Güneş tarlaları Türkiye’ye geliyor

15

İspanya, Almanya, İtalya gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde kullanılan güneş enerjisinden elektrik üreten enerji tarlalarının Türkiye’de de hayata geçirilmesi için gün sayılıyor.

Güneş enerjisinden elektrik üreten Alman firması, İspanya, Almanya, İtalya’da hizmete soktuğu Güneş tarlaları olarak ifade edilen geniş bir arazi üzerinde güneş panelleri ile elektrik üreten güneş santralleri Türkiye’de hizmete sokmayı planlıyor. Sunrise Solartech firması tarafından hayata geçirilmesi planlanan proje ile üretilen enerji ana elektrik dağıtım merkezlerine iletilecek. Turkey sistemi olarak belirten sistem ile güneş fazla alan bir arazide güneş panelleri yerleştiriliyor. Alan genellikle ağaçlık olmayan düz tarlaların arasına yerleştiriliyor. Panellerden gelen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren inventörlerin yerleştirilmesiyle santral devreye giriyor.

PORTATİF PANELLER

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 3. Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda en çok dikkat çeken ürünlerden biri tatilciler için hazırlanan katlanabilir güneş panelleri. Portatif paneller herhangi bir alanda kamp çadırının üzerine rahatlıkla atılabiliyor.

Çocuklar için güneş aracı

Güneş enerjisinin kullanım alanlarından biride araçlar. Fuarda çocukları sevindirecek güneş enerjisi ile çalışan mini bir araç da bulunuyor. Herhangi bir enerji kaynağına aküye ihtiyaç duymadan üzerindeki güneş paneli ile hareketini sağlayan araç miniklerin gelecekte yeni gözdeleri olacak gibi. Uzaktan kumandalı özelliğe sahip araç kendi sınıfındaki akülü arabalardan daha hızlı ve seri hareket etme özelliğine sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here