İnşaat Firmalarında Çalışacak Eleman Arayan Şirketler

İnşaat sektörlerinin devleri istihdam saülamak için fırsat kapılarını aralıyor.
İnşaat Firmalarında Çalışacak Eleman Arayan Şirketler
4 dk
Son güncellenme: 14/11/2019
Tüm Başlıklar

Varyap

Taşeronlarla birlikte yaklaşık 6 bin 500 kişiye iş imkanı sağlayan Varyap, 2011’de Ataşehir’de GAP İnşaat’la birlikte başlayacağı yeni projeleri için 2 bin 500 kişiyi daha istihdam edecek. Bunun haricinde planlama aşamasında olan ya da ihalelerine katıldıkları yeni projelerle de bu sayının artması bekleniyor. 

Ofton İnşaat 

Özellikle İstanbul’da Taksim – Şişli bölgesine odaklanan Ofton İnşaat şu an bin kişiye istihdam sağlıyor. 2011’de başlayacak yeni proje için ise 200 kişinin daha istihdam edilmesi planlanıyor. Sektörün durgun olduğu ekonomik kriz döneminde bile kimseyi işten çıkarmadıklarını söyleyen Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Altun, önümüzdeki beş yıl için yeni projelerinin tamamının planladıklarını, ihtiyaca göre sürekli olarak istihdam yaratacaklarının altını çiziyor. 

Sur Yapı 

Çamlıca’da başladığı İstanbul’un en yüksek projelerinden biri olacak Exen İstanbul projesi bin 38 konuttan oluşacak. Şu anda doğrudan çalışan sayısının 205 olduğu şirket, taşeronlarla birlikte ise iki bin kişiye istihdam sağlıyor. Yeni başlayan ve başlayacak projeleri için 2011’de 70 kişiye doğrudan, bin kişiye de dolaylı olarak istihdam sağlayacaklarını söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, uzman yönetici ve koordinasyonu sağlayacak pozisyonlara ihtiyaç duyacaklarını söylüyor. Çalışacak personelde en çok girişimci, gelişim ve değişime açık olmasına dikkat ediliyor. 

Kullar İnşaat 

2011 yılındaki en iddialı projelerinin Lavinya City olacağını söyleyen Kullar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kul, bu yeni projeyle şu anda istihdam sağladıkları bin 500 kişiye 200 kişi daha ekleyeceklerini söylüyor. Her düzeyde yönetici ve teknik eleman alınacağını söyleyen Kul, inşaat sektöründe özellikle satış temsilcileri, satış müdür yardımcısı, proje müdürü, mimar ve mühendislere ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. 

Ağaoğlu İnşaat 

Şu anda bin 900 personeli bulunan Ağaoğlu, 2011’de 350 kişi daha istihdam etmeyi planlıyor. Proje müdürü, şantiye şefi, takım şefi gibi teknik pozisyonlar dışında iç denetim uzmanı, bütçe raporlama uzmanı gibi idari pozisyonlar için de alım yapacaklarını söyleyen Ağaoğlu İnsan Kaynakları Müdürü Yasemin Öndeş, kurumda çalışacak kişilerde en çok eğitim ve gelişime açık olmasına dikkat ettiklerini vurguluyor. 

Teknik Yapı 

Kartal’da yapımı devam eden ve Kadıköy’deki butik projelerinde toplam bin 500 kişiye istihdam sağlayan Teknik Yapı’da en çok mavi yakalı istihdam ediliyor. 2011 yılında başlayacak üç yeni proje için 500 kişi istihdam edilmesi planlanıyor. Mimar, mühendis kadrosunun her zaman korunduğu şirkette, yeni projelere bağlı olarak mavi yakalı personel işe alınıyor. Çalışacak kişilerde aranan en önemli özelliklerin başında ise özgüven geliyor. Beyaz yakalılarda ise yaratıcılık ve olaylara farklı bakabilme yeteneği ön plana çıkıyor. 

