Hayal Kurdum, çoçuklara özel kitapevi

Hayal Kurdum, çoçuklara özel kitapevi
Hayal Kurdum çoçuk kitapevi

Arzu Kara Kavardalı, Burçay Erenay Güngüler, Serap Yeşilsakız Özel ve Sinem Tekol Şenol, çocuk gelişimine katkıda bulunmak istediklerini söyledi. İzmirli 4 girişimci kadın, KOSGEB desteğiyle açtıkları İzmir’in ilk çocuk kitabevi “Hayal Kurdum”u, masal kahramanlarının katıldığı neşeli bir törenle hizmete açtı. Çocuk gelişiminde kitabın önemine inanan Arzu Kara Kavardalı, Burçay Erenay Güngüler, Serap Yeşilsakız Özel ve Sinem Tekol Şenol, İzmir’de çocukların kendi tercihlerini yapabilecekleri bir kitapevi olmamasını istediklerini dile getirdi. Girişimci 4 kadın, çocukların dünyasına hitap edecek bir ortama da evsahipliği yapacak kitapevi için hazırladıkları projeyi, KOSGEB’e sundu. Kadın girişimcilere yönelik pozitif ayrımcılık yapan KOBGEB desteğiyle 4 girişimci kadının hayali gerçeğe dönüştü.

Hayal Kurdum çoçuk kitapevi
Hayal Kurdum çoçuk kitapevi

Masal kahramanları

İzmir’in ilk çoçuk kitapevi “Hayal Kurdum” önceki gün Alsancak’ta kapılarını miniklerin hizmete açtı. Açılışa Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses, Robin Hood, Kırmızı Başlıklı Kız, Fareli Köyün Kavalcısı gibi masal kahramanlarının kostümlerini giyen animatörler renk kattı. KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü M. Oğuz Kılınç ile Lider Yaratıcı Katılımcılar (LİYAKAT) Derneği Başkanı Berkay Eskinazi de katıldı.

Açılışın ilk gününde çocuklar balonlar arasında kitap okumanın tadını çıkarırken, kitapevi ortaklarından Burçay Erenay Güngüler, çocuklara kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırmak istediklerini belirterek, “O yüzden yazar buluşmaları, atölye çalışmaları ve yine İzmir’de ilk kez yapılacak çeşitli etkinliklerle olmayanı başarmayı hedefliyoruz” dedi.

Uzmanlardan destek

0-14 yaş aralığına hitap ettiklerini, annelerin 6 aylık bebeklerini dahi rahatça getirebilecekleri bir mekan yarattıklarını söyleyen Arzu Kara Kakavadırlı, çocuk yazarlar ve uzmanlardan da danışmanlık hizmeti aldıklarını belirtti. Serap Yeşilsakız Özel ise yakın zamanda on-line satış sitesini de hayata geçireceklerini, sosyal paylaşım siteleri facebook ve twitter üzerinden de “Hayal Kurdum Kitapevi” kullanıcı adıyla da takip edilebileceklerini söyledi. Sinem Tekol Şenol da sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında açılıştan itibaren bir yıl süreyle Sokak Çocuklarını Koruma ve Çocuklar Geleceğimizdir Derneği için kütüphane oluşturulmasını destekleyeceklerini dile getirdi. Eskinazi de kadınların girişimiyle sıradışı bir kitapevinin açıldığını söyledi.

Pozitif ayrımcılık

KOSBEG İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü M. Oğuz Kılınç, kadın girişimcilere yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve onların başarısı karşısında gurur duyduklarını belirterek, “Biz projeye yalnızca kağıt üzerinde bakmıyoruz. Aynı zamanda böyle açılışlara da gelerek yerinde inceliyoruz. Burada gördük ki kadınlar girişimcilikte gerçekten söz sahibi olmuş” dedi.

1 YORUM

  1. merhaba proje çok güzel
    kızımla gelmek isterim adresi bulamadım açık adres rica ediyorum…

    tşk

    alev

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here