İnsan kaynaklarıyla ilgili bir iş alanı

  Geçenlerde internetten görüştüğüm bir arkadaşa insan kaynaklarıyla ilgili farklı bakış açılarını yazmıştım şimdi sizlerle de bunu paylaşmak istiyorum. İnsan kaynaklarıyla ilgili biraz araştırma yaptım.Sonuç güzel olmasına rağmen umduğum gibi kolayda olmadı. Bu konuyla ilgili size önerebileceğim birkaç iş fikri var.

  İnsan kaynaklarıyla ilgili serbest danışmanlık olabilir. Örneğin bir firma kendisine nitelikli eleman arıyor veya yetiştirmek istiyor. Bu durumda siz devreye girip şirketin istediği özelliklere uygun elemanlar yetiştirebilir veya eğitebilirsiniz. Örnek uygulama 01: Bir cafe sahibini düşünün.Garsonlarının eğitimli ve bilinçli olmasına önem veriyor.Piyasadan kendisine 5 ayrı işçi bulduğunu düşünelim bunları işe adapte etmek ve istediği verimi almak konusunda yeterli olmayabilir.Burada devreye sizi sokuyor.Ve sizde bu insanları alıp şirket in istediği şekilde yönetiyorsunuz.Ya da buna benzer firmalara ayda 4 sefer olmak üzere personel denetimi yapabilirsiniz.

  Böylece cafe – restorant tarzı yerler ayrıca bir müdür almak zorunda kalmayacaklar.sadece size aylık ödeyecekler böylece bağımsız bir müdür çalıştırmanın da ayrıcalığı olacak. Bu tarz işlerin bir güzel yöntemi de aile yönetimi olan yerlerde patron nazını geçiremediği işçilerinde sizin yolunuzla kendi adamını uyarmakta da zorlanmayacaktır. Şimdi getirisine bakalım. Siz bağımsız bir insan kaynakları müdürüsünüz. 1 restorantın 12 işçisi var.Adam başı 20 ytl alsanız 240 ytl var ayda 4 kez kontrole anlaşsanız. Ve bu şekilde 10 restaurant bulsanız. 2,400 ytl yapar. Peki bu olay firmaya ve size ne gibi getiriler sağlar. Size kariyer + deneyim + para Firmaya eleman kontrolü + yönetimdeki eksikliklerin kapanması + prestij vs…

  Bence siz bu olayı bir düşünün ilk bakışta çok değişik ve zor gelebilir. Ama iyi pazarlanırsa ve geliştirilirse bence kısa sürede size birçok deneyim kazandıracaktır. İşin bir iyi yanı daha var.SİZE MALİYETİ YOK. Ben burada sadece anahatlardan bahsettim. Siz bu fikri alıp yenileri ekleyebilir eksiklikleri tamamlayabilir ve piyasaya çıkabilirsiniz. Tabii ki sadece restaurant değil oteller-cafelerde olabilir. İşçi sayısı 30 dan aşağı olan her yer sizin için bir müşteri olabilir. İyi günler.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here