Grafen Buluşu Gece Görüşü Lenslerini Kullanmanızı Sağlıyor

Araştırmacılar grafeni kullanarak oldukça ince ve hafif bir materyal geliştirdiler. Bu materyal, kızıl ötesi ışınlarını tespit ederek gece görüşlü lenslerin kullanımına ve çeşitli medikal uygulamalara yeni bir kapı aralıyor.

Grafen Buluşu
Grafen Buluşu

Grafenin tüm kızılötesi spektrumları tespit edebilmesine rağmen, bu materyal elektrik sinyali üretemeyecek kadar ince ve yetersiz fakat materyalin kızılötesi sensör gibi çalışmasını sağlayan ışık üzmesini absorbe edebiliyor.

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar materyalin sinyal oluşturma kapasitesini artırmak için iki adet grafen kağıdının arasına bir yalıtkan yerleştirdiler. Elektrik akımı alt taraftaki kağıt üzerinden geçti fakat ışık hüzmesi elektronların salınımını gerçekleştirip pozitif yüklü electron delikleri oluşturarak üst taraftaki kağıda düştü. Bu elektron delikleri daha sonra alt tabakadaki akımın yönünü değiştirecek elektrik alanı oluşturdular. Bu elektrik alanı araştırmacılar tarafından bir takım testlere tabi tutularak ışığın üst tabakaya ne oranda düştüğünün saptanmasında yardımcı oldular. Bu aygıt, grafenin ışık hüzmesini absorbe etmesi için oldukça soğuk ortamlar gerektirdiğinden dolayı ancak soğuk ortamlarda çalışabilen diğer aygıtlardan farklı olarak oda sıcaklığında çalışabilmektedir. Ayrıca araştırmacılar, kontakt lens küçüklüğünde sensörler geliştirdiler.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here