Ukra İnşaat 

2011’de İstanbul Beylikdüzü, Esenyurt ve Başakşehir’de olmak üzere toplam 14 bin konutluk projeye başlayacak olan Ukra Group, bu projelerde görev almak üzere bin kişiyi istihdam etmeyi planlıyor. Şu anda var olan 140 kişilik idari kadroya, yeni projelerle birlikte 25 kişiyi daha eklemeyi planladıklarını söyleyen Ukra Group Yönetim Kurulu Başkanı Atila Yavuz, beyaz yakalı çalışanlar için referansın ve deneyimin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. 2010’u büyümeyle kapatan inşaat şirketlerinde işe alımlar, son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. 2011’e de yatırım kararıyla giren sektör, yeni projelerde çalıştırılmak üzere binlerce mavi ve beyaz yakalıyı istihdam edecek. “Ekonominin dinamosu” olarak tanımlanan inşaat sektöründe eylül ayıyla birlikte başlayan hareketlenme, sektördeki istihdamı da son yılların zirvesine taşıdı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre istihdam endeksi 2010 yılının ikinci döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 3.1 arttı. Buna göre Bina İnşaatı İstihdam Endeksi 75.4’ten 75.9’a, Bina Dışı İnşaatı Sektörü İstihdam Endeksi de 108.9’dan 115.4’e yükseldi. Sektörde çalışılan saat ise yine bir önceki yıla oranla yüzde 2.3 oranında artarak 75.5’e ulaştı. Kasım ayında yayınlanan ve dünya inşaat sektörüyle ilgili bilgiler veren Global Construction 2020 raporuna göre inşaat sektörü, dünya ekonomisinden daha hızlı büyüyerek 2020 yılında 12.7 triyon dolarlık bir hacme ulaşacak. Bu rakam, dünya ekonomisinin yüzde 14.6’sına işaret ediyor. Rapora göre Türkiye inşaat pazarının da önümüzdeki on yılda, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olması bekleniyor. Türkiye’deki inşaat sektörünün yüzde 7.3’lük bir büyüme göstermesi bekleniyor. Öngörülen bu rakam, sektörün yarattığı toplam değerin iki katına ulaşacağı anlamına geliyor. Şu anda toplam 17 milyon konut bulunan Türkiye’de 2023’e kadar beş milyon adet daha inşa edileceği hesaplanıyor. Bu da, gelecek yıllarda istihdamda inşaat sektörünün yine ön planda olacağının göstergesi. 

İstihdamda Lokomotif İstanbul 

2010’un ikinci yarısında büyük projelere start veren inşaat sektöründe hem yurt içi hem yurt dışı projelerde ciddi istihdam açığı doğdu. Benzer bir hareketliliğin en son 2007’de yaşandığını söyleyen Yapı Koordinasyon Merkezi İnsan Kaynakları Müdürü Melda Kirişçi’ye göre bu durum sektör çalışanları için ciddi iş fırsatları yaratıyor. 

Yurt dışında -Özellikle Libya, Cezayir, Afganistan, Irak ve Türk Cumhuriyetleri, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere- büyük ve önemli inşaat ve alt yapı projeleri üstlenen Türk firmaları on binlerce kişiye iş sağlıyor. Örneğin sektörün önde gelen firmalarından Rönesans İnşaat, her ay ortalama 500 kişiyi yurt dışındaki projelerinde görevlendiriyor. Alarko Şirketler Grubu ise 2011’de yurt dışına iki bin işçi götürmeyi planlıyor. Yurt içinde de Ağaoğlu, Dumankaya, Kullar, Ukra İnşaat, Sur Yapı, Varyap, Teknik Yapı gibi şirketler yeni başladıkları projelerle binlerce sayıda kişiye istihdam yaratıyor. Yurt içinde en çok istihdam yaratan il ise İstanbul. Ankara, Antalya ve İzmir’de de inşaat sektöründe yoğun alımların gerçekleştiğini söyleyen Melda Kirişçi, İstanbul’da ayda 200 personeli, diğer illerde ise 70 kişiyi işe yerleştirdiklerini söylüyor. Bu hareketliliğin kaynağını ise hem İstanbul’daki firmaların bütçelerinin istihdam yapmaya uygun olmasına hem de Anadolu’daki şirketlerin insan kaynaklarına çok sıcak bakmaması olarak açıklıyor. 

