İğne Ucu Kadar İnce Kamera Geliştirildi

İğne Ucu Kadar İnce Kamera Geliştirildi 1

Tıbbi amaçlar için kullanılması beklenen iğne ucu kadar ince kamera geliştirildi

igne-ucu-kamera
ince kamera

Kaliteli bir kamera genelde oldukça büyük, ağır olur. Bunun yanında iyi çekim yapabilmek için amacına göre çeşitli lensler kullanmak gerekir. Öyle ki bazen lensler kameradan çok daha büyük ve çok daha pahalı olabilmektedir. Ancak dijital kameralar çıktığından beri işler biraz değişmeye başladı. Öyle ki oldukça ufak kameralar muhteşem kalitede ve çok derin yakınlaşmalar yaparak fotoğraf çekebiliyorlar. Teknolojinin son harikası iğne ucu kadar ince lens ise, hem kaliteli çekim yapabiliyor hem de gerçekten tıbbi amaçlar için kullanılarak insanların içine girebiliyor.

Stuttgart Üniversitesi araştırmacıları 3 boyutlu yazıcı kullanarak ürettikleri milimetrenin onda biri kadar ince kamera ile insanların damarlarını gezerek çekim yapabiliyorlar. Bilindiği üzere insan damarlarının boyu genel olarak yaklaşık 1 milimetre kalınlığındadır.

igne-ucu-ince-kamera

Araştırmacılar Timo Gissbl, Simon Thiele, Alois Herkommer ve Herald Giessen ürettikleri kameranın endoskopi amacıyla da rahatlıkla kullanılabileceğini belirtiyor. Lens o kadar ince ki bir iğnenin ucuna geçirilerek insanın içinde dolaştırılabiliyor.

Tıbbi alanlar haricinde ise kameraların, bir sinek boyutundaki drone’lara yerleştirilebileceği ya da gözle görülmeyen sensörler olarak güvenlik amacıyla kullanılabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here