Havadaki nemi içme suyuna dönüştüren reklam panosu

University of Engineering and Technology [UTEC] ve reklam ajansı Mayo Publicity/DraftFCB, havadaki nemi filtrelenmiş içme suyuna dönüştüren billboard üretimi için birlikte çalışmaya başladı.

billboard
billboard

Geçtiğimiz sonbahar, Eole Water‘ın havadaki nemi içme suyuna dönüştüren rüzgar türbinlerini görmüştük ve şimdi de buna oldukça benzer bir uygulama ile daha karşılaştık. Bu kez Peru’nun Lima şehrinde University of Engineering and Technology [UTEC] ve reklam ajansı Mayo Publicity/DraftFCB, havadaki nemi filtrelenmiş içme suyuna dönüştüren billboard üretimi için birlikte çalışmaya başladı.

Lima, Peru’nun kıyı çölü olarak neredeyse yıl içinde hiç yağmur almadığından, içme suyunda kronik kıtlık yaşayan bir şehir. Diğer yandan, havadaki nem oranı sıklıkla yüzde 98 oranında seyrediyor. UTEC, sadece bu sosyal sorunu çözmek için değil, mühendislik programına başvuracak muhtemel adayların ilgisini de çekmek istedi. Sonuç olarak ortaya Pan-American Karayolu’na yerleştirilmiş ve bir hava filtresi, yoğuşturucu, karbon filtre ve soğutma tankından oluşan “su billboard” ortaya çıktı. Aşağıdaki video, uygulamayı detaylı anlatıyor.

Proje ekibi, her 3 ayda 9450 litre su tutan cihazın yüzlerce ailenin ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. Bu arada UTEC’e yapılan başvuru oranında da bu yıl yüzde 28’lik bir artış gerçekleşti. Sosyal girişimciler: Siz de bir tane ister misiniz?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here