Hidroterapi teknikeri

Yaralanma, hastalık, ortopedik özür, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında hekimin koyduğu tanı ve belirlediği tedavi planına göre, suyun; katı (buz) sıvı ve gaz (buhar) hallerini hastaya tedavi aracı olarak uygulayan kişidir.


GÖREVLER


”¢ Doktorun düzenlediği hidroterapi reçete formunda hidroterapi istemi yapılan ve tedavi süresi belirlenen hastalar hakkında belirttiği bilgiler doğrultusunda, hastaya tedavi programını uygular.
”¢ Hastanın su içinde tedavi amaçlı egzersiz aktivitelerini düzenler, su içerisinde egzersiz yapması için yönlendirici ve yardımcı olur.
”¢ Kelebek Banyo (tank içinde su masajı ve egzersiz), Girdap Banyosu (girdap oluşturularak yapılan banyo) ve kontrast banyolar ( ardışık soğuk-sıcak su ) gibi hidroterapi uygulamalarının yapılmasını sağlar.
”¢ Hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar, arkasından egzersiz programı uygulayarak hastanın hareketlerini arttırmaya çalışır.
”¢ Tedavi esnasında hastanın genel durumunu izler, durumunda değişiklik olursa hastayı havuz dışına çıkartıp fizyoterapistini ve doktorunu arar.
”¢ Gerekli hallerde doktor gelene kadar ilk yardım uygulamasını başlatır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Ӣ Havuz,
Ӣ Havlu,
Ӣ Havuz termometresi,
”¢ Kelebek banyo (Su içi basınçlı masaj ve egzersiz tankı),
Ӣ Girdap banyosu,
”¢ Kontrast banyolar (ardışık soğuk-sıcak su uygulamaları),
Ӣ Parafin,
”¢ Can yeleği,
”¢ Su yastıkları.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Hidroterapi Teknikeri olmak isteyenlerin;
”¢ Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı olmaları,
”¢ Bedenen güçlü ve dayanıklı,
”¢ El-parmak becerileri ve hisleri gelişmiş,
”¢ Görme, işitme kaybı ve ortopedik özrü olmayan,
”¢ Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Hidroterapi teknikerleri kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde, hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı sıcak ve nemli olabilir. Görev genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanılarak yürütülür. Görev sırasında hastalarla, doktorlarla ve fizyoterapistlerle iletişimde bulunulur.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Hidroterapi Teknikerleri, Başkent Üniversitesi Hastanesi, GATA, Acıbadem Hastanesi ve havuza sahip diğer devlet hastaneleri ve özel hastanelerde, kaplıcalarda, özel otellerde ve huzurevlerinde çalışabilirler.
Ülkemizde kaplıcalardan, termal tesislerden yararlanmak yaygın olmakla birlikte bu tedavi yönteminin doktor kontrolünde hidroterapi teknikerleri tarafından planlı bir şekilde uygulanması pek yaygın olarak görülmemektedir. Bu uygulamaların artmasıyla birlikte meslekte çalışacak kişilere olan ihtiyaç da artacaktır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi Başkent Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Hidroterapi bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin ÖSYM’nin belirlediği bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde “Hidroterapi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıl olup ayrıca 1 yılda İngilizce hazırlık programı vardır..
Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar;
a) Genel Kültür Dersleri:


Türk Dili ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil,
b) Meslek Dersleri:


Hidroloji ve klimatoloji(Termal sular ve kaplıcalar, iklimler, hava özellikleri, sıcak ve soğuğun etkisi hakkında bilgi),
Anatomi(insan anatomisinin genel hatları özellikle kas-iskelet ve sinir sistemi hakkında bilgi),
Masaj(Masajın fizyolojik etkileri, faydası ve yapılış şekilleri, Hidroterapi (Su tedavisinin fizyolojik etkileri, faydası ve yapılış şekilleri),
Hidroterapi Uygulamaları,
Fizyoloji( İnsan fizyolojisinin genel hatları kas-sinir ve egzersiz fizyolojisi)
Fizik Tedavi Uygulamaları( fiziksel ajanlarla yapılan fizik tedavinin faydası hakkında bilgi ve pratik uygulamalar)
Klinik Bilimler (Bulaşıcı hastalıklar ve bunlardan korunma şekilleri, ortopedik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları )
Tedavi Hareketleri Prensipleri(Egzersizlerin fizyolojik etkileri ve çeşitleri hakkında bilgi ve uygulamalar),
Özel tedavi Hareketleri ve Uygulamaları (Hastalıklara göre özel olarak yapılan tedavi hareketlerinin uygulama şekilleri) gibi dersleri teorik ve uygulamalı olarak alırlar.Ayrıca klinik stajı yaparlar.


MESLEKTE İLERLEME
Hidroterapi teknikerliği programını bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde; ÖSYM tarafından belirlenen lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler,
Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler.
Eğitim sonrası Kamuya ait Kurum ve Kuruluşlarda görev alan Hidroterapi teknikerleri 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununun Sağlık Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar.
Özel sektörün ilgili birimlerinde çalışan meslek elemanlarının ücreti karşılıklı anlaşma ile belirlenmektedir.
Yeni mezun olan ve özel bir işyerinde işe başlayan meslek elemanları en az asgari ücretle işe başlar. Ancak hizmet arttıkça ödenen ücret 4-5 katına kadar yükselebilmektedir


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
”¢ İlgili Eğitim Kurumları,
”¢ Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
”¢ Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here