Hergün 120 şirket kapanıyor

3

SİZCE NEDENLER NELER OLABİLİR?
Ekonomide küresel ve iç faktörlerin etkisiyle olumsuzluğun arttığı bu yılın ilk beş ayında reel sektörde adeta yaprak dökümü yaşandı.
Yeni açılan şirket sayısı düşerken, kapanan şirketlerin sayısı bu dönemde hızlı bir artış göstererek 18 bini aştı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), açılan-kapanan şirket istatistiklerinin Mayıs ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre Mayıs ayında yeni açılan şirket sayısı 8 bin 532 ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.44 daha düşük çıktı. Buna karşılık kapanan şirket sayısı yüzde 1.54 artarak 2 bin 631 oldu.

BEŞ AYLIK DURUM


Yılın ilk beş ayında 47 bin 395’e ulaşan yeni açılan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki sayının yüzde 1.65 altında kaldı. Buna karşılık kapanan şirket sayısı beş aylık d önemlere göre yüzde 18.77 artarak 18 bin 433’e ulaştı.


YENİ ŞİRKETLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ BEŞ İLDE


Yılın ilk beş ayındaki yeni şirket kuruluşlarının 17 bin 68’le üçte birden fazlası İstanbul’da gerçekleşti. Yeni açılan şirket sayısında İstanbul’u 6 bin 52 ile Ankara, 2 bin 438’le Antalya, 2 bin 406 ile İzmir, bin 373’le Bursa izledi. Bu beş ilde yeni açılan şirketlerin toplam sayısı 29 bin 337 ile Türkiye toplamının yaklaşık yüzde 62’sini oluşturdu.


Anılan dönemde en az yeni şirket açılışı ise 26 ile Ardahan ve Gümüşhane ve 28’le Bayburt’ta gerçekleşti.


ŞİRKET KAPANIŞLARINDA ARDAHAN VE MARDİN’DE İLK ONDA


Bu arada beş aylık dönemde kapanan şirketlerin illere göre dağılımında, ekonomik potansiyeli, nüfusu ve şirket sayısı yüksek İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi büyük metropoller ilk sıraları alırken, zaten az sayıda şirkete sahip olan Ardahan ve Mardin gibi iller de ilk ona girdi. Beş ayda en çok şirket kapanışı 4 bin 829’la İstanbul’da gerçekleşti. Bu ili kapanan bin 469 şirketle Ankara, bin 367 şirketle Adana, bin 61 şirketle Konya izledi.


Türkiye’nin ticaret hayatı en az gelişmiş illeri arasında yer alan Ardahan, beş ayda kapanan 962 şirketle beşinci sırada yer aldı. Özellikle, beş aylık dönemde bu ilde sadece 26 şirketin kurulduğu dikkate alındığında, ildeki ekonomik koşullar daha da somutlaşıyor.


Anılan dönemde şirket kapanışlarında bu beş ili 798’le İzmir, 646 ile Muğla, 549’la Antalya, 501’le Bursa ve 490 şirketle Mardin izledi.
(Hürriyet)

2 YORUMLAR

  1. cumhur bey’e katılıyorum. şirketler yeniliklere adaptasyonu çok yavaş teknoloji hızlı ilerliyor her konu kendi alanında ilerlerken biz hala eski köy bakkalları gibi çalışıyoruz. kar marjları düşük piyasa zorlu beyinler küçük ve günü kurtarma telaşında on yıllık planlar yok örneğin. bu şekilde her şey daha zor tabii.

  2. bence bütün sorun büyük düşündüğünü sanan ufak beyinli müdürler. yapılan argelerin yetersizliği. müdürlerin potrondan nekadar çalacağından başka birşey düşünmeyişi. ve patronların dağa az çalanı bulma gibi yanlış ilkeleri. devir sistem ve teknoloji devri. patronla birazda bazı konularda yanınızda çalışan işçilerin fikirlerine kulak verin. ayrıca onların kendilerini geliştirmesine katkıda bulunun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here