Hedef pazarınızı tanımlamak için 6 adım

Ticarette hangi ürünü satıyorsanız satın, satışlarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız müşterinizi anlamalısınız. Ürünlerinizi kime satıyorsunuz ve neden ürününüzü satın almalılar? İşte bu soruların cevabını anlamak ve daha çok satış yapabilmek için hedef müşteri saptamanın nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekiyor.

1Çözmekte olduğunuz sorunları anlayın

Satış teklifleriniz için hedef pazarın belirlenmesinde başlangıç ​​noktası, çözdüğünüz sorunları anlamanızdır. Bunların ne olduğunu iyi bildikten sonra, bu sorunlardan en çok kimin zarar görmesi muhtemel olduğunu da öğrenebilirsiniz. Ürün veya hizmette müşteriler size sormadan önce sizin dersinizi iyi çalışmanız gerekmektedir.

2Müşterilerinizin profilini oluşturun

Çözmekte olduğunuz problemlerden muzdarip olan tüm farklı müşterileri listelemeye başlayın. Bir kez bittiğinde, bu müşterilerin bir resmini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Onları konuma ve sektöre göre gruplayın. Bu insanlarla ilgili diğer sorularınızı kendinize sorun. Onlar evli mi? Onlar erkek mi kadın mı? Spor yapıyorlar mı gibi. Onları olabildiğince çok şekilde tanımlayın ve profillere göre çözüm üretmeye başlayın.

3Teklifinizdeki değeri kim kazanacak?

Kendinize sorun:
Bu sorunları çözmek zahmetli olacak mı?
Bu konularla uğraşmamakla kaybedecek en çok kim olacak? Siz mi yoksa tüketici mi?
Sorunları sınıflandırmamamızın maliyetinin onlarla başa çıkma maliyetinden daha iyi olduğunu kanıtlarsanız, durumunuz cazip hale gelir.

Duygusal karışıklık, stres ve çözümünüzün uygulanmasında itibar riski gibi durumları ve aynı zamanda bir alt satır maliyetini hesaba katmayı unutmayın. Bu faktörlerin hepsi teklifinizdeki değerleri oluşturur.

4Pazarınızı düşünün

Bugün niş dünyasında yaşıyoruz. Örneğin, artık televizyon programlarının tutsakları değiliz. İstediğimiz şeyleri dünyadaki hemen hemen her yerden izleyebiliriz; Bu da her insan için benzersiz bir izleme deneyimi demektir. Web, daha önce var olan dağıtım zorluklarının bir çoğunu ortadan kaldıran kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetleri sunmak için harika bir ortamdır. Bu faktörler, daha ziyade küçük bir gölette büyük bir balık olmaktan daha etkili bir strateji olduğu anlamına geliyor. İtibarlığınızı artırmak ve tavsiyeleri kazanmak web dünyasında daha kolay olacaktır. Ayrıca internet ortamında pazarlama çalışmalarınızdan daha fazla şey bulacağınızı da göreceksiniz.

Bu nedenle, kazanılan daha önceki bilgilerle birlikte pazarınızı segmentlere ayırmaya başlayın. Belirli insan türleriyle ilgili araştırma yapın. Yüksek net kazancı olan bireyler, Asgari ücretle çalışanlar, İşverenler, Beyaz yakalılar ve mavi yakalılar gibi.

Bazı coğrafi bölgelerde özel araştırmalar yapın. İstanbul, Ankara,İzmir ve Sakarya gibi şehirlerin alışveriş trendlerini araştırın. Örneğin internetten en çok çanta satın al İstanbul değil doğu illeridir. Çünkü doğuda bulunan iller bu çantalara mağazalardan ulaşmakta zorluk çekmektedir.

5Şirkette dahili olarak görünün.

Doğru piyasaları takip etmeye karar vermenin bir yolu şirketiniz ve işletmeniz hakkında düşünmektir. Belli uzmanlık alanlarınız var mı? Örneğin, avukatlar ile çalışmak gibi belirli pazarlarda çok deneyiminiz var mı?
Belli bir coğrafi alan hakkında eşsiz bilgi var mı?
Bazı insanlarla tanışma konusunda iyi misiniz?
Bütün bu faktörler, özellikle çekici bir teklif oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Mesela Ankara’da yalnız çalışan bir muhasebeciyi düşünün. Başlangıç ​​olarak, ülkenin her yerinde çalışmak muhtemelen pratik değildir. Bu nedenle, Orta Anadolu’da ki müşterilerle çalışmaya karar verebilirsiniz.
Bu şekilde çalışmak sizi, doğru kişiler ile tanışma, girişimcilere yönelik planlar ve finansman konusunda daha fazla piyasa bilgisine sahip olma imkanı tanıyacaktır.

6Başka neler var?

Bu soruların bazılarına verilen cevaplara karar verdikten sonra, piyasada başka neyin mevcut olduğunu görmek için pazara bakmanız gerekir. Yanıtlamanız gereken soru şudur:

Sorunu çözmek için neden benzersiz bir şekilde piyasaya girmeliyim?
Belki bazı pazarlar için cevap bulamıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı sektörlerde veya coğrafi bölgelerde, bu soruya cazip bir yanıt bulabilirsiniz. Soruyu cevaplayamıyorsanız, ya yanlış hedef pazar ya da yanlış teklif yapıyorsunuz demektir. Bu durumda, potansiyel müşterilerinizi hedeflemeye başlamadan önce daha fazla çalışma yapmanız gerekir.

Hedef pazarlar hakkında kısa bir bilgi

Hedef pazarınızı belirleme
Benzer özelliklere sahip gruplar aramak suretiyle mevcut müşterileriniz arasındaki farklı segmentleri tanımlamaya başlayın. Tüketiciler çoğunlukla yaş, cinsiyet veya gelir dağılımına göre ayrılır. İşletme müşterileri farklı endüstrilere veya boyutlara göre ayrılabilir. Pazarınızı bölümlere ayırmanız, farklı müşteri gruplarınız arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirlemenizi sağlamalıdır. Teklifinizin hangi yönünün grupların her birine hitap edebileceğini daha net bir şekilde anlayabilir ve ürün veya hizmetinizi ihtiyaçlarına daha uygun olacak şekilde uyarlayabilirsiniz.

Ürününüzü değiştirmeniz teslimat, hizmet, güvenilirlik veya pazar segmenti için önemli olan bazı faktörler üzerinde çalışmanız anlamına gelebilir. Ayrıca, teklifinizi değiştirmek pazarlama şeklinizi değiştirmek anlamına gelebilir. Bu sayede fiyatlandırma politikasını değiştirir veya hedef müşterilerinize daha etkili bir şekilde ulaşan dağıtım kanallarını kullanırsınız.

İlgili Konu : Küçük işletmeler için 101 Pazarlama Fikri 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here