Hintli milyarder Manoj Bhargava, 4 milyar dolarlık servetini icatlar için bağışladı

Hintli milyarder Manoj Bhargava, 4 milyar dolarlık servetini icatlar için bağışladı
Manoj Bhargava

Hintli milyarder Manoj Bhargava

62 yaşındaki Bhargava, Hindistan’da konforlu bir hayat sürerken 14 yaşında ailesiyle birlikte ABD’ye göç etmiş. ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Princeton’a burslu kabul edilerek 1 yıl matematik eğitimi alan Bhargava, “sıkıldığı için” okulu bırakmış. 12 yıl Hindistan’da keşiş hayatı sürdükten sonra ABD’ye dönerek iş hayatına atılmış.

Manoj Bhargava
Manoj Bhargava

Manoj Bhargava adlı işadamı, dünyayı değiştirmeye hazırlanıyor. Pek kimsenin adını duymadığı bu Hintli milyarder kullandığımız enerjiden içtiğimiz suya kadar adeta tüm bildiklerimizi unutturmanın peşinde.

Manoj Bhargava, 14 yaşında göç ettiği ABD’de 5 – Hour Energy (5 Saatlik Enerji) adlı bir içecekle 4 milyar dolarlık bir servete kavuştu. Şimdi ise bu servetin yüzde 99’unu dünyayı değiştirecek ‘icatlar çıkarmak’ için bağışlama kararı aldı.

Bhargava’nın hikâyesi Robin Sharma’nın ünlü kitabı “Ferrarisi’ni Satan Bilge”yi hatırlatıyor. Söz konusu kitapta Amerikalı avukat Julian Mantle, huzur bulmak için her şeyini satıp Hindistan’a gidiyordu. Hintli Manoj Bhargava ise Amerika’da edindiği servetini dünyanın en büyük problemlerini çözmek için harcıyor.

Bu ay Bhargava’nın çalışmaları Billions in Change (Milyarlar Dönüşüyor) adlı bir kısa filme konu oldu. Bhargava’nın Stage 2 Innovations adıyla kurduğu atölyesinin üzerinde çalıştığı en dikkat çekici teknoloji, ‘bedava elektrik bisikleti’…

Egzersiz bisikletini andıran araçta bir saat pedal çevirince, ortalama bir evin bir günlük elektriği üretiliyor. Basit bir yapısı olan bisiklet 100 dolara mal oluyor. Bozulduğu zaman bir bisikletçi tarafından kolaylıkla tamir ediliyor. Pedal çevirdikçe bir dinamo elektrik üretiyor, bu da özel bir pilde saklanıyor.

Tarlada deniz suyu

Seneye bu bisikletlerden 10 bin tanesi Hindistan’da denenmeye başlanacak. Hedef, dünya genelinde elektriği olmayan milyonlarca eve bu bisikletleri ulaştırmak. Atölyedeki icatlar bisikletle sınırlı değil. Tuzlu suyu içme suyuna dönüştürmek, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak, sınırsız Jeotermal enerjiyi kullanıma açmak da hedefler arasında.

Rain Maker (Yağmurcu) adlı cihaz saatte 4 bin litreye yakın herhangi bir suyu içme suyuna yakın kaliteye getirmeyi hedefliyor. Bu cihaz şu an New Mexico eyaletinde bir araştırma merkezinde tuzlu suyla deneniyor. Tuzlu suyu tatlı suya çeviren cihazların çok yüksek enerji kullandığı ve masraflı olduğu biliniyor. Bhargava bu işi basitleştirmeye çalışıyor. Ancak ekip, öncelikle içme suyu elde etmek yerine deniz suyunu tarımda kullanmak üzerine odaklanıyor.

“Grafen”le ısıtacak

Stage 2 Innovations atölyesi kirlilik yaratan fosil yakıtlara olan bağımlılığı da bitirmek istiyor. İzlanda ve Endonezya gibi ülkelerde jeotermal enerji yaygın biçimde kullanılsa da buharla derinden getirilen ısıda yüzeye kadar yüzde 90 civarı kayıp yaşanıyor. Bakır gibi iletkenler eridikleri için bu işte kullanılamıyor. Bhargava, jeotermal enerjide, çelikten sağlam ve çok iyi bir iletken olan ‘grafen’ kullanmaya çalışıyor. Bir diğer icat olan Renew (Yenilen) adlı cihaz ise kalbin her atışında vücuda daha fazla kan pompalaması üzerine odaklanıyor.

Bhargava, belgeselde, “Zenginsen, zengin olmayanlara yardım etmek görevin. İnsanların hayatlarını değiştirmekten bahsetme, bunu yap” diyor.
Bhargava’nın bedava elektrik bisikleti, 1 saatlik eforla cep telefonu şarjından aydınlanmaya kadar çoğu ihtiyacı karşılıyor.

Bhargava’nın hayatının bazı gizemli noktaları da var. Servetini kafeinli bir içecek yardımıyla yapan Hintli işadamı, düşük bir profil çizmeyi tercih ediyor. ABD’de birkaç eyalet aldatıcı pazarlama nedeniyle Bhargava’yı dava etmiş. Özellikle Cumhuriyetçi politikacılara milyonlarca dolar seçim bağışı yaptığı bilinen Bhargava’nın servetinin ne kadar olduğu net değil. Kendisi 4 milyar doları olduğunu söylese de, Forbes tarafından oluşturulan Amerika’nın en zengin 400 ismi arasında yer almıyor. Söz konusu listedeki sonuncu ismin serveti 1.7 milyar dolar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here