Güneş Enerjili Tekne

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu’nun (SAİTEM) geliştirdiği güneş enerjisiyle çalışan tekne düzenlenen sade bir törenle Sapanca Gölü’nde suya indirildi.Güneş enerjili tekne ile test sürüşü yapan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, yaptığı açıklamada, tekneyi kullanmaktan çok büyük bir keyif aldığını belirterek, şunları söyledi: ”Sapanca Gölü korunması gereken bir göl ve kesinlikle de yakıt tüketen araçların bulunmaması gereken bir göl. Dolayısıyla da Sapanca Gölü’nü korumakla yükümlü kurumların başında gelen üniversitemiz, belki Sapanca Gölü’nde çeşitli amaçlarla kullanılabilecek güneş enerjisiyle çalışan bu tekneyi üretti. Tabi ki bu projenin geliştirilmesi de gerekiyor ama daha başındayız. Ben, gerçekten de öğrencilerimizi kutluyorum. Teknik açıdan öğrendikleri bilgileri böyle bir amaca aktarabilmeleri ve diğer taraftan da çevreye karşı duyarlı bir projeye destek vermeleri oldukça sevindirici.”


Gerçekleştirdikleri projenin Türkiye’de bu alanda ilklerden biri olduğuna dikkat çeken Durman, ”Bu projenin çok büyük açılımlar sağlayacağına inanıyorum. Alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan her türlü projeye biz destek veriyoruz, hem araştırma boyutunda, hem de öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri boyutunda. Bu konuda sadece güneş enerjisiyle değil, hidrojen enerjisiyle çalışan araçlar olmak üzere, çeşitli projelerimiz var. Bunların uygulamaya aktarılması ve çevremizle ilişkilendirilmiş bir projede uygulanmış olması da oldukça sevindirici” diye konuştu.


”17 Bin YTL’ye Mal Oldu”


Projenin sponsorluk ve kurumsal ilişkiler yönetmeni Ebubekir Sezer, teknenin üzerinde bulunan paneller aracılığıyla güneşten aldığı ışığı enerjiye dönüştürdüğünü belirterek şunları söyledi: ” Tekne yaklaşık olarak 17 bin YTL’ye mal oldu. Teknenin üzerinde 800 wattlık paneller bulunuyor. Bu paneller teknenin alt kısmında bulunan 14 kilo wattlık aküleri şarj ederek nominal 10 mil hızla teknenin seyahat etmesini sağlıyor. Elektrik enerjisini ise aküleri şarj etmek için kullanıyoruz. Daha sonra şarj edilen aküleri de motoru çevirmek için kullanıyoruz. Projenin bundan sonraki aşamasında teknenin uzaktan kumanda ile kontrolünü gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu da yazılım vasıtasıyla tekneyi uzaktan kontrol edecek şekilde, insana ihtiyaç duymadan sadece kontrol ünitesinde bulunacak biri vasıtasıyla kullanılacak. Tekne 5 kişi taşıyabiliyor. ”SAİTEM üyesi 30 öğrencinin geliştirdiği araç 10 deniz mili hızında ve 5 kişi taşıyabiliyor.
Kaynak: Saü

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here