Yedi Aydır Artış Var 

Peki istihdamın arttığı inşaat sektöründe en çok hangi pozisyonlar için eleman aranıyor? Hem beyaz hem mavi yaka pozisyonlarının tamamı için son yedi aydır inşaat şirketlerinden ciddi talep geldiğini söyleyen Melda Kirişçi, teknik ofis mühendisleri, saha mimarı gibi pozisyonlarda nitelikli eleman sayısının az olması nedeniyle işe alımlarda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor. Bu yüzden de maaş dengeleri bozuluyor. Her ay yaklaşık 50 proje için 200 pozisyona eleman yerleştirdiklerini söyleyen Kirişçi, son zamanlarda mevut yasaların daha da sıkılaştırılması nedeniyle en çok İş Sağlığı ve Güvenliği mühendislerinin talep edildiğine dikkat çekiyor. En çok istihdam ise yurt dışı projelerinde gerçekleşiyor. Bunun en önemli sebepleri arasında yurt dışındaki projelerin imkanlar açısından daha esnek olması, rekabetin fazlalığı ve maaşların firmadan firmaya değişiklik nedeniyle sirkülasyonun çok fazla olması gösteriliyor.

Bu içeriği oylayın
3.00, 2 Oy
Yorumlar (15)
İsa erturk 52 ay önce
Mrb Afkan turkmenm Mantolama söve ve saten alçi boya işlerı yapıyorum gerekirse ekipte kurarm tel 05343675900
Duran kaya 53 ay önce
Duvar ustasıyım 13 yıllık yong tuğla pims yapıyorum projeden anlıyorum ekibim var ikamet ettiğim yer adana adim duran kaya 538 845 71 55
Mehmet 54 ay önce
Ben Mehmet sürekli duvar işiyle uğraşıyorum4ekip duvarci ekibim var işi olan bu numaradan ulaşabilir05416721866
İlham 54 ay önce
Azeriyim tavan ,renglemek.aboy ve bir cok işler bacariyorum....işe ihtiyacim var..... +994513227818 nomrem budur
Enver Onat 54 ay önce
Alçıpan asma tavan kaynak işleri yapıyorum 70 kişilik ekibim var 8 senedir bu işi yapıyorum Bilginize sunarım tşk 05423031785
arif 55 ay önce
mrb 9 yillik isi yalitim ustasiyim yas 31 ise ihtiyacim var il farketmez yuet disinada cikabilirim 05380396521
Gurcantelci 55 ay önce
Ben marangoz ve mobilya ustasiym.1970dogumluyum.ulke disi bir yerde calismak isterim.tel 0532 3238602.
Deniz 56 ay önce
25 senelik ustasıyim sıva alçı kalipciyim 05382042125
Süleyman şahin 56 ay önce
Ben süleyman şahin.çekirdekten yetişme 25 senelik satenalçı,boya ustasıyım.yurtdışı işi arıyorum.Ürdünde yüksel inşaatta,antalya luna blanca oteli,bellek rixsos otel adana tufanbeyli Sabancı termik sandal inşaatı bunun gibi birçok hatırlıyamadım,lüks yerlerde çalıştım.USTALIK belelgem var milli eğitimden,ayrıca ekipte kurarıım sıkıntı yok,ilgilenenler bu cep numaradan ulaşabilirler.ceptel:0543 782 00 60
Müslüm 57 ay önce
Istanbul bağcılarda oturyun 29 yaşındayım ortaokul mezunuyum 8yildir inşaat calisiyuyurum kara sıva ve dış cehpe montalama hostasiyim ve E ehliyetim de var bütün tamirat işleride yapa bilrim guzel bir şirkette çalışmak istyurum bekliyurum 05423516682 müslüm akkuş sürekli iş se arayın lütfen evliyim
