Halis Helva, asırlık mesir macununu lokum yaptı.

Manisa Gıda Çarşısı’nda faaliyet gösteren Halis Helva, Manisa’nın simgesi haline gelen ancak yemesi ve sindirmesi zor olduğu için fazla tüketilmeyen mesir macununu lokum haline getirip satmaya başladı. Mesir lokumunun içinde yine mesur macunu gibi 41 çeşit malzeme olduğunu belirten Halis Helva’nın sahibi Oğuz Çakar, ürünü önce Ege’ye, ardından Türkiye’nin diğer bölgelerine de satacaklarını söyledi.
Mesir lokumu ile yenilikçi bir ürünü tüketicilere sunduklarını ifade eden Çakar, “Bu ürünle gurur duyuyoruz. Tarihi çok eskiye dayanan bir firma olarak yenilikçiliğe önem veriyoruz. Mesir lokumu şimdiden çok fazla talep edilmeye başladı. Hem yemesi hem de ikram etmesi kolay olduğu için tüketici bu ürünü benimsedi. Aynı zamanda içinde çok farklı gıda malzemeleri olduğu için sağlık açısından da faydalı” dedi.
Halis Helva’yı babası Hacı İsa Çakar’ın kurduğunu belirten Çakar, köklerinin Konya Akşehirli olduğunu, 1950 yılında üretime başladıklarını söyledi. Çakar, “Firmamız ise 1958 yılında kuruldu. Bu yıl 50. yılı kutluyoruz. Şimdi üçüncü kuşağı temsil eden oğlum İsa Çakar da işin başına geçti. Eşim Belkıs Çakar bize destek veriyor. Simitlik susam, tahin, helva, pekmez ve lokumda günlük toplam bin 500 ton üretimimiz var. Ancak ana ağırlığımız helvada. Ürünlerimizi hem bölgelerdeki bayilerle hem de perakende dağıtım kanalları yoluyla satıyoruz” diye konuştu.

Gıdacı güçleri birleştirdi

Başta mesir lokumu olmak üzere ürünleri yurtdışı pazarlara da satmayı hedeflediklerini vurgulayan Çakar, şu an dolaylı olarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat yaptıklarını, önümüzdeki günlerde doğrudan ihracata başlamak istediklerini söyledi.
Ekonomik krizin tüm sektörler gibi gıdayı da etkilediğini ifade eden Çakar, özellikle üretimde kullandıkları ana girdi olan susamın, artan döviz fiyatlarından dolayı pahalı hale geldiğini söyledi. Aynı zamanda Manisa Gıda Sanayicileri Derneği’nin başkanlığını yapan Çakar, 30 üyeliği dernek olarak üretimde kullandıkları ana girdileri toplu olarak satın almak ve Manisa’nın yöresel gıda ürünlerini ulusal marka yapmak için yola çıktıklarını ifade etti. Çakar, sektördeki firmaların beraber hareket etmesi halinde sıkıntıların kolaylıkla aşılabileceğine dikkat çekti.
Kaynak:Referans

3 YORUMLAR

  1. manisa mesirini lokum olarak ilk ve en iyi yapan firma bediroğlu dur, diğer lokum ve mesir çeşitleri çok sağlıklı ve hijyen ortamda bediroğlunda üüretilmektedir . ilgilenenlere duyurulur.

  2. saygıdeğer firma yöneticilerine ve çalışanlarına selamlar diyorum.
    çok yakında kayseride ki üretim tesislerimizde seri olarak imalatına başlayacağımız mesir macunu nun pazar ve satış payı olarak çok önemli bir rakama sahip olduğunu görüyoruz.
    daha ileri ki günlerde ve aşamalarda görüşmek dileğiyle.

    mehmet emin akdağ

  3. ben manisaya her ay düzenli olarak ticari gezilerimi yaptığım sırada "mesir"macunu yetkilisi ile (yani tescili elinde bulunan kurum)görüşüp farklı bir pazar oluşturma teklifinde bulundum ki bu teklifim istanbul başta olmak üzere öncelikle tüm marmara bölgesi idi bana verilen cevap"kredi kartı ile sana çekeriz"oldu:D bana komik geldi sizlerde yeni bir girişim ve gelişim süreci izliyorsunuz hayırlısı olsun ama müteşebbis ruhuna sahip insanların fikirlerinede değer verirn derim acizane fikrim bu marmara bölgesi hakkındada fikir oluşturma süreci içinde iseniz faydalı olmaya çalışırım saygılarımla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here