İlk Kez İş Kuran Girişimcilerin Yaptıkları 7 Hata

Yeni işletme açmış bir girişimci ürün yerleştiriyor.

“Girişimciler tarafından en çok yapılan hatalar hangileridir?” sorusuna birçok farklı yanıt verilebilir. Özellikle ilk işini kuran girişimciler söz konusu olduğunda yapılan hatalar ister istemez ardı ardına gelir. Siz de ilk işinizi kurmak ya da ilk işini kurmaya hazırlanan yakınlarınıza yardımcı olmak istiyorsanız yeni girişimcilerin en sık yaptığı hataları yazımızdan öğrenebilirsiniz!

1. İş Kurarken Pazar Risklerini Önemsememek

İlk kez işini kuran girişimcileri başarısızlığa sürükleyen en önemli neden pazar risklerinin önemsenmemesi ya da görmezden gelinmesidir. Teknoloji tabanlı iş yapan veya işi teknoloji merkezli olan birçok girişimci her şeyden çok teknolojilerini mükemmelleştirmeye odaklanır. Bu esnada pazardaki rakiplerinden, hedef kitlelerinden ve hedef kitlelerinin beklentilerinden uzaklaşırlar. İlk kez iş kuran girişimciler piyasa risklerini analiz etmezlerse maalesef fikirleri çok iyi olsa dahi bekledikleri başarılara ulaşamadan pes etmek zorunda kalırlar.

2. Yanlış Tavsiyelere Uymak

İlk kez iş kuran girişimciler fikirlerini geliştirirken de faaliyetlerini resmileştirirken de birçok tavsiyeye maruz kalırlar. Kimileri bu tavsiyeleri kulağına küpe eder, kimileri ise tavsiyelerin peşinden sürüklenip gider. Asıl hata da bu noktada yapılır. Tavsiyelere uymak doğru bir yöntem olabilir, ancak tavsiyelerin kaynağının da eş derecede önemli olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

3. Yapıcı Geri Bildirimleri Yok Saymak

İlk işini kuran girişimcilerin en büyük sorunu geri bildirimlerin yapıcı mı yıkıcı mı olduğunu ayırt edememeleridir. Yapıcı geri bildirimler göz ardı edildiğinde iş fikrinin başarıyla taçlanma ihtimali ortadan kalkabilir. Bu nedenle yatırımcıların, mevcut ve potansiyel müşterilerin geri bildirimlerine karşı tetikte olunmalıdır. Objektif değerlendirme sonucunda işletme için faydalı olduğu sonucuna varılan öneriler mutlaka değerlendirilmelidir.

4. Çok Hızlı Gitmek

Beklemek ve işleri ağırdan almak girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biridir, aynı şekilde tam tersi bir tutumun da doğru olduğu söylenemez. İş kurmadan önce piyasayı yeterince araştırmadan, müşterilerin beklentilerini ve tercihlerini sorgulamadan harekete geçilirse başarısızlık kaçınılmaz hale gelebilir. Önemli olan tam zamanında, doğru verilerle, doğru şekilde harekete geçebilmektir.

5. Personel Seçerken Hata Yapmak

Girişimciler ilk işlerini kuracaklarında sürecin her aşamasında biraz aceleci davranabilirler. Personel seçimini hızlandırılabilirler ya da personel nitelikleri doğru belirlenemeyebilir. İşte bu durumda girişimler potansiyel bir başarısızlığa mahkum edilir. Girişimcilerin, iş fikirlerinin ve işletmenin vizyonunun değer bulması için girişimcilerin doğru ekip üyeleri ile yola çıkması gerekir.

6. Tohum Yatırım Zorluğunun Abartılması

İlk kez işini kuracaklar için tohum yatırım almak önemli bir süreçtir. Seed Funding olarak adlandırılan bu yatırım, girişimcilere ihtiyaç duydukları sermayenin sunulması olarak tanımlanabilir. Girişimciler zaman zaman bu yatırımı almanın zorluklarını da yatırımın kendisini de abartabilirler. Yatırıma ulaştıklarında da gereğinden fazla sevinebilirler, sonra da işler sarpa sarabilir. Fon almak başarılı olunacağı anlamına gelmez, fikrin umut vadettiği işaretleri sunar. Kısacası, çalışmaya devam etmek gerekir!

7. Mental Yorgunluğa Teslim Olmak

Girişimciler için ilk işlerini kurmak her anlamda çok stresli bir süreçtir. Zaman zaman günün 24 saat olmasına, haftanın yalnızca 7 günden oluşmasına dahi itiraz sesleri yükselir. Gün içerisinde girişimciler işlerine o kadar çok zaman ayırmak zorunda kalırlar ki yaratıcılıkları ve analitik kapasiteleri zarar görebilir. Bu değişim de başarısız olmalarına yol açabilir. Girişimciler kendilerini gereğinden fazla zorlamayı tercih etmemelidir, iş haricinde kendilerine bir uğraş bulmalı ve zihinlerini dengelemelidir.

İlyas Özkurt
Senior Full Stack Web Developer Yazılım konusundaki ilk çalışmalarım lise yıllarında başladı. Daha sonraları hobi olarak devam eden çalışmalar üniversiteden sonra 2015 yılında 6harf.com firmasının kurulmasıyla profesyonel bir tabana kavuşmuş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here