Hangi CEO’lar sınıfta kaldı…

The Corporate Library araştırma şirketinin 2 bin CEO üzerinde yaptığı araştırma, CEO’ların başarılı olup olmadıklarını araştırdı…

The Corporate Library araştırma şirketinin 2 bin CEO üzerinde yaptığı araştırma CEO’ların ne kadar ne kadar başarılı olduklarını irdeledi. Araştırma sonuçlarına göre Abercombre & Fitch, Bj Services, Comcast, Inernational Paper ve Nabors Industries CEO’larının şirketlerin kötü performansına rağmen yüksek maaşlar kazandığını gösterdi.

Adı geçen şirketlerin CEO’ları 2008 yılında toplamda 30 milyon dolardan fazla kazanırken şirket yatırımcıları kazançlarında yüzde 20 azalma gördü.

Abercrombie & Fitch, BJ ve Nabors’ta düşüşler yüzde 60’a yaklaştı. En çok kazanan en başarısız CEO’lar listesinin başında bulunan petrol şirketi Nabors Industries CEO’su Eugene M. Isenberg 79.3 milyon dolar kazanırken onu izleyen Abercombre & Fitch CEO’su Michel S. Jeffries 71.8 milyon kazanç elde ediyor.

Araştırma şirketi adına açıklama yapan Paul Hodgson, bu durumu CEO’ların rakip şirketin CEO’suna yapılan ödemeye göre maaş almasına bağlıyor.

Petrol şirketleri önde
The Corporate Library şirketinin bu yılbaşında yayınladığı en çok kazanan CEO’lar listesinin 7 basamağında petrol şirketlerinin CEO’ları bulunuyor. En çok kazanan CEO’lar ise 702.4 milyon dolar kazanç ile finans firması Blackstone’un CEO’su Stephen Schwarzman ve 557 milyon dolar ile Oracle’ın CEO’su Lawrence J. Ellison. 2008 yılında CEO maaşlarında 0.08 oranında bir düşüş yaşandı. Ancak yine de 2002’den beri ilk defa CEO maaşlarının tek veya çift haneli rakamlarla artmadığı belirtiliyor.

Kazandığını hak etmeyen CEO’lar
– Eugene M. Isenberg (Nabors Industries): 79.3
– Michael S. Jeffries (Abercrombie & Fitch): 71.8
– J.W. Stewart (BJ Services Company): 34.6
– Brian L. Roberts (Comcast Corp.): 40.8
– John V. Faraci (International Paper): 38.2
– Eugene M. Isenberg (Nabors Industries): 79.3

En çok kazanan CEO’lar
– Stephen Schwarzman (Blackstone Group): 702.4
– Lawrence J. Elllison (Oracle Corp.): 557
– Ray R. Irani (Occidental Petroleum Corp.): 222.6
– John B. Hess (Hess Corp.): 159.6
– Michael D. Watford (Ultra Petroleum Corp.): 116.9
– Aubrey K. McClendon (Chesapeake Energy Corp.): 114.3
– Bob R. Simpson (XTO Energy Inc.): 103.5
– Mark G. Papa (EOG Resources): 90.5
Kaynak:İşteinsan.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here