Hidroelektrik santralleri teknikeri

Kamu ve özel teşebbüslerindeki hidroelektrik santrallerinde ara insan gücü niteliğinde tekniker vasıfları ile teçhiz edilmiş elemandır.


GÖREVLER


– Hidroelektrik santrallerinde kumanda operatörlüğü görevini yapar.
– Vardiya elamanı olarak çalışır.
– Yetkili elektrik mühendisinin bilgisi ve kontrolü altında yüksek gerilim alanlarında çalışır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Elektrik işlerinin kontrolü için gerekli olan çeşitli elektrik ölçü aletleri (voltmetre, ampermetre, avometre, pens, multimetre vb.)
-Elektrik tesislerinin yapım, bakım ve onarımlarında kullanılan malzeme, el takımları, el ölçme elemanları vb.,
-Güvenlik için gerekli malzemeler (izole eldiven, baret, izole ayakkabı vb.)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Hidroelektrik Santralleri Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,
– Mekanik ve sayılarla işlem yapabilme yeteneğine sahip,
– Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan),
– El-göz eşgüdümü güçlü,
– Sorumluluk duygusu gelişmiş,
– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,
– Zor şartlar ve stres altında çalışabilen, bedence sağlam, çabuk ve doğru karar verebilen,
– Ekip çalışmasına yatkın, kurallara uyan kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Hidroelektrik Santralleri Teknikerleri hidroelektrik santrallerinde, trafo merkezlerinde, şalt sahalarında çalışırlar. Çalışma ortamı nemli ve gürültülüdür. Genellikle kapalı ortamlarda görev yaparlar. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara yol açabilir. Diğer çalışanlarla sürekli işbirliği halindedirler. Vardiyalı, gece çalışması ve nöbetli çalışma koşulları mevcuttur.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
– Meslek elemanları kamu (DSİ) ve özel kuruluşlardaki hidroelektrik santrallerinde çalışabilmektedirler.
– Elektrik teknikerlerinin çalışma alanlarında da iş bulma imkanları olabilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Hidroelektrik Santralleri Teknikerliği mesleğinin eğitimi sadece Fırat Üniversitesi (Elazığ) Süleyman Demirel Keban Meslek Yüksekokulunda verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüğü, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği bölümlerinden mezun olanlar “Hidroelektrik Santralleri” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebilmektedirler. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal-I (SAY-I)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince;
1.Yarıyıl: Matematik, Fizik, Teknik Resim, Elektroteknik, Ölçme Tekniği, Bilgisayar Prog. Atölye Çalışması I, Yabancı Dil I, Türk Dili I.
II.Yarıyıl: Matematik, Elektroteknik II, Ölçme Tekniği II, Elektrik Makineleri, Elektrik Santralleri, Atölye Çalışması II, Yabancı Dil II, Türk Dili II, Müzik, Resim, Beden Eğitimi.
III.Yarıyıl: Elektrik Makineleri II, Elektronik ve Lojik D, Aydınlatma ve İç Tes., Enerji İletimi, Hidroelektrik Türbin, Senkron Makineler, Atölye Çalışması III, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil.
IV.Yarıyıl: Güç Elektroniği, Elektrik Tesisat Kor., Kumanda Sistemleri, Şalt Tekniği, Hidroelektrik Santralleri, Sant. ve Şalt Tes.Tek., Proje, Elektrik Mak.Lab., Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil dersleri okutulur. Ayrıca 30 iş günü staj uygulaması yaptırılmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
Hidroelektrik Santralleri önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde kontenjan dahilinde Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM SÜRESİNCE
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim kredisi ile harç kredisinden ve yurtlardan faydalanabilirler.


EĞİTİM SONRASI
Hidroelektrik Santralleri Teknikeri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret asgari ücretin 2-4 katı oranında olabilmektedir.
Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

8 YORUMLAR

  1. Mhb ben Elazığ Süleyman Demirel Meslek Yüksek okulu hidroelektrik mezunuyum.askerliğimi yaptım. hala boştayım. iş arıyorum.

  2. mrb ben hidroelektrik mezunuyum elektrik santralinde çalışmak istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim
    tlf:0531 495 61 15

  3. merhaba bende meslek lisesindeyim keban myo gitmek istiyorum beni biraz bilgilendirirmisiniz

  4. bende elazığ s.d keban myo 2010 mezunuyum ve hala işsizim malesef. 3 aylık bi iş tecrübem.eğer elemana ihtiyaç olan şirket varsa
    İletişim:0531 284 59 01

  5. Elazığ Süleyman Demirel Meslek Yüksek okulu hidroelektrik mezunuyum.askerliğimi yaptım. hala boştayım babamın rahatsızlığından dolayı Elazığ ve çevresinde çalışmak istiyorum.

  6. mrb ben hidroelektrik mezunuyum elektrik santralinde çalışmak istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here