Günlük tutuyormusunuz?

Yıllardır büyük başarılar elde eden insanların aynı zamanda kendilerininkiler de dahil olmak üzere birer iyi fikir koleksiyoncusu olduklarını gözlemliyorum. Bu insanlar karşılarına çıkan iyi fikirleri günlüklerine aktarıyor ve üzerlerinde çalışıyorlar.
Günlük; sizin kendi kişisel öykünüzü; ailenizi, zaferlerinizi, sorunlarınızı, hedeflerinizi ve hayallerinizi, çeşitli toplantılarda öğrendiklerinizi ve kendi fikirlerinizi tarih bazında sıralar. Size de kendiniz ve aileleriniz için bu paha biçilmez belgelerden bir ya da daha fazlasını yaratmanızı ve yıllar ilerledikçe düzenli bir şekilde gözden geçirmenizi öneririm. Bir zamanlar bir gezi sırasında evime biri girdiğinde tek endişem günlüklerimin alınıp alınmadığı olmuştu; mobilyalar ya da televizyon hiç umurumda değildi ama yaşamımın bir parçası olan günlüklerimin yerine konmasına olanak yoktu. Bu basit ama çok değerli alışkanlığı edinmek, yenilemek ya da sürdürmek için hemen şimdi işe başlayın. Yıl sonu geldiğinde de yaşamınızın bir yılını dolduran olayları, öyküleri, fikirleri ve hedefleri kitaplığınıza ekleyin ve yeni yıla yepyeni bir günlüğün ilk sayfası ile başlayın. Ben son kırk yıl boyunca büyük bir sadakatle günlük tuttum. Size de bir iyi fikirler koleksiyoncusu olmanızı öneririm. Belleğinize güvenmeyin. Yolunuza çıkan tüm fikirleri ve bilgileri toplamak için en iyi yer günlüğünüzdür. Zihninizi bir dosya dolabı gibi kullanmayın. Zihninizi sorunlar üzerinde çalışmak ve çözümler üretmek için kullanın; iyi fikirleri günlüğünüze yazın.

Günlüklerim için bunca para harcamamın nedeni, içlerine yazmaya değer bir şeyler bulmam için kendime baskı yapmaktır. Dünyadan ayrılırken ardınızda bırakacağınız üç şey vardır: Fotoğraflarınız, kitaplığınız ve günlükleriniz. Bunlar gelecek kuşaklar için kesinlikle mobilyalarınızdan daha değerli olacaktır! Aşağıdaki iki öneriyi dikkate almanızda büyük yarar görüyorum:

1. Bir günlük alın. Bazı kitap mağazalarında günlük bulabilirsiniz; tabii biz yanınızda taşımaktan gurur duyacağınız ve eninde sonunda kitaplığınızdaki koleksiyona ekleyeceğiniz Jim Rohn deri kaplı günlükler kullanıyoruz.

2. Her gün günlüğünüze yazı yazmaya başlayın. Hedeflerinizi belirleyin. Çocuklarınızın yaş günlerine, okul ve spor faaliyetlerine ve özel anlara ilişkin gözlem ve düşüncelerinizi aktarın. Katıldığınız seminerler, toplantılar hakkındaki izlenimlerinizi yazın. Bir arkadaşınızla yemeğe çıktığınızda notlar alın. İsteklerinizi ve günlük hedeflerinizi yazın. Düşünün, hayal edin ve yazın. Sonra da sık sık geri dönüp yazdıklarınızı gözden geçirin! Bu süreç sözcüğün tam anlamı ile yaşamınızı değiştirecektir.

