Görüşmeleri anında yazılı metin haline dönüştüren telefon

Clarity tarafından piyasaya sürülen Amplified Captioned Telephone, duyma zorluğu yaşayan insanların telefonda ne söylendiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.  İleri yaştaki insanları hedefleyerek Clarity tarafından piyasaya sürülen Amplified Captioned Telephone, işitme zorluğu yaşayan insanların telefonda ne söylendiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için farklı bir  teknoloji kullanıyor.

Amplified Captioned Telephone
Amplified Captioned Telephone

Sistem, netlik kaybı olmaksızın arayanın sesini 50 desibele kadar yükseltebilen bir amplifikatör ile birlikte arama için büyük tuşlu bir yedi inç dokunmatik ekran içeriyor. Bir arama aktif iken, ekran konuşmanın yazıya dönüştürülmüş halini gösteriyor ve böylece ileri yaştaki kullanıcılar da görüşmeyi takip edebiliyor. Her bir görüşmenin, daha sonra da kullanılmak üzere kaydı tutuluyor. Hem işitme hem de görme zorluğu yaşayan insanların yararlanabileceği bu cihazın satış fiyatı 229 Dolar.

Amplified Captioned Telephone hem insanların görüşme esnasında konuşulanların tamamına hakim olmasını sağlıyor, hem de kullanıcıları karşılarındaki insana dediklerini sürekli tekrar ettirme mahcubiyetinden kurtarıyor. Halen sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan bu ürün, bizim ülkenizde de işe yarayabilir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here