ve bu mailin size ileri bir tarihte hatırlatılması gerekiyor. Bu durumda Boomerang devreye giriyor. İstediğiniz maili, istediğiniz tarih ve saatte tekrar gönderilebilecek şekilde ayarlayabiliyor, toplantınızı, özel günleri ya da önemli görevleri böylece asla kaçırmıyorsunuz.

Ayrıca Unroll.me adlı gelen kutusu temizleyici, Hazır yanıtlara alternatif olarak kullanılabilecek Insert Text uygulaması da yararlı seçenekler arasında görülebilir.

Mail sistemi, Google tarafından sürekli olarak geliştirilmeye ve kullanıcı dostu bir hale getirilmeye devam ediliyor. Zamanınız olduğunda Gmail’in ayarlar kısmında dolaşarak oldukça hoşunuza gidecek ve işlerinizi hızlandıracak bir çok güzel özellik bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here