VEDAT ALTUNAY 102 ay önce
MERHABA İSMİM VEDAT ALTUNAY 01.07.1966 SAMSUN DOGUMLUYUM 1979 YILINDAN BERİ YANİ 32 YILDIR KABA İNŞAAT SEKTORUNDE MESLEGIMI SURDURUYORUM İstanbul anadolu yakasi;avrupa yakası Ankara,İzmir,alanya,rize,ve cok yerde. sanirim;32 yilda kaç inşaat yaptik sayisini bilmiyoruz.işimiz ailenin atalarimizdan geliyor. EMLAKCİ-YADA AL İŞİ BAŞKASİNA VER DEİLİZ. herkes denize bakar,kaç kişi denizi görür, Herkes inşaat yapiyor bu bir furya oldu bu ülkede;kaç kişi içi sinerek satın alabiliyor. Tanişmak isteriz.fikir vermekten ucret almiyoruz. Fikir alin,başkalarindan da alin bizim gibi düşünenlerle calişin. İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEKİRDEKTEN YETİŞMİŞ TAŞÖREN KALFAYIM,BÜYÜK M2 Lİ PROJELERDE EKİBİMLE HİZMET VERDİM,FİATLANDIRMANIN PROJE İNCELEMESİNDEN SONRA YAPILACAĞI KANATİNDEYİM.TABİKİ BU FİATLANDIRMALAR ZAMAN,MALZEME,YER,SÜRE,KONULARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK HEPSİNİN HESABINDAN SONRA ORTAYA ÇIKACAKTIR.AYRICA EMEĞİN İŞ GÜCÜNÜN SANATKARIN HAKKI PARA İLE ÖLÇÜLEMEYECEĞİ DÜŞÜNCESİNDEYİM İNŞAAT SEKTÖRÜ TECRÜBEMİ HERKONUDA PAYLAŞACAĞIMI BİLDİRİR SAYGILAR SUNARIM KALFALIK VE TAŞERONLÜK YAPTIĞIM ŞİRKETLERDEN BAZILARI: 22.10.1996 İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş (İZMİR BORNOVA İŞ MERKEZİ KABA İNŞAATI 10.000M2 KALIP DEMİR BETON 01.05.2010 MAK-İN İNŞAAT (ZORLU CENTER PROJESİ) 07.04.2009 ALARKO İNŞAAT TEKIRDAĞ TERMİK SANTRAL PROJESİ 03.03.2011 UKRA CTY (BEYLİKDÜZÜ PROJESİ) BURADA BUYUKSEHIR BELEDIYESI İŞİ DURDURDU O YUZDEN YOLLARIMIZI AYIRMAK ZORUNDA KALDIK. DİGER PROJELER EKSIKSİZ OLARAK TESLİM EDILMISTIR. İLETİŞİM NUMARAM VEDAT ALTUNAY CEP:0532 556 23 63 MUSTAFA ALTUNAY CEP:0542 523 02 94 SAYGILARIMLA.. BİLGİNİZE ARZ EDERİM.
Murat 105 ay önce
yurt dışında çalışmak için " özgeçmiş Beton pompa oparatörü ” ve kule vinç oparatörü --murat canruh tel . 05378548520 – 05395539013 bu meslekten -26 – yıldır çalışıyorum kulandığım makinlar — şiving – putmayıster – cifa – rayık – sermaç – junjın--mobil beton pompa da- ve sabit beton pompa da -yüksek kat kule beton pompasın da çalıştım " kule vinç - liper ve sima kulandım "Rusiyada – 10 – yıl çalıştım ” kontek inşaat -moskova da - kalin gırat ve hanti mansiski de " Cenk inşaata- sent petresburg da -Antyapı inşaat ta çalıştım moskova da - Libiyada STFA inşat ta ve – Dubai de ” çukurova baytur inşaat ta çalıştım Türkiyde – 14 – yıl inşaat şirketlerin de ve hazır beton şirketlerinde çalıştım ayrıca – forklif ve – hiyap kulanırım ve beton pompa " arzalar konusunda ustayım arzayı kendim giderebiliyorum daha önce arza konusunda - servislerde kurs aldım ,, E – ve – G – SINIFI sürücü belgem var hidrolik ve mekanik konusunda ustayım -- oTo eletirik konusunda tercübeliyim işi arıyorum
