İnovasyon yapmak isteyen Kobi’lere öneriler

6

Bir Kobi’de yaşanan sorunların %95’i tekrar eden sorunlardır. Çoğu iş sahibi günlük operasyonda karşılaştığı sorunu çözmek için, o an her ne yapıyorlarsa bırakıp, sorunu halledip ve sonra kaldığı yerden devam eder. Ta ki aynı ya da benzer bir problemin tekrar etmesine dek.


Bu durumu kalıcı olarak çözebilmenin tek yolu ise: İnovasyondur!
Fakat burada bahsedeceğimiz inovasyon herkesin zannettiğinden farklıdır. Buradaki yenilik, yeni bir üründen ziyade iş yapma şeklinizle ilgilidir. Muhasebe tabloların ayda bir düzenli olarak çıkmasını sağlamak, sekreterinizin telefonları “şu şekilde” yanıtlamasını sağlamak, satış ziyaretlerinin bir ön filtreleme ile yapılmasını sağlamak gibi.


İş Geliştirme Koçlarımız, “İnovasyon yapmak isteyen KOBİ’lere öneriler” makalesinde KOBİ sahiplerine işletmelerinde yeniliği kolayca başlatmalarına yardımcı olacakları basit bir prosesi ele aldılar.


İnovasyon yapmak isteyen KOBİ’lere öneriler
E-Myth’te inovasyonun yani “iş geliştirmenin” en öncelikli uygulama alanı sürekli tekrar eden sorunlardır. Amaç, iş sahibinin zamanının büyük bir kısmını çözmek için harcadığı bu sorunları kalıcı sistem çözümlerine bağlamaktır.


İşte yeniliği kolayca başlatmanıza yardımcı olacak basit bir proses:


1. Firmanızda tekrar eden, operasyonel bir sorun belirleyin. Bu tür sorunları belirlemek çok kolaydır. Örneğin:
”¢Yeterince müşteri ziyareti yapılmıyor.
ӢYeterince teklif verilmiyor.
”¢Mesaiye kalmaları istendiğinde insanlar içerliyor.
”¢“Doğru insanları” bulmak her geçen gün daha zorlaşıyor.
”¢Yeterince müşterimiz yok.
”¢Nakit akışımız kötü.


Bir sorunu, ama sadece bir tanesini seçtiğinizde ikinci adıma geçin.


2. Bu sorunu sonsuza dek bertaraf etmek için bazı çalışanlarınızdan kararlılık taahhüdü alın. Evet, yanlış okumadınız. Bazı çalışanlarınızdan, tüm çalışanlarınızdan değil.


Hiçbir zaman tüm çalışanlarınız güçlerini böyle bir şeyi halletmeye yönlendiremezler. Hayır, sizin aradığınız bazı çalışanlarınız. Bir takım oluşturuyorsunuz. Biriyle konuşun, ikisiyle konuşun. Görüşmenize sizi çılgına çeviren o şey hakkında konuşarak başlayın. Bakın bakalım, ilgilerini çekti mi? Çekmediyse, canları sıkılmış görünüyorlarsa, bir başka kişiye gidin, olmazsa bir başkasına, bir başkasına, ta ki bu sorundan sonsuza dek kurtulmak için gerekli hayati ilgiyi yakaladığınızı hissedene kadar. Sonra, şunu bilin: hiçbiriniz bunu nasıl bertaraf edeceğinizi daha bilmiyorsunuz. Nasılı henüz önemli değil.


Bu adımda önemli olan hepinizin kararlı olmanız, kendinizi adamanız. Ne olursa olsun kararlısınız. Çünkü, bu sorunu bertaraf ettiğinizde, çok özel bir şey olacak, hepiniz için çok çok önemli birşey. O da elbette 3.adım”¦


3. Sonuç hakkında bir görüş birliğine varın. Eğer ortada etkisi büyük bir sonuç yoksa, sizi ve takımınızı olmasına karar verdiğiniz şey için enerjilendirecek bir ihtiras yoksa, hiçbir şey olmayacak. Çünkü yenilik tamamen enerjiyle ilgilidir. Yenilik için enerji gerekir. Hem de çok. Enerji, ihtirası harekete geçiren başlıca akımdır. İhtiras ise, planınızı sonuca götüren enerjilenmiş niyettir. Bu, sizin ve çalışanlarınızın sonuca gitmenizi garantiler. Yani bir sonuç olmak zorundadır. Dokunabildiğiniz, hissedebildiğiniz, sayabildiğiniz, görebildiğiniz, farkedebildiğiniz için olduğunu bileceğiniz, gerçekten olduğunu bileceğiniz birşey olmalıdır. Beton kadar katı olmalıdır. Heyecanlı da olmalıdır. Bir de birşey daha olmalıdır. Bir kutlama, ki bu da 4.adım”¦


4. Bir kutlama yapmaya karar verin. Hiç farkettiniz mi insanlar kutlamalara bayılıyorlar. Her fırsatta partiler yapılıyor! Doğumgünleri, yıldönümleri, ayrılan insanlar, yeni gelen insanlar”¦ İş dışında olduğu gibi, işyerinde de çalışanlar bunlara bayılıyor. Onun için siz de bir kutlama yapmaya ve bunun tam olarak nasıl olacağına karar verin. Ama öyle birşey olsun ki insanlar inanılmaz bir heyecanla gerçekten ama gerçekten dört gözle beklesinler.


Bu süreç çoğu iş sahibinin hoşuna giden yaratıcı, memnun edici bir süreçtir. Zihninizi genişletir ve size “kutunun dışında” düşünme ve yenilikçi olma fırsatları verir.


Bir liderin görevi kristal berraklığında net bir vizyona sahip olmak ve bu vizyon doğrultusunda da şirketinin geleceğini planlamaktır. Planlama yaparken de işletmesini kendisinden bağımsız sistemler vasıtasıyla tıkır tıkır işlemesini sağlamaktır. Bunun için sadece kendisinin değil çalışanlarının da yenilik yapma konusundaki becerilerini dikkate alması, onlara ilham vermesi ve yönlendirmesi gerekmektedir.


Geçtiğimiz günlerde Telekom’un davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Robin Sharma’nın dediği gibi “ En başarılı şirket, her çalışanının kendi işinde lider olduğu, en zekice işlerin yapıldığı şirkettir.”


Bilgi ve danışma için 0216 641 95 05 ya da www.ozgurkasifler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here