Güneş enerjili mobil duş kendi suyunu tekrar kullanıyor

Güneş enerjili mobil duş

Geopure duşları, su israfını önlemek için daimi bir döngü ile kendi atık suyunu topluyor ve filtre ediyor. Water-Leech, duş ve lavabo atık suyunu, bahçe sulamak gibi diğer işlerde kullanmak için ev sahiplerine yardımcı olmaya çalışan bir yenilik olarak karşımıza çıkmıştı. Bunu bir adım ileriye götürerek, Geopure duşları, su israfını önlemek için daimi bir döngü ile kendi atık suyunu topluyor ve filtre ediyor.

Güneş Enerjili Duş
Güneş Enerjili Duş

Fransız firması Geopack Industries tarafından tasarlanan cihazın, 50 litre hacimli iki tankı bulunuyor. Su açıldığında; üst taraftaki birinci tanktan pompalanan su duş başlığından gelirken, alt taraftaki giderden giden su da filtrelenerek yeniden üst taraftaki tanka pompalanan ikinci tankta toplanıyor. Bu işlem, suyun yenilenmesi gereken kadar 50 kere yapılabiliyor. Cihazın asıl odağı tasarruf ettiği su miktarı iken, sisteme gücünü veren iki solar panel sayesinde cihaz daha çevreci bir özellik de kazanıyor. Geçtiğimiz günlerde Abu Dabi’deki IDEX 2013 fuarında tanıtılan duş, yaklaşık 10.000 Avro değerinde. Aşağıdaki video, cihaz hakkında Fransızca dilinde daha geniş bilgi veriyor.

Çevre dostu olmasının yanında, Geopure taşınabilir özelliği ile neredeyse her yere kurulabiliyor. Tüketiciler, kaynakları boşa harcamadan atık suyu kullanmaya başka nasıl teşvik edilebilir ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here