Halkla İlişkilerde Başarılı Bir Kariyer İçin 9 İpucu

Halkla ilişkilerde başarılı bir kariyer için 9 ipucu

Dijital teknolojiler halkla ilişkilerin yapılma şeklini köklü şekilde değiştirmeye devam etse de, bazı temel iş prensipleri asla değişmeyecek. Aşağıdaki dokuz ipucunu sadece halkla ilişkiler kariyeri hedefleyenler için değil, başka alanlarda çalışanlar için de rehber olması amacıyla paylaşıyoruz:

halkla-iliskiler-ve-tanitim
Halkla İlişkiler

1. Mütevazı olun. Küçük bir bilgi: İşlerin en iyi olduğu zamanlar, en mütevazi olmanız gereken zamanlardır. Büyük bir başarı elde ettiyseniz bu başarıyı sıkı çalışmanın yanı sıra şans, zamanlama ve başkalarının yardımlarıyla da kazandığınızı unutmayın. Elbette yaptığınız özverili çalışmayı küçük görmüyoruz, fakat yukarıda saydığımız diğer unsurların da başarınızda büyük rolü olduğu gerçeğini asla göz ardı etmeyin ve kibirli sayılabilecek davranışlardan uzak durun.

2. İnsanlara ne kadar mükkemmel olduğunuzu söylemeyin. Bırakın bunu onlar yapsın. Sıklıkla genç çalışanların başarılarını peşpeşe listeleyip, kaç tane büyük iş teklifi aldıklarını ya da kaç tane ödül kazandıklarını övünerek anlattıklarını duyarız. Bunun yerine başkalarının bunu söylemesine izin verin. Eğer gerçekten söylediğiniz kadar başarılıysanız arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız zaten her fırsatta bunu dile getirerek sizi öveceklerdir.

3. Çok soru sormaktan çekinmeyin. Herhangi bir iletişim danışmanı, danışmanlığın sırrının doğru sorular sormak olduğunu söyleyecektir. Soru sorduğunuzda tahmin edin ne olur? Dinlersiniz.

4. Katılımcı olun. Küçük de olsa, büyük de olsa topluluklara ve derneklere katılmayı ihmal etmeyin. Bu topluluklara katılmanız pek çok dostluk kurmanıza, iş teklifleri almanıza ve sektörünüzdeki konumunuzu şekillendirmenize vesile olacaktır. Bunun sonucunda belki de önünüze hayal edemeyeceğiniz yepyeni kapılar açılır.

5. Sabırlı bir öğrenci olun. Genç çalışanlar arasında konuşulan en yaygın konu bir sonraki işe giriş hakkında olur. Hepimiz merdivenin en tepesine çıkmak ve daha iyi bir işe girmek istiyoruz. Fakat, sabrın bir erdem olduğunun söylenmesinin bir nedeni var. Sabrın anlamı kaçmak ve yeni bir iş bakmak yerine zor durumlarda mücadele vermektir. Sabır demek; mevcut işvereninizle birlikte, fırsatlar az ve uzak görünüyor olsa bile, kalmak demektir. Sabır demek; o hızlı terfiyi almadan, aynı işte altı aydan fazla kalmak demektir.

6. Ne istediğiniz konusunda dikkatli olun. Başkan yardımcısı görevini üstlenmek istediğinizden emin misiniz? Bu tür üst düzey görevler sorumluluk ister, yüksek derecede streslidir ve kendinize zaman ayıramayabilirsiniz. Hiç patronunuzun her akşam ne yaptığını takip ettiniz mi? Barda içeceğini keyifle yudumlamak gibi bir şansı yoktur muhtemelen. Yapmak istediğiniz şey konusunda dikkatli olun. O noktaya geldiğinizde bu durumdan hoşlanmayabilirsiniz.

7. Patron olmayın bir lider olun. Arada fark var. Patronlar; “ben, benim, senin” gibi bir dil kullanır. Liderler ise “biz, takım, bizim” gibi ifadelerle konuşur. İnsanlara sürekli ne yapmaları gerektiğini söyleyen yöneticilerden olmayın; kibar, ilham veren, motive eden ve çalışanların gıptayla baktığı yöneticilerden olun.

8. Unutmayın; sahip olduğunuz tek şey itibarınızdır. Tüm unvanlardan, paradan, havalı etkinlik, parti ve kampanyalardan sonra sahip olduğunuz tek şey iyi bir isimdir. Bunu ciddiye aldığınıza emin olun. İşler, kampanyalar ve ödüller gelip geçer. İlerde kimse bunları hatırlamayacaktır. Ancak isminizi; ne için mücadele ettiğinizi ve tutkunuzu hatırlayacaklardır. Tüm müşterilerinizi özenle yönettiğiniz gibi itibarınızı da özenle yönetin.

9. Abartılı sözlere inanmayın. Çevremizde oldukça saygı duyulan işlere sahip insanlar mevcut ve etraflarında sürekli onlara ne kadar mükemmel olduklarını ve onlarla çalışmak için can attıklarını söyleyen bir sürü insan. Bu tuzağa düşmeyin ve hakkınızda söylenen abartılı sözlere itibar etmeyin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi mütevazi kalın. Meraklı olun. Daima öğrenmeye devam edin ve hepsinden önemlisi; bulunduğunuz yeri ve kim olduğunuzu unutmayın

Kaynak: Communications Conversations
Çeviri : prrehberi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here