Instagram İşletme Hesaplarına Detaylı Bir Bakış

Instagram

İletişim konusunda görsellik neredeyse akılda kalıcılık ile aynı anlama gelmektedir. Görselliğin iletişim kaynakları arasında bu kadar öne çıkmış olması nedeniyle Instagram’ın bu kadar popüler bir sosyal medya platformu olması şaşırtıcı değildir. Instagram tamamen görsel iletişimin yer aldığı bir platformdur ve platform kendi içerisinde hikayeler, videolar ve sponsorlu içerikler gibi çeşitli kanallar barındırmaktadır.

Sosyal medya platformlarının popüler olması beraberinde işletmelerin hedef kitlelerine ulaşabilecekleri yeni bir kanalı da getirmektedir. Son yıllarda birçok işletme hem reklamlarını hem de müşteri desteklerini sosyal medya platformlarına kaydırmıştır. Ancak sosyal medya platformlarının işletmelere getirdikleri avantajlar etkili reklam analizlerinden ya da hedeflenmiş reklamlardan ibaret değildir. Sosyal medya platformlarında yer alan işletmeler her zaman göz önündedir. Atılan güzel adımların viralleşerek bir anda yayılabilmesi ne kadar mümkünse, yapılacak bir hatanın da benzer bir şekilde yayılması mümkündür. Bu nedenle işletmelerin medya dilini kullanırken dikkatli olması ve aynı zamanda güvenilir bir imaj çizmesi gerekmektedir.

Günümüzdeki tüm popüler sosyal medya platformları geçtiğimiz 10 yıl içerisinde ortaya çıktı. 10 yıl içerisinde sosyal medya platformları yaptıklarıyla ve yapmadıklarıyla sürekli gündeme geldi. Yaşanan olumsuz tecrübelerden yola çıkılarak elde edilen gelişmeler ise bugün kullanıcıların ve tüketicilerin kararlarında önemli roller oynamaktadır. Sosyal medya platformlarında onaylanmış hesaplar, resmi hesaplar ve işletme hesapları da kullanıcı kararları söz konusu olduğunda başrolde yer almaktadır. Bir işletmenin Instagram hesabının onaylı olması, o hesabın söz konusu işletme tarafından yönetildiğini göstergesidir. Diğer taraftan işletme hesaplarında, normal hesaplardan farklı olarak işletmelere ait detaylı bilgilerin bulunması gerekir.

Getirdiği avantajlar ve kolaylıklar Instagram’da işletme hesabı oluşturmak için aslında yeterince fazla. Ancak bunlara eklenecek bir diğer neden ise global trend ve bu trendin sunduğu istatistikler. Instagram tarafından yapılan açıklama neden işletmelerin Instagram’da bir işletme hesabına sahip olması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Tüm dünyada 25 milyondan fazla işletme profili bulunuyor. Ayrıca, 2 milyondan azla işletme Instagram hikayelerine reklam veriyor. Hikayelerin içerisinde ise en çok görüntülenen hikayelerin 3’te 1’i yine işletme profillerine sahip. Instagram’da 200 milyondan fazla kullanıcı her gün en az bir işletmenin profilini ziyaret ediyor.

Instagram’da İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram üzerinde bir işletme hesabı açmak ücretsizdir. Bunun için öncelikle bir Instagram hesabı açılması gerekmektedir. Daha sonra bu hesaptan ayarlara giderek işletme hesabına geçiş yapmak mümkündür. İşletme hesabı açmak için yeni bir profil açmaya gerek yoktur. Mevcut bir hesap ile de işletme hesabına geçiş yapmak mümkündür. Ancak daha önce aktif olan bu profilden yapılmış olan paylaşımlar işletme hesabına geçiş yapıldığında görüntülenememektedir. İşletme özelliklerini tam anlamıyla kullanabilmek için işletmenizin Facebook hesabını da bu hesapla ilişkilendirilmeniz tavsiye edilmektedir. Instagram’da oluşturulan her bir işletme hesabına en fazla bir adet Facebook sayfası bağlanabilmektedir. Ancak bu profil kalıcı bir şekilde ilişkilendirilmemektedir. Yani daha sonra işletme hesabına eklediğiniz Facebook profilinizi yine ayarlar kısmında değiştirebilirsiniz. Tüm bu adımlar tamamlandığında Instagram işletme hesabınız aktif hale gelecektir. Instagram’da açtığınız işletme hesabını yine ayarlar kısmından tekrar kişisel hesaba dönüştürebilirsiniz. Ancak hesabınızı kişisel hesaba döndürdükten sonra işletme hesabı özelliklerinden yararlanamazsınız.

