İnsan’a Zarar Vermeyen Testere Geliştirildi

BOSCH markası insan’a zarar vermeye karşı korumalı bir testere sistemi geliştirdi.

testere

2000’li yıllarda marangozluk yapan Steve Grass adlı adamın harika bir fikri vardı. Testereye ufak oranda elektirik veren ve elektirik akımındaki değişimleri takip eden bir cihaz geliştiren Grass, bu cihaza testerenin, insan etine değdiği anda meydana gelen akım değişimini farkederek durdurulmasını sağlayan bir mekanizma ekledi. Bu sayede testere insan etine değdiği anda akım değişimini farkederek sadece birkaç mili saniyede durabiliyordu. Sistemin tek kötü yanı ise bu işlem gerçekleştiğinde testere kullanılmaz hale geliyordu.

BOSCH aynı sistemi uygulayan ancak acil durumlarda durdurulan testereye zarar vermeyen REAXX adlı testere masasını geliştirdi.

Sistem, daha önceden geliştirilen metal bir fren sistemi ile testereye zarar vererek durduma işlemi yerine sisteme ufak patlamalar oluşturan ve testereyi kullanıcdan uzaklaştıran bir mekanizma yerleştirdi. Bu sayede cihaz acil durum durdurmasından sonra bile kullanılabiliyor. Cihaz sahip olduğu tekerlekli katlanabilir sistem sayesinde kolay taşınabilir bir özelliğe de sahip. Cihazın bahar aylarında piyasaya çıkması ve yaklaşık 1500 dolar olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here