İlkokul Öğrencileri Robotlara Yazmayı Öğretiyor

CoWriter uygulaması olarak hayata geçirilen proje ile ilkokul çocukları robotlara yazmayı öğretiyor.

cowriter-760x416

Günümüz dünyasında bir çok ülke AI teknolojisi üzerinde çalışıyor. AI teknolojisi robotların yeni şeyler öğrenebileceği ve öğrendiklerini gelecek deneyimlerinde kullanabileceği bir sistem. CoWriter projesi ise robotların el yazısını geliştirmesi üzerine yoğunlaşmış bir uygulama. Proje çerçevesinde bir taşla iki kuş vurmayı planlayan araştırmacılar, el yazısı konusunda çok fazla başarılı olmayan öğrencilerin robotlara el yazısını öğretmesi üzerine kurulmuş. Bu sayede çocuklar, robotlara yazmayı öğretirken kendi hatalarını da görebiliyor ve yazı yeteneklerini geliştirebiliyorlar.

İnsancıl Robotlar üzerinde araştırmalar yapan EPFL labaratuvarı, NAO adlı insancıl bir robotu 8 ila 10 yaşları arasındaki çocuklarla bir araya getiriyor. NAO programlanabilir, öğrenebilir bir robot. Öğrendiklerini daha sonra kullanabilen NAO bir tablet üzerinde yazım işlemini gerçekleştiriyor. Çocuklarsa robotun yazısındaki hataları buluyor ve hataları robota gösteriyor. Bir robota yazı yazmayı öğreten çocuklar eğlenirken bu hataları kendileri de öğreniyorlar.

Robot bu işlemi defalarca tekrarlayarak kullandığı algoritma sayesinde gitgide daha iyi yazmayı öğreniyor.

CoWriter projesi şuı anda protatip durumunda ancak oldukça verimli bir şekilde denemeler yapmakta. Proje başladığından beri yaklaşık 70 kişilik öğrenci grubuyla çalışan robotun ileriki aşamalar için çalışmaya devam etmesi ve gözlenmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here