İşletme hesabınızı aktif hale getirdikten sonra ise Instagram İstatistikleri ile beraber işletme hesabına sunulmuş olan bütün ek özellikleri anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Hesabı açarken girdiğiniz bilgiler kalıcı değildir. Kişisel hesaplarda olduğu gibi hesabı oluşturduktan sonra da girdiğiniz bilgilerde değişikliğe gidebilirsiniz. İşletmeniz için profilinize gireceğin her bir bilgi, ek bir özellikle olarak profilinizde yer alacaktır ve kullanıcılar için tıklanabilir hale gelecektir. Bu tıklanabilir alanlardan takipçileriniz işletmenizin adresini haritalar uygulamasında görüntüleyebilir, direkt olarak sizi arayabilir ya da e-posta göndererek iletişime geçebilir.

İşletme Hesaplarının Farkı

Instagram gibi bir platformda işletme hesabı açmak son derece kolay ve hızlı bir süreçtir ancak normal bir kullanıcı profili oluşturmaktan oldukça farklıdır. Instagram’da açılacak olan işletme profilinin ana hedefi müşterilerin gelişmelerden haberdar olması değil onların işletme ile bağlantıya geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle işletme profillerinde telefon numarası, e-posta adresi, işetmenin fiziksel adresi gibi bilgiler yer almaktadır. İşletme hesabı açmak isteyen kişilerin bu bilgilerden en az bir tanesini sağlaması zorunlu tutulmaktadır. Bu o işletmenin güvenirliliğini kullanıcılarına göstermesini sağlamaktadır.

İşletme hesaplarının aynı zamanda getirdiği başka avantajlarda bulunmaktadır. Telefon numarası, e-posta adresi ya da işletmenin fiziksel adresi gibi bilgiler işletme profiline eklendiğinde kullanıcılar direkt olarak Instagram üzerinden işletmeleri arayabilir, e-posta gönderebilir ya da işletmenin bulunduğu konuma yol tarifi alabilir. Bu gibi avantajlar kullanıcıların işletmelerle etkileşime geçme yollarını tek bir dokunuşa indirgemektedir. Bunun yanı sıra işletme profilleri bu hesaplara özel olarak gelen Instagram İstatistikleri özelliğine de sahip olmaktadır. Instagram İstatistikleri içerisinde hesabınızın takipçilerinin kim olduğu, ne zaman internete girdiği ve gönderileriniz ile nasıl etkileşim kurduğuna dair detaylı bilgiler sağlamaktadır. İşletme hesapları, normal profiller gibi Gizli Hesap olarak ayarlanamamaktadır. İşletme profilinin bir diğer avantajı ise varsa işletmenizin Facebook sayfası ile bağlanabilmesidir. Facebook sayfasında yer alan yöneticilerin, editörlerin ve diğer görevlere sahip kullanıcılar bu Facebook sayfası ile ilişkilendirilmiş olan Instagram hesabında da eşit izinlere sahip olur.

İşletme hesaplarına gelen bir diğer özellik ise Call to Action butonları. Bu özellik şimdilik çok yeni ve tüm işletmelere açık değil. Ancak yakında tüm işletme hesapları Instagram hesaplarında Call to Action özelliğini kullanabilecekler. Bu özellik işletme profillerine dört yeni buton getiriyor. Bu butonlar aracılığı ile kullanıcılar herhangi bir etkinliğe bilet alabiliyor, restorandan sipariş verebiliyor, randevu alabiliyor veya rezervasyon yaptırabiliyor. Özellik tüm işletmelere açıldığında daha fazla seçenek bu sistemde yer alacak ve kullanıcılar işletmenin sunduğu hizmetleri, Instagram’dan çıkış yapmadan tek bir dokunuş ile satın alabilecek.

