Hareketli Robot Platformu

AntiKor Güvenlik ve Web Filtreleme 3
Bardak İçi Hazne Fikri

Robot Platformu

Proje Fikri : Elektronik Ve Yazılım Destekli Yarı- Otonom Hareketli Robot Platformu / Semi- Autonomous Mobile Robot Platform
İş Fikri : Bu proje kapsamında düşük maliyetli, kabiliyetli, yerli bir robot tabanı tasarlanacak ve üretilecektir. Üzerinde hareket için elektrik motorları ve bu motorların hareketini geri beslemek amaçlı enkoderler bulunan mekanik tasarım üzerine engel tanıma, ortam haritalandırma ve çarpışma önleme amaçlı ultrasonik sensörler, görüntü işleme amaçlı renkli, yüksek çözünürlüklü kamera, derinlik doğrulaması yapmak ve ortam haritalamasına katkı sağlamak amaçlı lazer uzaklık sensörü yerleştirilecektir. Daha sonra ise bu algılayıcılardan ham veriyi okuyup gerektiğinde filtreleyip yorumlayabilecek, elektrik motorları ve diğer hareket aksamlarını belirlenen denetleme stratejisi doğrultusunda tahrik edebilecek bir denetleyici katmanı üretilecek, bu katman ile son kullanıcı arasında arayüz oluşturacak bir donanım ayırma katmanı geliştirilecek ve kullanıcının kendi uygulamalarını rahatça robot tabanına entegre edebilmesini ve entegrasyon aşamasını hızlı bir şekilde geçebilmesini sağlayacak bir yazılım geliştirme aracı (software development kit) tasarlanacak ve yazılımı yapılacaktır.

Business idea : With this project a mobile platform with lower cost and high ability, is designed and manufactured. A platform contains electric motors for motion and encoders for feedback, ultrasonic sensors for obstacle avoidance, crash avoidance and environmental mapping, a color camera with high resolution for image processing and laser sensors for 3D mapping. A New City of Science in Southeastern Turkey: Hasan Kalyoncu University Hasan Kalyoncu University, located on the Historic Silk Road, opened its doors to its students aiming to make significant contributions to the economy of the region, nation and the city. The location of the University is of great strategic importance, bearing in mind the fact that Gaziantep is the centre of industry and trade for the Southeastern and Eastern Anatolia with connections to 180 countries. In a globalizing world, in order for more people reach quality higher education and pay less, Hasan Kalyoncu University charges reasonable fees and provides achievement-oriented scholarships. It also provides opportunities for double major and minor programmes. Hasan Kalyoncu University embraces a vision based on the principles of: 106 H universality of knowledge, research-mindedness, free and critical thinking, respect for people, nature and the environment, equality of opportunity, harmony of knowledge and ethics. One of its fundamental objectives is to provide a student-centered and interdisciplinary education, supported by active learning principles and social and cultural programmes. With its mission to become a City of Science in the region, Hasan Kalyoncu University welcomes students to its 5 faculties, two schools and 15 departments.

Hareketli Robot Platformu
Hareketli Robot Platformu

Firma : Milvus Teknoloji Mekatronik
Proje Sahibi : Hasan Ölmez
Adres : Hacettepe Üni. Beytepe Kampüsü Kosgeb Binası A-5 Çankaya / ANKARA
E-posta : [email protected]
Web Sitesi : www.milvus.com.tr
Telefon : +90 312 227 02 35
Faks : +90 312 227 02 36

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here