Hamsi yağı ve Samsunlu Girişimci

12

Samsunlu girişimci ürettiği hamsi yağı ile dünyaya açılacak Samsunlu girişimci Erol Demirbay, dünyada ilk kez sofralık hamsi yağı üretti. Türkiye’de bayilik vererek büyümeyi hedefleyen Demirbay, Suriye, İsrail, Dubai ve İngiltere gibi ülkelerle ihracat görüşmeleri yapıyor.

Samsunlu girişimci Erol Demirbay dünyada bir ilke imza atarak sofralık hamsi yağı üretti. Besin değeri diğer balık yağlarından çok daha yüksek olan hamsi yağı hem Türkiye’de hem dünyada büyük ilgi gördü. Suriye, İsrail, Dubai ve İngiltere gibi ülkelerle ihracat görüşmeleri yapan Demirbay, iç pazarda bayilik vererek büyümeyi hedefliyor.


Karadeniz Teknik Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden mezun olan Demirbay’ın hamsi yağı üretme serüveni çocukluğuna dayanıyor. Pek çok çocuk gibi ailesinin zorla balık yağı içirmeye çalıştığı Demirbay, “Hamsi olduğu için kışın sorun yaşamıyordum. Ama hamsi bittiğinde annem eczaneden aldığı balık yağını yememizi isterdi. Burnumu tutup içmeye çalışırdım. Bir taraftan da balık bu kadar lezzetliyken yağı neden bu kadar lezzetsiz diye düşünüyordum” diyor. Üniversiteyi kazandıktan sonra eğitimi boyunca çeşitli balık fabrikalarında staj yapan Demiray, mezun olduktan sonra Türkiye’nin ilk balık ürünleri fabrikası Demas’ta çalışmaya başlıyor. Demirbay, burada kendini gösterip kısa süre sonra şirkete ortak oluyor. Uzun yıllar Demas’ta çalışan girişimci için dönüm noktası ise fabrikadaki işçileri hamsi yağını içerken görmesi oluyor: “Fabrikadayken işçiler her gün bir çay bardağı hamsi yağını doldurup içiyordu. Hepsi de son derece iştahlı olmasına rağmen kilosuz ve çalışkandı. Bu beni balık yağı konusunu araştırmaya itti.”


Balık yağı konusunu araştırırken Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bayram’a ulaşan Demirbay, onun da yardımıyla 2004’te Sinop Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını kuruyor. İtalyanların sarımsaktaki kokuyu yok eden sisteminden yola çıkarak balık yağındaki kötü tadı ve kokuyu giderecek makineler üretiyor. Yağın bozulmasını engellemek için İtalya’dan özel tasarlanmış, yağın gün ışığıyla temasını engelleyecek koyu renkli şişeler getiren Demirbay, nihayet ilk ürünlerini bu yıl ocak ayında piyasaya sürdü.

6 ayda 60 tonluk satış yaptı


Bugüne kadar 200 bin YTL’lik yani 60 tonluk satış yaptıklarını söyleyen Demirbay, en büyük sorunlarının ise tanınmamak olduğunu söylüyor: “5-6 ay oldu ürünü piyasaya süreli. Şu anda en büyük sıkıntımız ürünün yeterince bilinmemesi. Bilinse mutlaka tüketilecek bir ürün. Ancak önümüzdeki dönemde reklam çalışmalarına başlayacağız.” Önümüzdeki yıl iç pazarda bin tonluk satış hedeflediklerini ifade eden Demirbay, bayilik sistemi ile büyüdüklerini ve şu an 12 olan bayi sayısını 30’a çıkarmayı hedeflediklerini vurguluyor. Demirbay, bir taraftan da yurtdışına açılmak için çalışmalar yürütüyor. Suriye, İsrail, Dubai, İngiltere gibi ülkelerle görüşme halinde olduklarını söyleyen Demirbay, hamsi yağının besin değerinin diğer balık yağlarına göre çok yüksek olduğunu bu yüzden yurtdışında büyük ilgi göreceğini düşünüyor. Hamsinin sadece planktonlar ve yosunlarla beslendiğine dikkat çeken Demirbay, “Hamsi başka balıkları yiyerek varlığını sürdürmüyor. Ömrü 2-3 seneyle sınırlı olduğundan büyük balıkların bünyesinde taşıdığı orandan çok daha az ağır metal barındırıyor. Bu yüzden hamsiden elde edilen yağ çok daha sağlıklı” diyor.


Denizden markasıyla satış yapan Demirbay, Silver ve Golden adı altında iki çeşit yağ ürettiklerini söylüyor. Silver, hamsinin baş ve gövde kısmı birlikte preslenerek ortaya çıkıyor. En yüksek kalitedeki Golden’ı sadece hamsinin baş kısmından yapılıyor. Golden ve Silver 250 ve 500 gramlık şişelerde satılıyor. 500 gramlık Golden hamsi yağı 25, Silver ise 18 YTL’ye satılıyor. Piyasada 250 gramlık Golden 14, Silver ise 11 YTL’ye yer alıyor.
Kaynak : Ayşegül Sakarya

1 YORUM

  1. MERHABA BEN HAMSİYAĞINI KULLANDIM 3 ŞİŞE TÜKETTİM 2 ÇOCUĞUM VAR ONLARIN HER GÜN ÇORBALARINA KULLANDIM ÇOK MEMENUN KALDIM FAKAT ŞİMDİ BULAMIYORUM NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM BANA BUKONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜRLER.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here