Her Girişimcinin Saat 7’den Önce Yapması Gereken 7 Şey

Başarı daima zaman alır, bu nedenle en başarılı girişimciler genelde işe erken başlayanlardır. İyi alışkanlıklar hedeflerimize ulaşmamıza, motive olmamıza, boşa zaman harcamamıza ve hayatımızı tamamen geliştirmemize yardımcı olur. Çalışma saatleri içerisinde bir çok konuya önceden hazırlanmak için her girişimcinin sabah 7’den önce yapması gereken 7 önemli konu vardır.

1. Başarılı girişimcilerin bir çoğu çok erken kalkmaktadır.

Örneğin Apple Ceo’su Tim Cook saat 04.30 ‘da en erken kalkanlardan birisi. Aynı şekilde İngiliz Girişimci Virgin Group kurucusu Richard Branson’da sabahın 5 inde kalkanlardan ve 50 yıldır bu alışkanlığını devam ettirdiğini söylüyor. Erken kalkmanın önemli avantajlarından bazıları ise düşüncelerinizi toplama veya egzersiz yapmak için zamanınızın olmasıdır. Tercihen erken uyanmak daha az riskli finansal kararlar vermenize, stres azaltmanıza, yağ azaltmanıza ve egzersizle kas kütlenizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

2. Telefonu uyurken kapatın veya kısın

Günümüzde bu biraz zor gibi gözükebilir. Ancak sabaha kadar telefonunuza ulaşmamanız için iyi sebepler var. Özellikle gece boyunca rahat bir uyuma ortamı sağlamış olursunuz. Ekranın yaydığı ışık veya gece gelen bildirimler nedeniyle uykunuzu kesebilir. Ayrıca yatmadan önce mail kutunuza veya sosyal medya kanallarında dolaşmak stresli olabilir ve kişisel önceliklerinizi ayarlamanıza engel olabilir.

3. Egzersiz veya meditasyon yapın.

Sağlıkla ilgili kaygılarınızı en aza indirmek ve gün içerisinde formda kalmak için egzersiz yapmak için zaman ayırmanız gerekir. İşe erken başlayanların en önem verdiği konulardan birisi de egzersiz veya meditasyon yapmak. Ağır egzersizler yerine kendinizi daha rahat ettireceğiniz spor hareketlerine yönelmeniz vücudunuzu rahatlatacaktır.

4. Sağlıklı bir kahvaltı yiyin.

Kahvaltı günü için beyninizi ve vücudu harekete geçirdiği için günün en önemli yemeğidir. Ancak, tüm kahvaltılar eşit değildir. Poğaça veya simit gibi atıştırmalıklar yerine sağlam bir kahvaltıyı tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin Yumurta, fındık, yulaf ezmesi veya çavdar tostu gibi sağlıklı karbonhidratlar alabilirsiniz. Unutmayın sabahları kahvaltıda bir fincan çay ya da kahve içmek kötü değildir ama limon suyunu da deneyebilirsiniz. Bu konuda yapılan açıklamaya göre “Uyandığınızda limon suyunun içilmesi, enerji seviyenizi fiziksel ve zihinsel olarak yükseltir. Limon suyu, karnınızdaki besin maddesinin absorbe edilmesiyle gün boyu süren, doğal ve enerjik bir enerji verir. (aç karnına) sabah tam emilimini sağlamak için limon suyu içebilirsiniz.” Limon suyunu yemekten önce içtikten sonra 15-30 dakika beklemelisiniz. Bu arada egzersiz yapabilirsiniz.

5. Motivasyonunuzu arttırın.

Bazı sabahlar yataktan çıkmak istemezsiniz. Bu durum dünyanın sonu değil ancak motivasyonunuzu önümüzdeki birkaç gün için öldürmek için yeterlidir. Başarılı girişimcilerin her sabah motivasyonlarını arttırmak için yaptıkları bazı şeyler vardır. Bunlar ilham verici bir kitap okumak, tutkulu bir proje üzerinde çalışmak veya deneyimlerinizi bir günlüğe yazmak olabilir. Burada karar verdiğiniz herhangi bir motive yükseltici etken sizin gün boyu enerjik olmanızı da sağlayacaktır.

6. Hedefler ve önceliklerini belirlemek.

Her pazartesi sabahı hedeflerinizi ayarlamanız ve kontrol etmeniz gerekir. Haftanın geri kalanında ise her gün gerçekleşmesi gereken hedefleri ve önceliklerde neler yapabildiğinizi not edin. Duş sırasında, koşu yaparken veya kendinize sessiz zaman ayırdığınız zaman bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı düşünün. Yapılacaklarınız listenizin üstünden geçmenin en etkili yolu, en zorlu görevle veya en çok korktuğunuz görevle başlamaktır. Bu görevler üzerinde ertelemek onları yarına bırakmak demektir ki bunun sonucu da genelde pek iyi olmaz.

7. İşinize gelin.

Sonunda, işinize geri dönmenin zamanı geldi. Artık telefonunuzu elinize alıp e-postaları okuyup cevaplayabilir, sosyal medyada gözlem yapabilir, endüstrinizin dahil olduğu haberleri kontrol edebilir ve önceki günün satışları gibi metrikleri inceleyebilirsiniz. Bu veriler değiştirebilir ancak diğer maddelere önem gösterdiğiniz takdirde güne 1-0 önde başlamış olursunuz. Bir sabah rutini oluşturup yapıştıracağınız için sizi sağlıklı, üretken ve hazır tutacak alışkanlıkları geliştirirsiniz, böylece yolunuza çıkan her durumu halledebilirsiniz. İdeal sabah yapılacaklar listesini bulmak için biraz deneme yanılma yapabilirsiniz unutmayın bu listeler sizi hem mesleki olarak hem de şahsen daha başarılı yapacaktır.

1 YORUM

  1. Bu listedki her bir aşamayı canlı olarak denemek gerek aslında :) Eğlenceli ve normal günlük hayatımızda’ da yapılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here