İcattan İnovasyona Giden 8 Yol

İcat ile inovasyon aynı şey değildir. İcat teknolojik bir atılımın sonucudur. İnovasyon ise yeni bir ürünün, pazar ile dirsek teması kurularak ticarileştirilmesini, icattan kazanç sağlanmasını tanımlar. Geoffrey Moore, yeni icadın pazardaki başarısı için aşağıdaki konularda gerekli hazırlıkların yapılmasını öneriyor:

  1. İlk hedef kitle: Önce yeni ürünü, bu tür ürünlere aşina olan ve yeniliklere meraklı ve azınlığa benimsetmenin yol ve yöntemleri araştırılır.
  2. Satın alma nedeni: Ürünün standart özellikleri ve geliştirme ‘ imkânları hedeflenen tüketici kitlesinin beklentilerini karşılamıyorsa kitlesel satış miktarlarına ulaşılamaz.
  3. Ürün Yüzde 100 servis: Tüketiciye paketteki ürünle birlikte, satış öncesi ve satış sonrası servis, kurulum, bakım, kullanıcı eğitimi ve ürünü geliştirme imkânlarının sunulması gerekir. Aksi takdirde komple ürün beklentisi içinde olanlar kendilerini aldatılmış hisseder.
  4. İşbirliği imkânları: “Komple ürün” için gerekli bağlantıların önceden kurulması ve işbirliği anlaşmalarının yapılması, pazarlama sürecindeki kesintileri ve gecikmeleri önler.
  5. Rekabet durumu: Hedeflenen kitleye önceden ulaşmış veya ulaşmak üzere olan rakiplerin bulunup bulunmadığı konularının araştırılması kaynak israfını engeller.
  6. Tanıtım ve dağıtım kanalları: Tanıtım çalışmalarının içeriği ve ürünü müşterilere ulaştıracak dağıtım kanalları, hedeflenen kitlenin niteliklerine ve hayat tarzına uygun olarak saptanmalıdır.
  7. Fiyatlama: Ürünün fiyatı hedeflenen tüketicilerin alım gücüne uygun olarak belirlenir.
  8. Açılım planlaması: İlk tüketici segmentindeki satış devam ederken, yukarıdaki çalışmalar, farklı içerik ve daha düşük fiyat düzeyi ile bu kez kitlesel pazar için yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here