AHMET ARSLAN 87 ay önce
MERHABA, ben BODRUMDAN AHMET ARSLAN, 1975 ORDU ünye doğumluyom. 20 yıldır inşaat alanında çalışmaktayım. çıraklıktan, ustalıktan, kalfalıktan, formenliğe kadar inşaat alanında çalıştım. yur içi ve yurt dışında çalıştım. yurt içi yurt dışı projelerinde tercübeliyim. temelden çatıya kadar inşaat alanında tercübe sahibim. YAPI EĞİTİM SEMİNERİ BELGESİ ne sahibim. BELGE NO: 903/2,16, inşaat alanında: HARFİYAT VE ZEMİN; APLİKASYON VE TELÖRE; PROJE OKUMA; KALIP HAZIRLAMA; DEMİR BAĞLAMA; BETON DÖKÜMÜ; DUVAR ÖRME, YIĞMA YAPILAR, YAPI HASARLARI, DEPREM KOULARINI içeren inşaat alanında belgeye sahibim. çalıştığım bazı firmalar: KORAY İNŞAAT İSTANBUL, DOĞAN GRUBU İSTANBUL VE BODRUM, ATAMAN İNŞAAT İSTANBUL VE BODRUM, KUL VE TOPRAK İNŞAAT KAYSERİ, CENTAŞ VE ARDA İNŞAAT İZMİR, PENAŞ VE ÇAĞDAŞ İNŞAAT BODRUM, VS. FİRMALARDA çalıştım..ayrıca almanyanın REGENSBURG eyaletide çalıştım.Eğer sizce uygunsa sizinle çalışmayı kabul ediyorum. SAYGILARIMLA AHMET ARSLAN TEL: 0 542 394 85 80 0 537 690 52 79
yadigar duman 127 ay önce
merhaba ben 20 yıldan bu tarafa kaba inşaat ağırlıklı taşeron olarak inşaat işleri yapmaktayım iz düşümü ölçüye göre 1500 2000m2 birinci sınıf kereste'm ve ona göre her türlü alet gereçlerim mevcuttur 11 yıllık'ta şahıs firması olarak resmi vergi mükellefi olarak çalışıyorum yurt içinde kersteli veya salt işçilik yurt dışında ise TC mahkemeleri uyuşmazlık ve anlaşmazlık kanunları kapsamında süzleşmeli taşeron olarak kaba inşaat işi yapmayı düşünmekteyim hala hazırda kısmi malzemeli ve malzeme artı işçilikli olark çok cidi firmalara iş yapmaktayım ekip çalışmasında en kısa zamanda iş üretme kapasitesini ve insan gücünü maksimum düzeye çıkarmada önümü açacak bu konuda bize yardımcı olacak cidi firmalardan birisi ile yurtdışında büyük metrajlı kaba inşaat işi yapmayı düşünmekteyiz saygılarımla DUMAN İNŞ.TAH TİC Yadigar DUMAN ya_dum@hotmail.com
fatih 81 ay önce
roje Dekorasyon inşaat iç dekarasyon yurtdışı deneyimli büyük firmalarla çalışmış türkiyenin bir çok yerinde bir çok firmalarıyla imza atmış iş teslimatını zamanında teslim eden başarılara imza atmış bulunmaktayız. dzayn proje iç dekarasyon da bulunan iş hareketlerimiz bolme duvar, asma tavan, detay gavan, metal tavan, taş yönü tavan, kaynaklı tavan, kalvanisli tavan, gergi tavan, gizli ledli tavanlar, kübbe tavanları, italyan duvar kağıtları, italyan boya, alçı, iç ahşap dekarasyonu, fayans yapımı, mermer yapımı, dış cehpe montalama alamimyum dış cehpe montalama, temel proje çizimleri, elektirik tesisatı su tesisatı, tüm inşaat taadilat ve tamirhat işlerinizde yapılan sözleşme gereğince gününde teslim edilir......DELFİN DİZAYN DEKARASYON İLETİŞİM: 053325333632 E POSTA:fatih_budak_04@hotmail.com
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.