Güvenlik Elemanı Nasıl Olunur

Güvenlik Elemanı Nasıl Olunur
Güvenlik elemanı
Güvenlik elemanı

Ülkemizde 80’li yıllarda kısmen başlayan özel güvenlik uygulamaları günümüzde de çok yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla Ülkemizde özel güvenlik hizmeti doğrultusunda, 1352 Güvenlik Şirketi, 726 Eğitim Kurumu ve 177.414 Özel güvenlik görevlisi ile 53.467 yerde özel güvenlik hizmeti verilmektedir. Bu istatistikî saylarda ihtiyaca göre her gün artmaktadır.

Her işsiz gencin haylini süsler olduğu özel güvenlikçi nasıl olunur? Bunun için ülkemizde özel güvenlik elemanı olabilmek kanun ve yasalarla belli sınırlar içerisine alınmıştır. Öncelikle her aday bay-bayan fark etmeksizin T.C vatandaşı olması, yüz kızartıcı sabıkası olmayan, 18 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu, fiziksel ve ruhsal sağlığı yerinde olan, silahlı-silahsız güvenlik görevi için gereken eğitimi aldıktan sonra sınavda başarılı olarak sertifikasını alan her kişi güvenlik görevlisi olabilir.

Tüm adayların silahsız güvenlik görevlisi için 90 saatlik eğitimini alması gerekmektedir. Bu eğitimde halkla ilişkiler, Terör ile ilgili konular, taciz ve tehdit ile ilgili eğitimler bulunmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi içinde 21 yaş üzerinde olması yukarıdaki 90 saatlik eğitime ilaveten 30 saat boyunca silah nedir? Nasıl kullanılır, nerelerde kullanılır ve buna benzer uygulamalar bulunmaktadır.

Yukarıdaki verdiğimiz tüm şartları kişiler yapsalar bile, işverenler tarafından özel güvenlikçi seçmede kişinin özellikleri etkili olmaktadır. Bu özellikler ise kişinin fiziki ile ilgili duruşu, İnsani ilişkilerde iyi iletişim kurabilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca buna ilaveten aldığı eğitimleri, mesela; İngilizcesi iyi olan kişiler tercihte ön saflara geçebilmektedirler.

Her işte olduğu gibi özel güvenlikte de kişinin kendisini yetiştirmesi, profesyonelleşmesi onu her zaman işverenler tarafından arananlar listesinde ön plana çıkaracaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here