Gmc adlı sanal yarışmada şirketleri krizden kurtaranlar işi kapıyor.

GMC adı verilen sanal yarışmaya katılanlar, 20 milyon euroluk şirketin yönetiminde başarılı olursa gerçek şirketlerde işe alınıyor. 28 yıldır süren yarışma Türkiye dahil 30 ülkede düzenleniyor.

Krizler, iflaslar, batan şirketler, grev, sendika.. Gerçek bir ekonominin tüm bu bileşenleri sanal ortamdaki bir yarışmayla artık iş arayanların kendisini ispat etmesine imkân tanıyor. Şirketleri ve öğrencileri aynı platformda buluşturan ve Global Management Challenge (GMC) adı verilen küresel yarışmada, sanal olarak yaratılan uluslararası bir şirketi en kârlı çıkaran grup, hem birincilik ödülünü alıyor hem de performanslarını değerlendiren patronlar aracılığıyla gerçek işi kapıyor.
Yarışmayla şirketler potansiyel personelini işe almadan önce sanal ortamda performanslarına bakıyor. Hatta yarışmanın sponsorlarından Finansbank artık işe alım sürecini GMC yarışması üzerinden yürütüyor.
28 yıldır 30 ülkede organize edilen uluslararası yönetim ve strateji yarışması GMC’nin Türkiye temsilcisi Realta şirketinin kurucu ortağı Ali Ayaz, yarışmanın şirketlerle öğrenciler arasında iletişimi sağlayarak, şirketlere kaliteli işgücü istihdamı konusunda yardımcı olduğunu söylüyor.

CV yerine GMC ile işe alıyor
Genç yeteneklere iş dünyasını öğreten ve ABD’li emlak kralı Donald Trump ile bir televizyon fenomeni haline gelen “Çırak”ın bir benzeri internet ortamında hayat buldu. Ancak katılımcılar bu kez, uluslararası bir şirketi kendi hesabına değil, grup olarak yöneterek en üst düzey kâra ulaştırmayı amaçlıyor.
Türkiye’de bu yıl ikinci defa düzenlenecek GMC’ye dünya genelinde 30 ülke katılıyor. Şu ana kadar 400 bin kişinin yarıştığı yarışmaya üniversite öğrencilerinin yanı sıra Sabancı, Mercedes, Finansbank, İş Bankası gibi birçok şirketten yarışmacı katılıyor.
Dünyanın finansal krizle çalkalandığı bu dönemde yarışmacıların geliştirdikleri stratejilerin, işe alım süreçlerinde çok etkili olacağını kaydeden Ayaz, “Bu yarışma sanal olduğu kadar gerçek. Yeteneklerinizi geliştiriyor. Orta seviye yöneticileri üst düzeye hazırlıyor, üniversitelileri iş yaşamına hazırlıyor” diyor. Firmaların işe alım süreçlerinde de bu yarışmayı tercih ettiklerini anlatan Ayaz, örneğin yarışmanın sponsorlarından Finansbank’ın artık CV yerine GMC’yi tercih ettiğini belirtiyor. Ayaz, “Şirketler CV’sini gönderen yerine, 6 ay beraber çalıştıkları yarışmacıları işe almayı tercih ediyor” diye konuşuyor.

20 milyon euroluk şirket
Yarışmaya geçen yıl 3600 öğrencinin başvurduğunu belirten Ayaz, en çok Bilkent Üniversitesi’nden başvuru aldıklarını söylüyor. Bu yılki finalin Lizbon’da yapılacağını ifade eden Ayaz, Türkiye finalinde birinci olan grubu da dünya finali için çalıştıracaklarını belirtiyor.
Bu yıl minimum 256, maksimum 512 takım olacağını kaydeden Ayaz, yarışmanın işleyişini şöyle özetliyor: “Bu takımlara yıllık cirosu yaklaşık 20 milyon euro olan bir şirket veriyoruz. Şirketin sektörü ve ürünlerin ne olduğu, mevsimsel kararlar etkili olmasın diye belirtilmiyor. Finans, insan kaynakları, üretim, planlama ve pazarlama konularında kararlar alınıyor. İçinde krizler yaratılıyor. Şirketin son 5 dönemlik bilançosu ve şirketle ilgili 60 sayfalık bir kitapçık veriliyor. Yarışmacılar stratejileri belirliyor. Belirtilen tarihte de ilk kararlar gönderiliyor. Simülasyon bunları yorumluyor. Bu hareketlenmeden, şirketin hisse senedi fiyatı çıkıyor ya da düşüyor. Gerçek dünyada olan her şey var. Grev, sendikal haklar, kriz.. Tüm ekonomiyi yansıtıyor. Yükselen piyasalar, düşen ekonomiler kullanılıyor. Gruplardan çıkanlara yeni bir model ve başka bir ekonomik yapı veriliyor.”
Yarışmanın 30 yıldır uygulaması yapılan bir simülasyon olduğunu anlatan Ayaz, yarışmacıların, rakiplerinin yaptığı minicik bir hatayı bile gözlemlediğini ve bu doğrultuda şirket için karar aldıklarını ifade ediyor.
Kaynak:Referans

5 YORUMLAR

  1. dikkat cekmek,,, dunyanin tum is sektörlerinde ve özelikle reklamcilik sektörunde ustalikla kulanilan bir taktiktir…,tepki almak ise dikkat cekmenin basariya giden yolun ilk adimlarinin saglam atildigina isarettir…bir kisinin dikatini ve tepkisini alabilmek, tum dunyanin dikkatini ve tepkisini alabilmenin ilk adimidir,ve isaretidir…dunyadaki tum zafaerler ister bilimsel ,veya ticari ,ister politik veya global olsun herkesin sizi taktir deceyini beklemek, bilimsel tecrubesizlik ve matematiksel zayifliktir…,gercekleri görerek,öyrenerek ,okuyarak,deneyerek ,tecrube sahibi olarak , gerceyin özunu kabullenmek olgunluktur .,,,ve ustaliktir…görmeye ,öyrenmeye,okumaya,denemeye ve tecrube sahibi olmaya devam beyin firtinalarina devam tum herkese saygilarimla………….– özellikle dikkatinizi ve tepkinizi dile getirdiyiniz icin ictenlikle tesekurlerimi sunuyorum .,,,akilli ve bilincli cesaretli ,insanlari tebrik etmemek elde deyil….saygilarimla

  2. selam bu yarismaya herkes katilabilirmi ,,,,,, ben yurt disindayim öyrenci olmak sartmi ,,,,,,,ben bir eyitimciyim bu yarismaya nasil ve hangi adresten katilabiliriz ,,,, simdiden tesekurler .

    Yazıda katılabileceğiniz site adresi var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here