Güneş panel sistemi ile tasarruf sağlayan iş fikri

  Güneş panel sistemi ile tasarruf sağlayan iş fikri
  Güneş panel sistemi ile tasarruf sağlayan örnek iş fikri

  İş Fikri Açıklaması : Ben geçen yıl güneş enerjisinin ısıtma özelliğini kullanarak suyu ısıtan bir kalorifer sistemi tasarladım. Binanın dışında veya çatıda bulunan güneş panelleri sayesinde kaloriferin kullandığı suyun ısıtılması sağlanıyor. Böylece kombilerin doğalgaz kullanım oranlarını düşürmeyi amaçlamıştım. Bu yıl sınıfta o çalışmama yaptığım ihtiyaç ve inovasyon araştırmam sonucunda buna ek olarak 3 fonksiyonlu güneş panel sistemi geliştirdim. Benim sistemimde nano teknoloji ile üretilen üst kaplama ile güneş panelleri hem elektrik üretecek, hem suyu ısıtacak hem de yağmurdan elektrik elde edecek.

  Güneş panel sistemi ile tasarruf sağlayan örnek iş fikri
  Güneş panel sistemi ile tasarruf sağlayan örnek iş fikri

  Böylelikle panellerden elde edilen verim artacak. Panellerin en üst cam kaplaması üretilirken 2 kat olarak üretilecek ve bu iki kat arasında döner sistemde nano jeneratörler olacak. Her kenarında yuvarlak bir çark bulunacak. Yağmur yağdığı zaman panele çarpan yağmur damlacıklarının yarattığı basıncın etkisiyle yaylar hareket ederek çarkların dönmesini sağlayacak. Dönen çarklar hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek ve böylece yağmur damlalarından elektrik üretilecek.

  Kurum : 700. Yıl Ortaokulu
  Adres : Şeyh Şamil Mah. 652 Sok. No:4 Bağlar / DİYARBAKIR
  E-mail: keskinoo@hotmail.com
  Web Site : www.700.meb.k12.tr
  Tel : +90 505 803 87 04
  Proje : Nanotav
  Proje sahibi : Neval Önlü

  1 YORUM

  1. merhaba.bn makine muhendisliginde ogrenim goruyorum.(son sinif).tezimi gunes ile su isitma projesi uzerine yaziyorum.fakat bu sistemler zaten yaygin oldugu icin hocam yeni seyler bulmami istedi.bende bunun uzerine bu sistemlerin efficiency ni artirmak icin ugrasiyorum ama cok az bilgiye ve tasarima ulasabildim.sizin yazinizi gordum ve belki bana yardimci olursunuz diye dusundum.lutfen yardimci olun zor durumdayim

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here