Günlük Tutmak

Eğer zengin, güçlü, bilgili, sağlıklı, etkileyici, kültürlü ve özel bir insan olmak istiyorsanız günlük tutun. Belleğinize güvenmeyin. Değerli bir şeyler dinlediğinizde kağıda aktarın. Önemli bir şeye rastladığınızda yazın. Ben kağıt parçalarına, koparılmış kağıt köşelerine ve eski zarfların arkalarına notlar alırdım. Restoranlarda peçetelere yazardım. Büyük kağıtlara, küçük kağıtlara, kağıt parçalarına yazar, hepsini bir çekmecenin içine atardım. Sonra bu kağıtlar üzerinde darmadağın duran fikirleri düzene koymanın en iyi yolunun bir günlük tutmak olduğunu keşfettim. 25 yaşımdan beri günlük tutuyorum. Bu disiplin öğrenme sürecimin çok değerli bir parçası oldu; günlüklerim de kitaplığımın en değerli parçaları oldular. Ben içi boş kitaplar almayı severim. Çocuklarım da niçin içi boş kitaplar aldığımı merak ederler. “Boş bir kitap için neden 26 dolar harcıyorsun?” diye sorarlar. 26 dolar harcamamın nedeni, sayfalara yazacak en az 26 dolar değerinde bir şey bulmak için kendimi zorlamak istememdir. Günlüklerimin tümü özel olmalarına karşın olur da bir tanesi elinize geçerse değerinin 26 dolardan fazla olduğunu anlamanız uzun sürmez. İtiraf etmeliyim ki günlüklerime şöyle bir göz gezdirecek olsanız benim ciddi bir öğrenci olduğumu söylemek zorunda kalırsınız. Yalnızca işime değil, yaşama; yeni kavramlar ve yeni beceriler öğrenmeye de sıkı sıkıya bağlıyım. Tohum, toprak, güneş ışığı ve yağmuru bir araya getirip üretken bir yaşamın yapı taşlarına dönüştürmek için ne yapabileceğimi görmek isterim.

Günlük tutmak çok önemlidir. Ben günlüklerin gelecek kuşağa bırakılabilecek üç hazineden biri olduğuna inanıyorum. Gerçekten de gelecek kuşaklar bu üç hazineyi eşyalarınızdan çok daha değerli bulacaklardır.

”¢ Birinci hazine, fotoğraflarınızdır. Bol bol fotoğraf çekin. Olayları yakalama konusunda tembellik etmeyin. Bir olayı ölümsüzlüğe kavuşturmak ne kadar sürer ki? Bir saniye bile değil. Peki bir olayı kaçırmak ne kadar sürer? O da bir saniye bile değil. Onun için fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Siz bu dünyadan ayrıldığınızda fotoğraflarınız anılarınızı canlı tutacaktır.

”¢ İkinci hazine, kitaplığınızdır. Bu size yaşamı öğretmiş, ders vermiş, ideallerinizi savunmanıza yardım etmiş olan kitaplıktır. Bir felsefe geliştirmenize yardım etmiştir. Zengin, güçlü, sağlıklı, bilgili ve özel bir insan olmanıza yardım etmiştir. Belki bir hastalığı yenmenizi sağlamıştır. Belki yoksulluğu yenmenizi. Belki varoşlardan kurtulmanıza neden olmuştur.

Kitaplığınız; size ders vermiş olan, zihninizi ve ruhunuzu beslemiş olan kitaplar ardınızda bırakabileceğiniz en büyük armağanlardan biridir.

”¢ Üçüncü hazine ise günlüklerinizdir. Biriktirdiğiniz fikirler, titiz bir şekilde derlediğiniz bilgiler bir hazine değil de nedir? Bu üç hazine arasında günlükleriniz, sizin ciddi bir öğrenci olduğunuza ilişkin en iyi göstergelerden biridir. Fotoğraf çekmek oldukça kolaydır. Bir kitapçıdan kitap satın almak da öyle. Kendi yaşamınızın, kendi geleceğinizin, kendi kaderinizin öğrencisi olmak ise biraz daha zordur. Notlar almak ve günlük tutmak için zaman ayırın. Bunu yaptığınıza çok memnun olacaksınız. Ardınızda olağanüstü bir hazine bırakmış olacaksınız. Üstelik yaşarken de bu hazinenin keyfini doya doya çıkaracaksınız!

Jim Rohn yazar, iş koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. 17’yi aşkın kitabı, kaseti ve video programı vardır.

1 YORUM

  1. Çok güzel bir paylaşımdı. Bu yazıyı okuduktan sonra bende sitemde şifreli bir günlük bölümü açmaya karar verdim. Belki birgün birilerine faydası dokunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here