Gurbetçilere iş fırsatı

Avrupa’da da artan işsizlikle birlikte Türkiye’ye dönmeyi düşünen gurbetçilerin sayısı hızla artıyor. Çağrı merkezi sektörü ise bu kişiler için ciddi bir iş potansiyeli yaratıyor.


Çağrı merkezleri, son 10–15 yılda, gerek teknik altyapı, gerekse çalıştırdığı eleman profili bakımından büyük değişim ve gelişimlere sahne oldu. Hali hazırda çağrı merkezi hizmeti alanlar, hizmet kalitesini ve içeriğini sorgular hale gelirken, daha önce çağrı merkezlerini sadece bir “masraf merkezi” olarak görenler ise durumun ciddiyetinin farkına vardı. Artık, ürünü satmak yetmiyor; satış öncesi ve sonrası, ürün türüne göre bazı değişik hizmetler verip, markaya sadık müşteri kitlesi yaratılmak gerekiyor.
Verilmesi düşünülen bu hizmet, müşterilere göre “hızlı ve proaktif olmalı, değişik kontrol noktalarıyla denetlenmeli, çağrı merkezi hizmeti alana “katma değerli” hizmetler sunmalı, esnek, şeffaf, güvenilir olmalı, teknolojik altyapısı bu gereklilikleri kesintisiz sağlayabilmeli” gibi özelliklere nitelendiriliyor. Ancak en önemlisi maliyet odaklı olmak. Çağrı merkezleri artık sadece gelen çağrıyı bir şekilde karşılayan basit yapısından hızla kurtulup, bu hizmeti alan markanın müşterisine sunduğu “ön yüz” haline geldi. Şu anda Türkiye çağrı merkezi pazarının bir milyon dolar büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Bu pazarın önümüzdeki yıl yüzde 15 büyümesi ve beş yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında çağrı merkezleri aynı zamanda ciddi bir istihdam yaratan sektör haline geldi.


Bin kişiye istihdam
Dış kaynak kullanımına dayalı çağrı merkezi pazarında müşteri deneyiminin yönetilmesinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan Teleperformance, 276 çağrı merkezi ve 100 bini aşkın çalışanı ile yılda 1,5 milyarın üzerinde çağrıya cevap veriyor. 51 ülkede 66’dan fazla dilde hizmet veren kurum, özellikle otomotiv, finansal hizmetler, bilgi teknolojisi, sigorta, internet servis sağlayıcılığı, telekomünikasyon, kamu ve üyelik hizmetleri konularında uzmanlaşmış.


Teleperformance Türkiye, operasyonlarını İstanbul’da iki ve Uşak’ta bir olmak üzere toplam üç çağrı merkezinden bini aşkın kişiyle yürütüyor. Ancak sektördeki gelişimle paralel olarak bu sayının artırılması gündemde. Çok dilli çağrı merkezi hizmetlerinde Türkiye’yi merkez yapmaya hazırlandıklarını söyleyen Teleperformance Türkiye Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tijen Armağan Almanca, Hollandaca, Rusça, İngilizce ve Fransızca dillerini konuşan bin kişiyi istihdam edeceklerini belirtiyor. Bunun için de Multilingual Job Fair adı altında bir fuar düzenlediklerini söyleyen Armağan, Avrupa’da artan işsizlik nedeniyle Türkiye’ye dönmek isteyen kişiler için çağrı merkezi sektörünün iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekiyor.
Fuarda bin 500 kişinin iş başvurusunda bulunduğunu belirten Tijen Armağan’a göre evden ve yarı zamanlı çalışma imkanının bulunması ilgiyi artıyor. Ev kadınlarından emeklilere kadar geniş yelpazede başvuru olması da çağrı merkezlerinin artık alternatif bir iş alanı olarak kabul görmesini sağlamış”¦


Uzmanlaşmak mümkün
Çağrı merkezinde çalışabilmek için en az lise mezunu olmanın ve yabancı dil bilmenin yanı sıra birtakım kişisel özelliklere de sahip olmak gerekiyor. Tijen Armağan, iletişim becerisi yüksek, müşteri odaklı, stresle başa çıkabilen ve takım çalışmasına yatkın kişilerle çalışmayı tercih ettiklerini söylüyor. Ayrıca iyi düzeyde bilgisayar kullanmak da aranan nitelikler arasında”¦ İstihdam edilenler iki haftalık bir eğitim sürecinden geçtiği şirkette terfi imkanlarının da yüksek olduğunu söyleyen Armağan, takım lideri pozisyonu ile başlayan terfi sürecinin çağrı merkezleri operasyonları genel müdür yardımcılığına kadar çıktığını belirtiyor. Ayrıca terfi ederek yönetimde yer almanın yanı sıra yatay geçişlerle de uzmanlaşmanın mümkün olduğunu vurguluyor Armağan”¦ İç eğitmenlik, kalite uzmanlığı, gelişim müdürlüğü, ürün müdürlüğü, müşteri yöneticiliği ve satış müdürlüğü gibi pozisyonlar da uzmanlaşma alanları arasında yer alıyor.
Kaynak:İşteinsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here