Hacıoğlu, günde 150 bin lahmacun satıyor

Self-servis lahmacun konsepti ile Türkiye’de hizmet veren Hacıoğlu Lahmacun, 2011 yılında restoran sayısını 100’e çıkarmayı ve günde 200 bin adet lahmacun satmayı hedefliyor.

Hacıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Esen, düzenlenen basın toplantısında, Türkiye genelinde 75 restoranda bin 700 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Ekonomik kriz sürecinden olumsuz etkilenmediklerini, krizi fırsata dönüştürdüklerini belirten Esen, mağazaların hava paraları düşmesi dolayısıyla daha güzel yerlerde, daha ucuza restoran açma imkanı bulduklarını anlattı.

Geçen yıl 75 milyon dolarlık ciroya ulaştıklarını, bu yılı da 90 milyon dolar ciro ile kapatmayı öngördüklerini bildiren Esen, ”2011 yılında 100 şubeye ulaşarak ciromuzu yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Amacımız Hacıoğlu bünyesindeki Jimmy’s Fried Chicken, Today Pizza, Sarma ve Alice Köfte markaları için her ay ikişer restoran açmak” diye konuştu.

Bir restoranda günde ortalama 2 bin adet lahmacun üretip sattıklarını belirten Esen, günde tüm restoranlarda toplam 150 bin adet lahmacun sattıklarını söyledi.

Esen, önümüzdeki yıl restoran sayısının artışına paralel olarak günde ortalama 200 bin adet lahmacun satmayı planladıklarını bildirdi.

Yabancı fast food zincirleri ile rekabet edebilmenin en önemli yolunun standardı tutturmak olduğuna dikkati çeken Yılmaz Esen, ”Bizim iddiamız standardımızı her şubemizde ortalama yüzde 90 tutturmamızdır. Bu oran ABD’de ve yabancı zincirlerde yüzde 85’tir ve bu oranı yabancılar büyük bir başarı olarak görürler. Türkiye’de yabancı fast food zincirlerini bir kenara koyduğumuzda, en çok et, domates, ayran, kola ve patates tüketen bir markayız” diye konuştu.

-”FRANCHISE VERMEK KIZ VERMEKTEN DAHA ZOR”-

İlk franchise’larını 1993 yılında verdiklerini anımsatan Esen, restoran kurma maliyetinin 250-300 bin dolar olduğunu bildirdi.

Ortalama mağaza büyüklüklerinin 150-200 metrekare arasında değiştiğini belirten Esen, bu rakamın 162 bin dolarlık kısmını sadece makine parkurunun oluşturduğunu söyledi.

Günde 50’ye yakın franchise başvurusu aldıklarını bildiren Esen, şunları kaydetti:

”Bu konu çok hassas. İnce eleyip sık dokuyoruz. Çünkü burada yaşanacak başarısızlık doğrudan markanıza mal edilebilir. Bunun için çok dikkatli yaklaşıyoruz. İnanın franchise vermek kız vermekten daha zor. Bu nedenle biz franchise için bize başvuran kişileri 6 ay eğitime tabi tutuyoruz. 4 ayı şirketimizin ana merkezinde, iki ayını da restoranlarımızda olmak üzere markamızı taşıyacak olan kişileri satıştan paspasa kadar işin her aşamasında eğitiyoruz.”

Eti dışarıdan kıyma şeklinde satın almak yerine gövde şeklinde satın alarak kendi tesislerinde hijyenik koşullarda işleme tabi tuttuklarını anlatan Esen, etin karkas şeklinde Hacıoğlu tesislerine geldiğini ve burada şoklandığını anlattı.

Esen, kurdukları denetim timi ile her gün Hacıoğlu Restoranlarını denetlediklerini de belirterek, ”Kıyma ile karılmış lahmacun malzemesi paketlerimiz açıldıktan itibaren 40 dakika içerisinde kullanılır. 41. dakikada lahmacun iç malzemesi kullanılmaz. Gizli müşteri kılığına giren denetim elemanlarımız, restoranlardan aldıkları ürün numunelerini hizmet aldığımız bağımsız laboratuvarlara ulaştırırlar. Ürünlerimiz bu sayede kontrol altında tutulmuş olur. Müşterilerimizin sağlığı bizim için çok önemlidir” diye konuştu.

Esen, bir soru üzerine, 12 ilde bulunduklarını ifade ederek, önümüzdeki yıl her ay bir restoran açmayı hedeflediklerini, yine büyük şehirleri tercih edeceklerini söyledi.

Hacıoğlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Korkmaz da et fiyatlarındaki yükselişten dolayı et kullandıkları ürünlerin fiyatlarında yüzde 5 ile 10 arasında artış olduğunu belirterek, krizde tüketici alışkanlarındaki değişime ilişkin bir soru üzerine de, ”Krizle birlikte genel olarak herkes bir alt gruba kaydı” dedi. Zaman

1 YORUM

 1. Hacioglu kurulusunu kutluyorum. Ciddi girisimcilik iste buna denir. Günde 50'ye yakin Franchise basvurusu aldiklarina inaniyorum. Gida sektöründe neneyimi olanda olmayanda ve hatta yazismasini dahi bilmeyen insanlarla karsilasabilirsiniz. Onun icin bu gibileri zaten ciddiye alinmaz.
  Ben Almanyada yasiyorum, basta Almanya ve bircok ülkede satis rekorlari kiran bir gida ürününün Türkiyede Patentini aldim, Patent hakkimi satmak icin bugüne kadar verdigim ilanlardan dolayi cok sayida e-mailler aldigim halde ciddiyet bulamadim.
  Bu ürünün Patentini kismen veya tamamen satin alarak, Türkiye genelinde Franchise usulü calisarak büyümek isteyen ciddi ve gida sektöründe deneyimli girisimcilere devredecegim.
  Ürünün adini ciddi girisimcilere ve dogru adres bildirenlere verecegim.
  Iletisim icin e-mail adresim: oguz-kag@gmx.de
  Lütfen ciddi girisimciler mail göndersin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here