İhbar ikramiyesi olarak 500 bin lira aldı

Maliye, ‘vergi kaçırıyor’ diyerek babasını ihbar eden Huzur Giyim’in sahibi Turgut Gençal’ın oğlu Abdullah Gençal’a ihbar ikramiyesi olarak yaklaşık 500 bin lira ödedi.


Türkiye’nin önde gelen tekstil şirketlerinden olan Huzur Giyim’de, üç yıldır devam eden vergi cezası krizi nihayet çözüldü. Star’ın haberine göre, Maliye ‘vergi kaçırıyor’ diyerek babasını ihbar eden Huzur Giyim’in sahibi Turgut Gençal’ın oğlu Abdullah Gençal’a ihbar ikramiyesi olarak yaklaşık 500 bin lira ödedi. Uzlaşmaların ardından şirketten yaklaşık 5 milyon liralık vergi tahsil edildi. Huzur Giyim’de huzursuzluğa neden olan ihbar süreci şöyle: “Huzur Giyim’deki huzursuzluk 1990’lı yıllarda başladı. Aynı yıllarda, Huzur Giyim’in patronu Turgut Gençal, şirket yönetim kuruluna oğulları Abdullah, Hulusi ve Bahadır’ı da aldı. Ardından Gençal’ın adı bazı mankenlerle anılmaya başlandı. Bunun üzerine, Baba Gençal, oğlu Abdullah’a 800 bin dolar vererek şirket hisselerini geri aldı. Bu operasyonla birlikte Huzur Giyim’de sıkıntı başladı. Oğul Abdullah, yıllarca, hissesinin bedelinin daha yüksek olduğunu öne sürerek, şirketten daha fazla para almak istedi. Şirketten istediği parayı alamayan Abdullah, çareyi aile şirketini Maliye’ye ‘vergi kaçırıyor’ ihbarı yapmakta buldu.


ÖDÜL İÇİN EYLEM BİLE YAPTI
Abdullah’ın Maliye’ye teslim ettiği evraklardan yola çıkan Maliye denetim elamanları, şirkete yaklaşık 23 milyon liralık vergi cezası kesti. Cezanın ardından Abdullah, ihbar tazminatı için Maliye’ye başvuruda bulundu. Maliye ise 2010 yılı içinde ödenek konulmadığı için Abdullah’ın ihbar primini ödeyemedi. Bunun üzerine Başbakanlığa mektup yazarak, ihbar priminin ödenmesini isteyen Abdullah, hatta bir ara tek kişilik eylem de yaptı. Bu tüm olaylar geçtiğimiz günlerde son buldu. Maliye, uzlaşmanın ardından şirketten yaklaşık 5 milyon liralık tahsilat yaptı. İhbarı yapan Abdullah’a da 500 bin lira ödül verdi. Böylece, Huzur Giyim’deki huzursuzluk sona ermiş oldu.”
Kaynak:Habertürk

2 YORUMLAR

  1. HAYIRLI VATANDAŞ OLMAK İÇİN, İLLA Kİ CANININ YANMASI GEREKİYOR, 23 MİLYONLUK VERGİDEN DEVLET 5 MİLYONUNU ALABİLMİŞ, KİMBİLİR TÜRKİYE GENELİNDE NELER DÖNÜYOR, VAH VAH TEMİZ VATANDAŞIM VAAAAH.

  2. bu haberi okuyunca aklıma bir özlü söz geldi,
    FAKİRİ KURU İNAT,
    MEMURU SÜSLÜ AVRAT,
    ZENGİNİ HAYIRSIZ EVLAT ,
    İFLAH ETMEZMİŞ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here