Hangi sektörlere eleman lazım

Kariyer sitesi www.secretcv.com 2010 yılının ilk 3 ayının “iş profili”ni çıkarttı. Yapılan araştırmaya göre, en fazla eleman ihtiyacı duyan sektörlerin başında mağazacılık/perakende, sağlık, tekstil ve turizm geliyor. İş arayanlar ise en fazla mağazacılık/perakende, bankacılık / finans, turizm ve bilgi teknolojileri alanlarında çalışmayı tercih ediyor. Şirketlerin aradıkları pozisyonların başında satış temsilcisi, turizm pozisyonları, hemşire ve bilgisayar mühendisi geliyor. En fazla elemana ihtiyaç duyan bölgeler ise sırasıyla Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgeleri.

İnsan kaynakları sektöründe 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Secretcv.com’un 2010 Ocak, Şubat ve Mart aylarına ilişkin çıkardığı profil Türkiye’de eleman arayan şirketler ve iş arayan adaylar tarafından en çok rağbet gören sektörleri belirledi. Veritabanında 8 milyon 100 bin aday ve 13 bin 600 aktif şirket bulunan Secretcv.com’da 2010 yılının ilk 3 ayında tüm sektörlerde yayınlanan ilan sayısı 24.300 oldu.
Sağlık, turizm ve tekstilde eleman ihtiyacı”¦

Yapılan “İş Profili” araştırmasına göre, en fazla eleman arayan sektörler şöyle:

– Mağazacılık / Perakende: yüzde 18
– Sağlık / Hastane yüzde: yüzde 11
– Tekstil: yüzde 9,3
– Turizm: yüzde 9
– Bilgisayar/BT: yüzde 7.9
– Bankacılık/Finans: yüzde 7

En fazla satış temsilcisi pozisyonu aranıyor

Secretcv.com tarafından yapılan araştırmaya göre, eleman ihtiyacı içerisinde olan şirketlerin en fazla aradıkları pozisyonların başında yüzde 13.5 ile satış temsilcileri geliyor. Bu pozisyonları sırasıyla turizm elemanı (yüzde 10,4), müdür (yüzde 8), mühendis (yüzde 5,5), hemşire (yüzde 5,3) ve bilgisayar mühendisi (yüzde 4,9) pozisyonları takip ediyor.

En çok rağbet gören sektörler

Adayların en çok rağbet ettikleri sektörler ise sırasıyla şöyle:

– Mağazacılık/perakendecik: yüzde 19
– Bankacılık/finans: yüzde 13
– Turizm: yüzde 10
– Bilgisayar/BT: yüzde 8,2
– Tekstil: yüzde 7
– Sağlık/hastane: yüzde 6,5

Ege ve Akdeniz’de eleman ihtiyacı

Secretcv.com tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, en fazla eleman ihtiyacı duyan bölgelerin başında Marmara Bölgesi (yüzde 56) geliyor. Marmara Bölgesi’ni sırasıyla İç Anadolu (yüzde 14), Ege (yüzde 13),Akdeniz (yüzde 7), Karadeniz (yüzde 5), Güneydoğu Anadolu (yüzde 3), Doğu Anadolu (yüzde 2) takip ediyor.

Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, “2010 yılının ilk 3 ayındaki yükselen grafikler bize birçok sektörün hareketlenmeye başladığını ve krizin etkinlerinin azaldığını gösteriyor. 2010 yılının 2. ve 3. çeyreklerinde de hemen her sektörde ilan sayılarının yükseleceğini öngörüyoruz” dedi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here