Golf Oyuncularına Yardımcı Arabası Shadow Caddy

Golf Oyuncularına Yardımcı Arabası Shadow Caddy
shadow caddy

Buluş: Dünyanın ilk eller serbest robotik golf yardımcı arabası; golf sopalarını etrafınızda sürüklemeye bir alternatif.
Mucit:Hubert Novak, Avustralya
Finansal Ödül: 10 Milyon Dolardan Fazla

Hikâyesi: Gençliğinde bu sporu oynarken yaşadığı bir omuz ve bel yaralanması golf zevkini tehdit edince, Hubert Noyak düşünce gücünü çalıştırdı. Sonucu dünyanın ilk eller serbest robotik golf yardımcı arabası oldu. Shadow Caddy golf oyuncularının içi golf sopalarıyla dolu ağır çantalarını yokuşlardan aşağıya veya yukarıya onların yerine arkasındaki çantada taşıyarak sırtlarında ve omuzlarında yaralanmalar olmasını engelleyen 3 tekerlekli bir robot
araçtır.

Piyasadaki diğer ürünlerden farklı olarak bu ürün uzaktan kumanda ile çalışmıyor, tamamen eller serbest çalışıyor. Bu araç golfçunun kemerine takılan bir vericiyi takip ediyor ve 3 cm’ye kadar kesinlik oranı var. Radyo frekans sistemi sinyalleri saniyede 50 defa işliyor. Ve kızıl ötesi ve bir yazılımla çalışan karmaşık bir çarpışma tespit sistemi aracın golf sahasındaki nesnelerle veya insanlarla çarpışmasını önlüyor. Oyuncu ile hareket ediyor,
duruyor ve dönüyor ve sürekli 1 metre arkada duruyor. Makine aynı zamanda birinci sınıf hizmet konu olunca da sorun yaşamadan içeceklerinizi taşıyabiliyor.

Sadece Oynayın
Shadow Caddy golf sahasında golf arabalarıyla gezmek isteyen kişiler için tasarlanmadı, oynadıkları yere konsantre olan ve havada süzülmedikleri zamanlarda golf sopalarının nerede olduklarını merak etmeyen profesyoneller gibi sahanın içinde serbest olarak gezen insanlar için tasarlandı. Robot bir golf ortağı fikri bir süredir Novak’ın aklını kurcalıyordu ancak Melbourne’de sürekli oynadığı golf alanında golf arabalarının kötü durumunu görünce bu düşüncesi daha da öne çıktı. Daha bir haftadır kullanılıyor olmalarına rağmen problemlerle doluydular, hasar görmüş
tekerler ve kırılmış mil parçaları vardı. Novak daha iyisini yapabileceğini düşündü. Araştırmaları sonucunda kimsenin oyuncuları takip eden eller serbest bir golf yardımcı aracı üretmediğini gördü.

Daha yeni yetişen bu mucit elektronik golf arabalarını sevmiyordu çünkü golf sopalarını hala kendisinin taşıması gerekiyordu ve ayrıca her zaman saha içinde gezerken golf sopalarını nereye bırakacağını düşünmek zorundaydı. Ancak diğer oyuncuların da kendisi gibi düşünüp düşünmediğine merak etti ve golf sahalarında gezerek insanların fikirlerini almaya başladı. Bu piyasa araştırması onu bir şey başarmak üzere olduğuna ikna etti.

Zorluklar
Geliştirme sürecinde birçok zorluk vardı. Novak ilk başta ürün üretim sürecinin 3 ay süreceğini düşündü, ama 3 yıl sürdü. İlk adım takip sistemini geliştirmekti. Genç mucit 2. Dünya Savaşındaki deniz altılardan kalma eski takip sistemleri satın aldı ve bir elektronik mühendisinden yardım aldı. 6 ay geçtikten denizaltı teknolojisi bir kenara
atıldı. Başka bir yaklaşım denediler ama başarı üçüncü girişimde geldi.

Çarpışmayı Önleme
Tasarım sürecinin en zor kısmı çarpışma önleyici sistemdi. Sensörler kızılötesiydi ve güneşten gelen kızılötesi
ışınların caddy’nin sensörlerini kestiğini bulması Novak’ın 18 ayını aldı. O da o kısmın tasarım aşamasına geri döndü ve sonunda güneş ışınlarıyla başa çıkabilecek mükemmel bir çözüm buldu.

Kendine Çin’de bir malzeme üretim ortağı buldu ve sonunda çalışan bir prototip üretildi. Bu prototip çok gürültülü, büyük ve kaba bir şeydi ama bu sistemin çalışabileceğini kanıtlar nitelikteydi, çünkü bilgisayar parçaları ve elektronik aksamlar sorunsuz çalışmıştı. Bu prototipi 3 tasarım daha takip etti.

Bu projeye küresel patent için harcanan 100,000 dolar da dahil, 3 Milyon Dolar harcandı. Bu para arkadaşlarının özel sermayesinden ve Federal Hükümet ARGE hibelerinden geldi ve prototipler üretildikten sonra bu destekleri almak
hiç de zor olmadı. Son olarak Shadow Caddy’nin her şeyi sıfırdan tasarlandı ve üzerinde hazır satın alınmış tek bir birim bile yok. Hatta lastikler ve tekerlekler bile bu robot araç için özel olarak yapıldı.

Başarıya Giden Yol
Shadow Caddy’ler şu an da tüm dünyada birçok golf sahasında kullanılıyor ve Novak da beni-takip-et sisteminin başka
alanlarda da kullanılabileceğini fark etti. Örneğin, ev ev dağıtım yapan postacıların yükünü hafifletmek için posta endüstrisinde kullanılabilir. Bu sisteme ilgi gösteren birçok farklı sanayinin temsilcileri ile görüşmeler yaptı.
Bu yüzden Shadow Caddy’nin kapsama alanı golf sahalarının dışına taşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here