Instagram’dan Alışveriş “Pop Up Shop”

Sosyal medya platformlarında sıra dışı olarak ortaya çıkan bir diğer şey ise herhangi bir fiziksel adrese sahip olmayan ve sadece internette varlık gösteren işletmelerin oldukça başarılı olması. Bu küçük işletmeler sosyal medya platformları üzerinden yaptıkları satışlar ile büyük birer başarı hikayesine dönüşüyor. Instagram’ın işletme hesaplarına sunduğu Pop Up Shop ise bu başarının daha büyük markalar tarafından da elde edilmesini sağlıyor. Bir süre önce ülkemizde de kullanıma açılan bu özellik firmaların seçtiği koleksiyonlarının satışını yaptıkları gönderilerde etiketlemelerini ve buradan gerçekleştirmelerini sağlıyor. Instagram’ın bu gönderileri kullanıcıların istedikleri şeyleri görür görmez almalarını sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar uygulamadan çıkmadan alışverişlerini yapabiliyor.  İşletme hesapları paylaştığı fotoğraflarda yer alan ürünlerini satış için etiketleyebiliyor ve bir fiyat bilgisi girebiliyor.

Pop Up Shop ile beraber artık işletme profilleri hemen hemen bütün gönderilerine alışveriş sepeti özelliği ekleyebiliyor. Ürün etiketleri bu gönderilerde çıkıyor ve kullanıcılar bu etiketten ürünün ismini ve fiyatını görüyor. Bu etikete dokunan kullanıcılar ise direkt olarak alışveriş kısmına yönlendiriliyor ve buradan alışverişlerini tamamlayabiliyor. Pop Up Shop gönderilerinin getirdiği en büyük avantaj ise kullanıcılar bir ürün fotoğrafı görmüyor, o ürünün kullanıldığı bir kompozisyon görüyor. Herhangi bir fotoğraf için kullanılan bu özellik ürünün gerçek kullanım senaryosuna dair bir fikir sunuyor. Pop Up Shop gönderilerinde birinin sizin sattığınız bir kıyafeti caddede, havalimanında ya da bir düğünde giyerken çekildiği fotoğrafı eklemek ve ürününüzün farklı bir yönünü göstermek kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmelerini sağlıyor. Pop Up Shop özelliğinin bir diğer yönü ise sadece paylaşılan görsellerde değil aynı zamanda hikayelerde de kullanılabilmesi. Bu sayede işletmenin profili daha çok kişinin erişimine açılıyor.

Pop Up Shop özelliği Instagram’ın Hikayeler özelliğinden sonuna kadar yararlanmaktadır. Bunların arasında Facebook’ta paylaşımda yer almaktadır. Facebook Hikayeleri de Instagram Hikayeleri’nde düzenleyeceğiniz reklam kampanyalarınız için ilave bir reklam alanı haline gelmektedir. Bu sayede tek bir platform için hazırladığınız gönderiyi herhangi bir özellik kaybı yaşamadan başka bir platformda yer alan kullanıcılarınız için de paylaşabilmek mümkündür.

