Güneş Enerjisi Projesi Nükleer Santral Kadar Enerji Üretecek

Güneş Enerjisi Projesi Nükleer Santral Kadar Enerji Üretecek 2
güneş enerjisi solar panelleri

Halk arasında güneş tarlası olarak bilinen ve 4 yıldır üzerinde çalışılan projede sona yaklaşıldı. Sanayi Bakanlığı tarafından proje için tahsis edilecek alanla ilgili çalışma tamamlandı. Enerji Bakanlığı yaklaşık 2700 hektarlık alanın yenilenebilir kaynak alanı için hazırlandığını Resmi Gazete’de duyurdu. Bin 300 MW bu alanın dışında 3 bin MW’lık ikinci bir alan için de arazi tahsis çalışmalarının devam ettiği, bu iki alanın faaliyete geçirilmesiyle AKkuyu Nükleer Santraline eş değerde enerji üretilecek. Proje için yaklaşık 5 milyar dolardan fazla yatırım gerekeceği öngörülüyor.

güneş enerjisi solar panelleri
güneş enerjisi solar panelleri

Konya’da güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi için tahsis edilen arazi için valilik kanalıyla bakanlığa talep iletilmiş, sonrasında çalışmalara başlanılmıştı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilgili arazi bulunarak teknik anlamda sıkıntıları giderilerek projeye hazır hale getirildi. 3 yıldır devam eden arazinin projeye hazır hale getirilmesi çalışmasının tamamlanmasının ardından yatırımların başlayabilmesi için Enerji Bakanlığı tarafından kota ve lisans tahsisleri yapılması gerekiyor.

Kota tahsisi; bir başka deyişle bölgede kaç MW enerji üretileceği kotasının belirlenmesi gerekiyor. Bu da işleme alınmış durumda. EPDK tarafından güneş enerjisi ön lisans başvurularını tamamlandığı, lisans başvurularının incelendiği belirtildi. Bu sürecin ardından Karapınar için kota miktarının belirlenmesi gerekli ve belirlenmesinin ardından Sanayi Bakanlığı tarafındna yatırımların başlatılması bekleniyor. Yatırımcılara lisans verilecek ve arazi tahsisi yapılacak.

2. Bölge İçin de Çalışmalar Sürüyor

55f69adefeb1e6937b5a7fd0

2. bölge de Konya’da ve hatta Karapınar’a yakın olacağı açıklandı. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre bu bölgenin öngörülen üretim kapasitesi ilk bölgenin neredeyse 2 katı olacağı. 3 bin MW yatırım kapasitesine sahip olacağı konuşuluyor. Birinci bölge olan Karapınar Enerji İhtisas bölgesinin 2 bin 718 hektar büyüklüğünde, ikinci bölgenin 3 bin 240 hektar büyüklüğünde olacak olması ve bu bölgelerde toplamda 4 bin MW’tan fazla enerji üretilebileceği ve bunun da Akkuyu Nükleer Santraline eşdeğer büyüklükte olacağı açıklandı. Bu yatırımlar için toplamda 5 milyar dolar gibi bir bütçenin gerekli olacağı öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here