Google Trends ile E ticaret pazarlaması

Google Trends ve E ticaret pazarlaması

Google Trends kelimelerin aranma hacimlerini belirli veriler karşılığında sunan ücretsiz bir analiz aracıdır. Google’nin kullanıcılara yayınladığı ücretsiz veriler aslında bir çok girişimci tarafından doğru kullanıldığında para kazandırmak için çok güzel bir araç haline geliyor. Google Trends içerisinde tek bir kelimeyi veya 5 kelimeyi yanyana analiz edebilirsiniz. Analiz içerisinde 2 veya 3 kelimeyi de aynı anda inceleyebilirsiniz.

Google Trends Özellikleri

Google Trends normal bir kelime analizi yapmak için web sitesinden kelimeyi yazmanız gerekiyor. Arama kutusuna (konuları keşfedin) yazdığınız kelime ile ilgili bilgileri vermeden önce kısa bir süzme aşaması gerekiyor. İlk başta 5 yıllık veri şeklinde ve dünya genelinde sunduğu verileri aşağıda anlattığımız şekilde süzmeniz özellikle e ticaret yapan girişimciler tarafından işlerini kolaylaştıracaktır. Şu sıralar en çok ilgi gören iPhone 7 ürünü ile ilgili kısa bir analiz yapalım. Sitede arama kutusuna iPhone 7 yazıyoruz. Ülkelerde Türkiye’yi seçiyoruz. Tarih aralığı kısmında son 30 günü seçiyoruz. Bunun sebebi ise ürüne gösterilen ilginin yeni başlamsından kaynaklanıyor. Aynı şekilde farklı ürünler için de başka bir kelimeyi yazının devamında anlatacağız.

Sonrasında Tüm kategoriler kısmı var burayı seçmeden devam edebilirsiniz. Eğer seçerseniz arama sonuçları pek net çıkmıyor. Son olarak ise Google web arama kısmını aynı şekilde bırakıyoruz. Diğer bölümleri seçerseniz arama sonuçları azalıyor. Bu şekilde seçimleri yaptıktan sonra karşımıza bu veriler çıkıyor.

Google Trends ve iPhone 7 ile ilgili Aramalar

Bugün yaptığımız 30 günlük analize göre 18 eylül ve 18 ekim arasında iPhone 7 aramalarında artış 14 ekim tarihinde zirve yapmış durumda. Alt bölgeye göre ilgi alanında ise seçmeniz gereken kısım yan sütunda şehir kısmı. Burada karşımıza en çok iPhone 7 arayan ilin Sakarya olduğu verisi geliyor. Sakarya’nın ardından Trabzon, Diyarbakır, İstanbul ve Samsun geliyor. Burada kullanacağınız bilgi ise şu anlama geliyor Google Adwords veya Facebook reklamlarınızda hedef şehir olarak bu illeri seçerseniz ürünü en çok arayan kitleye direk ulaşmış oluyorsunuz. Bu da size daha çok satış imkanı sağlayabilir.

Bir diğer veri ise ilgi konular kısmı burada artış gösteren kelimeler ve en alakalı konular kısmına dikkat etmeniz gerekiyor. En alakalı kelimeler özellikle Google reklamlarında kullanacağınız kelime gruplarını oluşturur. Çıkan sonuç ise iPhone, iPhone 6 , Fiyat, Apple, iPhone 6s . Gelelim en önemli kelime gruplarına Google Trends arama sonuçlarında verileri seçtikten sonra ilgili sorgular kısmına dikkat edin. Burada artış gösteren kelimeler iphone 7 patladı, iphone 7 128 gb, iphone 7 32 gb, aypon 7, iphone 7 simsiyah kelimeleri yer alıyor. Aypon 7 kelimesine dikkat edin. Türk tüketiciler yabancı ürünlerin isimlerini duydukları gibi arıyorlar. Seo açısından da bu kısım önemli. Diğer kısım yani en alakalı kısmında ise iPhone 7 ilgili en çok aranan 5 kelimeyi göreceksiniz. Bunlar iphone 7 plus, iphone 7 fiyatı, iphone 6s, iphone 7 fiyat ve apple 7 kelimeleridir. Direk hedef kitle üzerine reklam vermek isteyenler ise “iphone7 fiyatı” kelimesini seçebilirler.

Son 30 günlük veriler

Diğer trends verileri için buraya bakabilirsiniz. iPhone 7 verileri

Gelelim E ticarette en çok satan ürünlerden birisi olan Bebek bezinin trendlerine

Bebek bezi e ticaret sitelerinin en çok satan ürünleri arasında başı çekiyor. Bu kelime yılın her günü arandığı için zamanlama olarak 12 ayı seçiyoruz. Türkiye verilerine göre işte bebek bezinin istatistikleri

Bebek bezi 18 ekim 2015 ve 18 ekim 2016 yılları arasında en çok İzmir’de aranmış. Antalya, İStanbul, Diyarbakır ve Adana diğer bebek bezi için arama yapan illerimiz. İlgili konularda En alakalı kelimeleri seçtiğimizde ise bebek bezi, bebek, Huggies, Hepsiburada ve Gittigidiyor kelimeleri öne çıkıyor. İlgili sorgular kısmında ise en alakalı kelimeler bebek bezi prime, prima, bebek bezi fiyatları, molfix, molfix bebek bezi olarak belirtilmiş.

Google Trends sadece tek bir ürün grubunu ölçmeye yaramıyor. Aynı şekilde farklı ürün grupları arasında en çok hangileri aranıyor. bu veriyide rahatlıkla bu analiz aracı ile ölçebilirsiniz. Kısa bir örnekleme ise hepsiburadanın çok satan ürünlerinden 5 tanesini seçelim.
1- Bebek bezi
2- Tıraş Makinesi
3- Usb bellek
4- Deterjan
5- LG G4

Google Trends veri örnekleri

Kısaca bu veriler ne işe yarıyor derseniz e ticaret ile ürün satmak isteyen girişimcilerin reklam vermesinde en önemli etkenleri bunlar oluşturuyor. Reklam işinde eğer doğru hedef kitleye ve bölgeye odaklanmanmaz iseniz reklam bütçenizden verim alamazsınız. bu yüzden her reklam yönetiminde mutlaka google trend verilerine dikkat etmeyi unutmamalısınız. Unutmayın reklamı çok kişinin görmesi değil ihtiyacı olanın görmesi size para kazandırır.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here