Hem seyahat edip hem para kazanmak mı istiyorsunuz?

Eğer hem çalışıp hem de dünyayı dolaşmak isteyenlerdenseniz, LiveCareer.com’un hazırladığı seyahat sever mesleklere göz atmanızı öneririz”¦

Uzun uçuşlar, havaalanlarında sabahlamalar, üç yıldızlı oteller”¦ Akla iş seyahatlerini getiren bu sıralama pek çoğumuza sevimsiz gelebilir. Ancak seyahat etmek ve farklı şehirlerde çalışma ihtiyacı pek çok kişi için neredeyse bir tutku. İK portalı LiveCareer.com seyahat etmeyi sevenlere uygun işleri sıraladı”¦


İngilizce öğretmenliği: Eğer meslek olarak öğretmenliği seçtiyseniz İngilizce sizi seyahat ettirecek tek branş. Özellikle Kore ve Japonya gibi okyanus ötesi ülkelerdeki kurslarda çalışıp hem yılda ortalama 67 bin dolar kazanabilir hem de bu sayede pek çok farklı şehri ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu alanda kariyer yapmak için size yabancı ülkelerde eğitmenlik yapma imkânı yaratan TEFL (Teaching English as a Foreign Language) sertifikasını almanız şart.


Yoga eğitmenliği: Eğer yogaya ilgi duyuyorsanız bu konuda eğitmen olarak çalışmak size bol bol seyahat fırsatı verebilir. Özellikle İsveç, Arjantin, Tayland ve Endonezya gibi ülkelerde düzenlenen yoga kurslarına katılabilir ve buradan aldığınız sertifikayla pek çok Avrupa ülkesinde yıllık ortalama 46 bin dolar kazanacak bir iş bulabilirsiniz.


Hemşirelik: Başta Kanada olmak üzere pek çok ülkede ciddi bir hemşire sıkıntısı yaşanıyor. Hemşireyseniz ve şansınızı denemek istiyorsanız ülkeye göre değişen denklik sınavlarına girdiğiniz takdirde yılda ortalama 61 bin dolar kazanabilirsiniz.


Bakıcı: Çocuk bakıcılığı daha çok öğrencilik yıllarında yapılacak işlerden biri gibi gözükse de yılda ortalama 30 bin dolar kazandırıyor. Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız bir ajansa kaydolup dünyanın farklı ülkelerini gezerek para kazanabilirsiniz.


Petrol kulesi çalıştırıcısı: Denizlerde araştırma yapan petrol kuleleri üç – dört ayda bir bölge değiştir. Eğer hem seyahat etmek hem de alternatif bir kariyer yapmak istiyorsanız bu işi deneyebilirsiniz. İşin getirisi yılda ortalama 50 bin dolar.


Cruse gemisi direktörü: Cruse gemisi direktörü olmak belki de dünyayı gezmek için yapılabilecek en iyi işler arasında. Gemi içindeki sosyal programları yöneterek yılda 40 bin dolar kazanabilirsiniz”¦


Seyahat bloger’ı: Eğer işin ilk başında kendinizi finanse etmeye yetecek bir bütçeniz varsa yapılabilecek en zevkli işlerden biri. Gittiğiniz yerlerdeki deneyimlerinizi kendi blogunuzdan milyonlarca kişiyle paylaşabilirsiniz. Orta ölçekte takip edilen bir blog’unuz varsa yılda ortalama 46 bin dolar kazanabilirsiniz.
İpek Olgunsoy www.isteinsan.com.tr

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here