Harita kadastro teknisyeni

Harita mühendisi veya teknikerinin denetiminde, yeryüzünün tümünü veya belirli bir kısmını; coğrafi yapısını, imar, iskan, bayındırlık durumunu dikkate alarak belirli bir oran dahilinde ölçekli kağıt üzerine özel işaretler kullanarak çizen kişidir.


GÖREVLER


– Ekip ile birlikte haritası çizilecek veya kadastrosu yapılacak arazide gerekli ölçümleri yapar, çizim için ihtiyaç duyulan bilgileri ve sayısal verileri tespit eder.
– Arazi haritalarının bilgisayar ve çizim aletleri yardımı ile çiziminde harita mühendisi ve teknikerine yardımcı olur,
– Şehirlerin imar, iskan ve bayındırlık durumunu krokilendirir,
– Haritaların üzerinde istenen düzeltmeleri ve renklendirmeleri yapar,
– Mevcut harita, plan, tapu senedi vb. kağıtları inceler,


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Çeşitli çizim ve ölçüm aletleri,
– Bilgisayar ve yazılım programları.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Harita Kadastro Teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
– Sayılarla işlemler ve çizim yapabilme yeteneklerine sahip,
– Arazide çalışmaktan hoşlanan,
– Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Harita Kadastro Teknisyeni resmi kuruluşlarda ve özel mühendislik bürolarında görev yapar ve görevlerini kısmen büroda kısmen arazide ayakta, yürüyerek, tırmanarak, eğilerek yürütür. Çalışmalarında birinci derecede verilerle (ölçme sunuşları) ilgili olup zaman zaman çalışma arkadaşları ve arazi sahipleri ile iletişimde bulunur.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinde İnşaat teknolojisi alanı Harita Kadastro dalında verilmekte iken, yapılan değişiklikle bu dalın ismi Harita Tapu Kadastro alanı olarak değiştirilmiş olup, bu alanın altında tapu, kadastro ve harita dallarında eğitimi verilmektedir. Bu dosyadaki eğitime ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
– Meslek liselerine girebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak,
– Anadolu meslek ve anadolu teknik liselerine girebilmek için ise ilköğretim okullarının 6-7-8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
– Eğitim süresi ilköğretim okulundan sonra meslek liselerinde 4 yıldır.
– Bu süre içerisinde; lise genel kültür derslerinin yanında, Trigonometri, Hukuk Bilgisi, Hatalar Bilgisi, Harita Bilgisi ve Çoğaltma Tekniği, Kadastro Bilgisi, Bilgisayar, Fotogrametri, Arazi Düzenlenmesi, Alet Bilgisi ve Uygulaması, İmar Bilgisi ve Uygulaması, Yol Bilgisi ve Uygulaması ile Ölçme Bilgisi ve Uygulaması dersleri okutulmaktadır. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanında tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları; Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile il müdürlüklerinde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında, ayrıca özel sektöre ait hazır beton santralleri, mühendislik ve mimarlık bürolarında, müteahhitlik ve müşavirlik hizmeti veren kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışabilirler.Ülkemizde tapu kadastro çalışmaları istenilen düzeyde gerçekleştirilememiştir. Artan nüfusun kentlere göç etmesi, plansız şehirleşme olgusunu gündeme getirmektedir. Bunu önlemenin tek yolu da planlı şehirleşmedir. Bu sorunlar harita kadastro teknisyenlerinin düzenli ve özverili çalışmaları ile aşılacaktır. Bugün için bu alanda yeterli sayıda meslek elemanının çalıştığı söylenemez. Elemana olan ihtiyaç güncelliğini korumaktadır.


BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler işyerlerinde yapılan pratik eğitimleri süresince asgari ücretin %30’u oranında ücret alırlar. Ayrıca pratik eğitimleri süresince iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri devlet tarafından karşılanır.
Bütün öğrenci haklarından yararlanır,Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanır.Eğitim sonunda meslek elemanları kamu sektöründe istihdam şekillerine göre değişik ücret alabilirler. Teknik eleman olarak işe başlayanlar 657 Sayılı Kanunda belirtilen derece ve kademeye göre, 1475 Sayılı Yasa ile çalışanlar toplu sözleşme hükümlerine göre, sözleşmeli personel olarak çalışanlar ise yasa ile belirlenen hak ve yükümlülüklere göre ücret alırlar. Özel sektörde çalışan meslek elemanları işyerlerinin durumu ve bulunduğu yöreye göre değişiklik arz eden ücret alabilirler. İşe ilk girişte, asgari ücret esas alınmasına rağmen elemanın deneyim ve başarısı bu miktarı yükseltmektedir. Araştırmalarda bu alanda çalışanların asgari ücretin 2 ile 4 katı düzeyinde ücret aldıkları tespit edilmiştir.


MESLEKTE İLERLEME
Meslek Liselerinin İnşaat Teknolojisi alanı “Harita ve Kadastro” dalından” mezun olanlar istedikleri takdirde, Bina Koruma ve Yenileme, Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halı ve Kilim, Halıcılık, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Harita Kadastro, Hazır Beton Teknolojisi, İç Mekan Koruma ve Yenileme, İnşaat, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Jeoteknik Teknikerliği, Karayolu Ulaşımı ve Trafik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Maden, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Raylı Sistemler Yol, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sulama Teknolojisi, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği, Tarımsal Sulama, Uygulamalı Takı Teknolojisi, Yapı Denetim Yardımcılığı, önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Yapı Öğretmenliği” ile “Yapı Tasarımı Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

3 YORUMLAR

  1. HARİTA TEKNİSYENİYİM VE AYNI ZAMAN DA ÜNİ. ÖĞRENCİSİYİM. DENEYİMLİYİM VE ANKARADA YAŞIYORUM. İŞE İHTİYACIM VAR TEL:05413794380 email:necati__trkmn@hotmail.com

  2. ewet harita kadastroteknisyeni ve bilgisayar operatörü arayanlar cep telefonu numaram 05423857115 email adresim:sabahattin-d20@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here