Herman Melville ve Moby Dick

Herman Melville ve Moby Dick 1
Herman Melville Google Doodle

Ünlü yazar Herman Melville‘in unutulmaz eseri Moby Dick’in yayınlanmasının 161. yılı, bu nedenle Google , bu yazara doodle ile bir jest yaptı. Herman Melville ve eseri Moby Dick ile ilgili ilginizi çekecek bilgiler şöyle:

Herman Melville

Doğum Tarihi: 1 Ağustos 1819

Doğduğu Yer: New York City, New York, ABD

Ölüm Tarihi: 28 Eylül 1891 (72 yaşında)

Öldüğü Yer: New York City, New York, ABD

Mesleği: Roman yazarı, kısa hikaye yazarı, öğretmen, denizci, konuşmacı, şair, gümrük müfettişi

Eser Türleri: Gezi yazısı, deniz hikayeleri, esaret anlatısı, gotik romantizm, alegori, uzun hikaye

Herman Melville Google Doodle

Romantizm, Skepticism, Modernizm, Absürdizm, Varoluşçuluk Herman Melville 1 Ağustos 1819 tarihinde, New York şehrinde doğmuş ve 1891′de doğduğu şehirde vefat etmiştir. Herman Melville ünlü Amerikalı yazardır. Ailesinin maddi durumu hiç de parlak değildi ve babası, ardında yüklü bir miktarda borç bırakarak öldüğünde, on üç yaşındaki Herman Melville için hayata atılma zamanı gelmişti. Çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yılın ardından, on sekiz yaşında Liverpool’a giden bir gemiye ayak bastı.

Gençliğinin en güzel günlerini kabusa çeviren bu adım, Herman’ın dünya edebiyatına kazandıracağı büyük romanların malzemesi oldu. Yirmi iki yaşında Güney Denizlerinde balina avına çıktı, ama zorlu koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep sorunlu geçti. katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti.

Herman Melville Hayatı Otuzlu yaşlarında Boston’a döndüğünde, artık deniz seferleri tamamı ile çıkmıştı kafasından, başka bir işi de yoktu; yazmaya başladı. 1846′da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick‘i 1851′de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi. Herman Melville , 1866′da New York gümrüğünde müfettiş olarak çalışmaya başlayınca edebiyattan bütünüyle uzaklaştı, 1891′de öldüğünde hiç kimsenin hatırlamadığı bir yazardı o, ama öldükten sonra keşfedildiğinde bir daha hiç unutulmadı.

“Billy Budd, The Sailor” ve “Bartleby, The Scrievener” isimli pek bilinmeyen ama okundukça Albert Camus’daki o ironinin yıllar öncesinden en açık şekilde görüldüğü eserleri yazan, ve yine Camus’un en çok etkilendiği yazarların başında gelen, amerikan edebiyatının sonradan değeri anlaşılmış başkaldıranıdır.

Moby Dick

Herman Melville Moby Dick

Moby Dick, Herman Melville’in, Kaptan Ahab’ın Pequod adlı bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaları nasıl avlandıklarını anlatan romanıdır. İlk kez 14 Kasım 1851′de New York Harper&Brothers Yayınevi’nce basılmıştır, ancak klasikleşen roman o dönemde ilgi görmemiştir. İlk bakışta denizlerde geçen bir serüven romanı sanılabilir. Ne var ki insan Moby Dick’i okudukça, okuduklarını düşündükçe, kitabın derinliğini, gerçek anlamını sezmeye başlar. Bu derinliği, gerçek anlamı sezmeyenler ise, balina avıyla ilgili, heyecanlı bir öykü olarak, gene de Moby Dick‘in pekala keyfini çıkarabilirler.”

Mina Urgan böyle tanımlıyor Beyaz Balına’nın romanını, “Zaman zaman çıkardığı o garip seslere burnundan konuşma derseniz, balinayı horlamış olursunuz. Hem balinanın söyleyecek nesi olabilir? Ben, derinliği olan hiç bir varlık görmedim ki, bu dünyaya söyleyecek sözü olsun, Geçimini sağlamak için birkaç söz kekelemek zorunda kalır, olsa olsa. Ne mutlu ona ki, dünya duyu verir sesini. “Melville’in sesini geç de olsa duymuştur dünya; ABD’li romancı, öykücü ve şair Herman Melville (1819-1891), denizi, gemicileri, balinaları ve tabii bu arada kinin ve tutkuların tutsağı olan insan ruhunu, düz yazı biçiminde yazdığı bu şiirde, ironi, mitoloji ve gerçekçiliğin iç içe geçtiği bu romanında anlatıyor.

Herman Melville Moby Dick Filmleri

Moby Dick Herman Melville’in romanının Moby Dick yılında çekilmiş filmi. Bu filmi Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Filmi John Huston yönetti.Filmde Gregory Peck, Richard Basehart ve Leo Genn oynadı.

Herman Melville Kitapları

Moby Dick, Beyaz Balina, Katip Bartleby, Billy budd gibi kitaplarını buradaki adresten temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here