İhracatta hediye verme taktikleri

Dış Ticaret Müsteşarlığı’na bağlı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME), hedef ülkelerin yetkililerine ‘hediye verme’nin ‘rüşvet’ olarak algılanmaması için yapılması gerekenleri açıkladı. İZMİR – İGEME, yeni çıkardığı dergisini özel bir sayı ile ’İş Kültürleri’ne ayırdı. İhracatçıların 41 ülkede randevu alırken ve iş görüşmesi sırasında dikkat etmesi gerekenlerden bankacılık maliyetlerine, ülkeye ait genel bilgilerden hitap şekillerine kadar pek çok uyarının yer aldığı derlemede, özellikle iş kıyafeti, kaçınılması gereken ve arzu edilen hediyeler gibi bilgilerle sunulan hediye verme şekilleri, karşılıklı konuşmada kaçınılması gereken konular gibi başlıklar da dikkat çekti.


HEDİYELER İÇİN ÖZEL BÖLÜMLER
Hediye verme konusunda özel bölümler ayrılan derlemede, çok pahalı olan ve ülkenin kültüründe olumsuz anlamı bulunan sembol ve renkler içeren ürünlerin seçilmemesi önerilirken, sık sık ’Çok pahalı bir hediye vermekten kaçınınız. Cömertliğinizden dolayı karşınızdaki kişinin utanmasına ve rüşvet gibi yanlış anlaşılmaların doğmasına neden olabilirsiniz’ uyarısı yapıldı. Hoşlanılan ve kaçınılması gereken konular başlıkları altında da o ülkelerin rakipleri hatırlatıldı, onlarla ilgili yorumların kısıtlı tutulması istendi. İşte o derlemeden bazı satır başları:


BREZİLYA’NIN TERCİHİ MANİKÜRLÜ KADINLAR
İGEME uzmanlarına göre, Brezilya’da ilk toplantıda hediye vermek gerekli değil, onun yerine yemek ısmarlanabilir. Özel eşya konumuna giren ve siyah- mor renkli yas durumunu hatırlatan hediyeler verilmemeli. Brezilya’da kadınlar evli ise yanak yanağa, bekar ise üç kez öpüşüyorlar, Brezilya’da herhangi birinin kulak memesinin çekilmesi müteşekkir olduğunu gösteriyor. Giyime de büyük önem verilen ülkede kadınların ise bakımlı ve tırnaklarının manikürlü olması gerekiyor.


ÇİNLİLER ŞAHSİ HEDİYE İSTEMİYOR
Hediye vermek Cezayir’in iş kültürünün bir parçası. Sunum tarzı hediyeden daha büyük önem taşıyor. Çin’de ise şahıstan ziyade şirkete verilen hediyeler daha çok kabul görürken, şirketi temsilen sunulduğunu mutlaka belirtmek gerekiyor. Ayrıca, Çin kültüründe ’yemek yediniz mi’ sorusu ile ’nasılsınız’ aynı anlamı taşıdığından her ikisine de evet denilmesi gerekiyor.


HİNDİSTAN’IN İLGİNÇ KRİTERLERİ
Hindistan geleneklerinde ise konuklar bir tür tanrı olarak kabul ediliyor ve yemek sonunda teşekkür etmek ödeme şekli olarak algılandığı için ev sahibini yemeğe çağırmak uygun görülüyor. Hindistan’da kaçınılması gereken hediyeler ise köpek simgesinin bulunduğu ürünler ve sığır etinden mamuller. Hindistan’da kulaklar da kutsal, o yüzden birinin kulağını çekmek en büyük hatalardan biri. İş kadınları Hindistan’da pantolon giymeli.