Şimdi, Reklamlar

Instagram işletme hesabının elbette ki en büyük avantajı reklamlardır. İşletme hesabı ile Instagram’daki reklam alanlarına reklamlar verilebilmektedir. Instagram üzerinden Hikaye, Fotoğraf, Video, Dönen ve Koleksiyon olmak üzere beş farklı reklam seçeneği sunulmaktadır. Bu alanların birbirinden farklı seçenekleri ve kendine özgü özelikleri bulunmaktadır. Bu reklamların her birinden işletmenin internet sitesine yönlendiren bir link koyabilir ve kullanıcıları direkt olarak ürün sayfasına yönlendirebilir ya da direkt olarak reklam üzerinden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca reklamlarda yer alan daha fazla detay kısmından takipçilerinizin Instagram profilinize girmelerinin de önünü açabilirsiniz. İşletme profillerinin Instagram üzerinde reklam yayınlayabilmesi için aynı zamanda bir Facebook sayfası olması zorunluluktur. Her ne kadar ilk başta işletme profili açarken bir Facebook hesabı ile ilişkilendirme zorunlu olmasa da reklam yayınlarken işletmenin Facebook sayfasının ekli olması gerekmektedir. Daha önce Facebook sayfasını işletme hesabı ile ilişkilendirmemiş olan işletmeler reklam vermeden hemen önce bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Hikayelerde yayınlanan reklamlar tam ekran ve dikey formatta gösterildiği için mobil cihazlar için en ideal reklam alanı olarak kabul edilmektedir. Fotoğraf reklamları ise herhangi bir Instagram paylaşımı şeklinde gösterilmektedir ve bu reklamlarda kullanılan fotoğraflar normal paylaşımlarda olduğu gibi kare ya da yatar formatta seçilebilmektedir. Video reklamları ise daha akıcı reklamlar oluşturmanın önünü açmaktadır. Video reklamlarının süresi, diğer video paylaşımlarının aksine 60 saniyeye kadar çıkabilmektedir.

Yayınlanacak olan reklam videoları yatay ya da kare formatta paylaşılabilmektedir. Dönen reklamlar da ise birden fazla video ya da fotoğraf kullanımı mümkün olmaktadır. Burada kullanıcılar gönderideki görseli yana kaydırarak diğer görsellere geçme imkanına sahiptir. Dönen reklamlarda on adete kadar reklam tek bir gönderi içerisinde gösterilebilmektedir. Koleksiyon reklamlarında diğer tüm seçeneklerde olduğu gibi yine video ve fotoğraf paylaşımı yapılabilmektedir. Koleksiyon reklamları görsel olarak diğerlerinden daha çok ön plana çıkan bir reklam türüdür. Bu reklam türünde dört görsellik bir reklam akışta yer almaktadır. Bu görsele dokunulduğunda ise daha fazla içeriğin yer aldığı bir sayfa gelmektedir. Bu sayfaya ürünleri tek tek koyabilir, fiyat bilgisi girebilir ve işletmenin internet sitesindeki ürün sayfasına yönlendirebilirsiniz. Koleksiyon reklamları görünüş ve tasarım olarak da bir dergi sayfasını andırmaktadır. Bu nedenle daha çok kişinin ilgisini çekebilmektedir. Ayrıca daha fazla ürün gösterimi ile diğer gönderi türlerine göre avantaj sağlamaktadır.

Hedef Kitle Belirleme

Bir işletme için hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi işletmenin kârlılığı açısından hayati bir öneme sahiptir. Hedef kitle seçimi işletmelerin Instagram profili ve reklamları için de önemlidir. Reklamınızın gösterileceği kişileri seçmek ve reklamlarınızı sadece bu kişilere göstermek minimum reklam bütçesi ile maksimum yatırım geri dönüşü anlamına gelir. Instagram, reklamlar için hedef belirleme konusunda oldukça detaylı kriterler sunmaktadır. İşletme hesabı ile yayınlanacak olan reklamın hangi konumda,  hangi demografik kitleye gösterileceğini seçebilmek mümkündür. Bu demografik bilgiler içerisinde yaş, cinsiyet ve dil gibi birçok kriter yer almaktadır. Ayrıca reklamının gösterileceği kişileri ilgi alanlarına, sosyal medya davranışlarına göre belirleyebilirsiniz.

