İnovasyon Çılgınlığı

Trendwatching.com’un Temmuz-Ağustos Trend Raporu’nda, kardeş kuruluş Springwise.com’un tüm dünyadan derlediği 67 yenilikçi iş fikri derlenmiş. İşte bu fikirlerden bazıları:

* ABD’nin Seattle kentindeki Sorrento Hotel, müşterileri için gece sohbetleri düzenliyor. Sanatçılar, yazarlar, sinemacılar, şefler ve başka alanlardaki entellektüeller, “gece yarısı sempozyumlarında” otel müşterilerinin kültürel derinliğini artırıyor.

* İspanya’nın 11 kentinde 40 restoranla faaliyet gösteren Fresc Co, müdavimleri için iki restoranında günde iki saatlik ücretsiz İngilizce dersi vermeye başladı. Dersler daha çok günlük konuşma ve iş İngilizcesi üzerine yoğunlaşıyor.

* ABD’li bisiklet üreticisi Calfee Design, müşterilerine internet sitesinden karbon fiber ve bambu gövdeli bisiklet tasarımları sunuyor. Hafifliği ve dayanıklılığıyla karbon fibere alternatif olarak kullanılan bambu bisiklet kadroları, Gana’da yerel zanaatkarlar tarafından üretiliyor. Gana’da gövdesi 150 dolara mal olan bir bisiklet, 2.700 – 3.200 dolara satılıyor.

* ABD’de şubat ayından beri kullanımda olan Choose Change ATM adı verilen ATM’lerde, her işlem yaptığınızda 1 dolar, seçeceğiniz bir hayır kurumuna bağışlanıyor. ATM’leri işleten şirket, kesilen işlem ücretlerinin en azından iyi bir yere gittiğinden emin olabileceğinizi söylüyor.

* ABD Oregon’daki SoupCycle adlı şirket, yerel çiftçilerin ürünleriyle ürettiği organik çorbayı, abonelerine her hafta bisikletle dağıtıyor.

* Fransa’da Saphora adlı parfüm mağazası, Paris metrosuna parfüm otomatları yerleştirdi.

* Kuzey İspanya’da üç mağazayla faaliyet gösteren şarküteri zinciri Izarzugaza, Mundaka kentindeki mağazasının önüne 7/24 servis verecek bir et ürünleri otomatı yerleştirdi.

* New York’ta 3Floz adlı şirket seyahat için 100 mililitrelik minik ambalajlarda lüks kişisel bakım ürünlerini sunuyor.

* İngiltere’de Made.com adlı mobilya sitesi aracıları ortadan kaldırarak mobilya fiyatlarında yüzde 60-80 arasında avantaj sağlıyor. Müşteriden aldığı sipariş sonrasında uzak doğudaki üreticisine sipariş veren şirket sipariş edilen ürünü 4 hafta sonra teslim ediyor.

* ABD’de GotryitOn adlı site, giyim konusunda kararsızlık yaşayanların online tavsiye almasını sağlıyor. Kostümünüzü giyiyorsunuz, fotoğrafınızı çekiyorsunuz, ne zaman ve hangi amaçla hazırlandığınızı belirtip resminizi siteye yüklüyorsunuz. Kullanıcılar “giy” veya “giyme” diye oy veriyorlar. Uyup uymamak size kalmış!

* İngiltere’de kişisel enerji üretim birimleri pazarlayan Gotwing adlı şirket, içinde oluşan ısıyla cep telefonu şarj eden lastik çizmeler satıyor. Özellikle festival katılımcıları için geliştirilen ürün, ısı enerjisini elektriğe çeviriyor.

* Hollandalı Peer+ adlı şirketin geliştirdiği özel camlar, pencereleri veya cam cepheleri birer güneş enerjisi paneline dönüştürüyor. Camlardan sağlanan enerji hava karardıktan sonra bina içinde aydınlatma için kullanılıyor.

* ABD’de Kaliforniya merkezli Executive Tours Interrnational adlı kuruluş, “sabah insanı olmayanlar” için “sabahın körü” yerine “öğlenin körü” konseptli turlar düzenliyor. Şimdilik İtalya ve Fransa’ya gerçekleştirilen bu turlarda sabahın erken saatlerinde hiçbir aktivite bulunmuyor ve tüm günlük turlar öğlen veya öğleden sonra başlıyor.

Güventürk GÖRGÜLÜ
Dünya Gazetesi Köşe Yazarı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here