RUSYA’YA ELİ BOŞ GİTMEYİN
Kanada’da hediye geleneksel olarak anlaşmaya yaklaştıktan sonra verilmeli ve paketten çıkarılarak herkese gösterilmeli. Giyim ise markalı ve modaya uygun olmalı. Polonya’da ise iş ilişkisi başlarken sunulmalı. Rusya’ya da mutlaka hediye ile gidilmesi önerilirken, ABD’de kadınlara etnik ve dini şakalar ile kadınlara evli olup olmadıklarını sormak hoş karşılanmıyor. İsveç’te hediye vermek yaygın bir davranış biçimi kabul edilmezken tabakta kalan son yemeğin servisini kabul etmemek gerekiyor.


AZERİLERE ISRAR, MALEZYALILARA TEMKİN
Azeriler bir hediyeyi kabul etmeden önce geleneksel olarak iki defa reddediyor, çekinmeden ısrar edilmeli. Endonezya’da da oradaki Çinliler ve Müslümanlar için ayrı hediye verme kuralları var. Müslümanlara yiyecek götürülüyorsa ’helal’ olması, Çinlilere kesici aletler verilmemesi önem taşıyor. Kenya’da hizmetkarlara, ticari işlerinizi gören kişilere küçük hediyeler verilmesi bir gelenek. Malezya’da da benzer gruplandırma söz konusu. Ancak bu ülkede hediye yakın arkadaşlar arasında geçerli, aksi takdirde ’rüşvet’ olarak kabul ediliyor. Ayrıca Malezya’da yası ve ölümü temsil ettiğinden paket beyaz olmamalı. Malezya’da ayrıca kraliyet üyelerine özgü bir renk olduğundan sarı giymekten kaçınılmalı.


GÜNEY KORELİLER KARŞILIK BEKLİYOR
Hediye konusunda ’profesyonel’ olarak tanımlanan Güney Afrikalı iş insanlarına ise ülkeye özgü tanıtım eşyaları sunulabilir. Ejderha motifli süs eşyalarının revaçta olduğu Güney Kore’de de yaygın bir uygulama olan bu konuda mutlaka ısrar ve karşılık bekleniyor. Gürcistan’da çiçek verilirken çift sayıda olanlar cenaze törenlerini çağrıştırıyor. Hırvatistan’da da kasımpatı çiçeği ölümü hatırlatıyor. Peru’da da herhangi bir şeyden 13 adet sunulması hoş karşılanmazken Suriye’de ise hediyenin değeri karşı tarafın değeriyle karşılaştırıldığından ucuz bir ürün seçilmemeli. Şili’de de pahalı olan ’rüşvet’ olarak algılanırken tavsiye edilen parfüm, alkollü içecekler ve masa saatleri.


TANZANYA’DA EŞ ANLAMA DİKKAT
Meksika kültüründe zorunluluk görülen hediyelerin şarap veya viski, altın kaplama çakmaklar, kaliteli kalemler olabileceği belirtiliyor. Tanzanya kültüründe de ’Bana bir hediye getir’ ile ’Size iyi tatiller dilerim’ anlamı eşdeğer şekilde kullanıldığından her zaman hediye alınacak sonucu çıkarılmamalı. Ukrayna’da çift sayıda sarı çiçek cenaze çiçeği olarak görülürken opera ve konser biletleri ile jest yapmak memnun ediyor.


KADINA HEDİYEDE HASSASİYET
Karşılıklı konuşmada bir kişinin eşi hakkında soru sorulmaması ve İsrail-Filistin ilişkileri konusunda konuşulmaması gereken Katar’da alkollü içkilerden uzak durulmalı. Libya, Pakistan ve Irak’ta bir erkek kadına hediye veriyorsa ailesinden bir kadın tarafından gönderildiğini söylemeli ve hediyeyi sağ elle vermeli. Uzmanlar, Mısır için ise ’anahtar konumdaki kişiler için yanınızda bolca hediye götürmekte fayda vardır” diyerek Müslümanlıkla ilgili hassasiyetlerin gözetilmesini istiyor. Nijerya’da da hediyenin sol elle verilmemesi önerilirken Cezayir, İran, Katar, Libya, Pakistan, Lübnan, Malezya, Mısır, Kenya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak’ta özellikle kadınların çok muhafazakar kıyafetler giymesi öneriliyor.Radikal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here