Instagram’ın sunduğu araçlardan bir tanesi de benzer hedef kitlelere erişim olanağıdır. Bu sayede mevcut hedef kitlenize benzer bir hedef kitleye erişebilir ve onları potansiyel müşterileriniz veya takipçileriniz haline getirebilirsiniz. Instagram, Facebook ile aynı reklam yöneticisi araçlarını kullanmaktadır. Bu sayede işletmeler her iki platformdaki reklamlarını tek bir yerden oluşturabilir ve izleyebilirler. İşletme hesapları için reklam yöneticileri hem mobil platformda hem de bilgisayarda kullanılabilmektedir.

İşletme hesabı ile verilen reklamlar sayesinde üç farklı geri dönüş alınabilmektedir. Bunlar marka bilinirliği, ilgi ve dönüşümdür. Bilinirlik ile işletmenin kendisi ve sunduğu hizmetler daha fazla kitleye hitap etmektedir. Bilinirlik sayesinde daha fazla kişiye erişim sağlanabilmektedir. İlgi kısmında ise trafik ön plana çıkmaktadır. Potansiyel müşterilerin işletme ya da hizmetleri hakkında bilgi alması, işletmenin internet sitesine erişmeleri, yayınlanan içerikleri daha sık bir şekilde görüntülemeleri hedeflenmektedir. Dönüşüm ise kısaca yapılan yatırımın geri dönüşüdür. Satış yapma, mobil uygulama indirme veya mağazaya daha fazla ziyaretçi gelmesi gibi farklı dönüşümler bulunmaktadır. Instagram işletme hesabı ile doğru bir hedef kitleye hitap edildiğinde bu üç geri bildirimden de maksimum verim elde edilmesi işletme hesabına sunulan araçlar ile kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Instagram İşletme Hesabı İstatistikleri

Instagram hesabının işletme hesabına döndürülmesi ile beraber profile yeni bir araç simgesi daha gelmektedir. Bu simge ile hesap ile alakalı detaylı istatistiklere ulaşılabilmektedir. İstatistikler kısmında Hareketler, İçerik ve Hedef Kitle olmak üzere üç ana başlık yer almaktadır. Hareketler kısmında gönderilerin etkileşimleri ve erişimleri yer almaktadır. İçerik başlığında ise elde edilen etkileşimlerin gönderilere ve hikayelere göre detaylandırılması bulunmaktadır. Hedef kitle ise işletmenizin hitap ettiği hedef kitlenin demografik detaylarını içermektedir. Üç başlık da birbirinden farklı detayları kullanıcılara istatistik olarak sunmaktadır. İstatistikler bunun dışında yapılan paylaşımların altında yer alan İstatistikleri Gör kısmından da görüntülenebilmektedir. Burada söz konusu gönderi ile ilgili beğeni, yorum, kayıt, profil ziyareti ve kaç kişiye eriştiği gibi bilgiler yer almaktadır. Bu istatistiklerin yanı sıra bir de Keşif bölümü yer almaktadır. Keşif kısmında yer alan veriler işletme profilini takip etmeyen ancak bu gönderiyi görüntüleyen hesapların bilgisi yer almaktadır. Ayrıca takip etmeyen profillerin bu gönderiye Ana Sayfa, Profil ya da Konu Etiketi başta olmak üzere hangi alanlardan ulaştığını göstermektedir.

Hikayelerin istatistikleri ise normal istatistiklerden biraz daha farklıdır. Hikaye istatistiklerine hem içerik üzerinden hem de hikayeyi yukarı kaydırarak görüntülenebilmektedir. Hikaye istatistiklerinde diğer gönderim istatistiklerinde de yer alan Gösterim ve Erişim verilerinin yanı sıra İleri, Geri, Çıkış ve Bir Sonraki Hikaye gibi ek veriler yer almaktadır. İleri kısmında kullanıcıların sizin hikayenizde yayınlanan bir sonraki fotoğrafı görmek için dokunma sayısını verir. Geri ise bir önceki görsele dönme bilgilerini izler. Çıkış kısmında yer alan veriler ise hikayenizden çıkan kullanıcı sayılarını göstermektedir. Bir Sonraki Hikaye kısmında ise sıradaki hikayeye geçiş oranı yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here