Instagram'da butik açmak

Instagram’da butik açmak ve satış yapmak

Instagram’da butik açmak

Instagram’da butik açmak ve satış yapmak yeni bir internetten para kazanma yöntemi. 500 milyonun üzerinde  kullanıcısı bulunan instagramı neden bir dükkan olarak kullanmayasınız? Bilindiği gibi günümüzde internetten yapılan alışverişler çok pratik ve bu nedenle çok yoğun bir pazar oluşmuş durumda.  Bu yüzden bu sektörde yenilikler yapan ve instagram gibi sosyal medyayı aktif kullanan girişimciler bu işten para kazanıyorlar.
Instagram’da butik açmak için öncelikle nasıl bir satış stratejisi izleyeceğinize karar vermelisiniz. Kendi ürettiğinizi giysileri satabilir ya da başkasının ürettiklerini instagram’da butik açarak satabilirsiniz. Aynı şekilde ürünleri yurt dışından getirtebilirsiniz.

Instagram'da butik açmak
Instagram’da butik açmak

Instagram’da butik açmak

Instagram’da butik açmak ve satış işlemleri

Instagram’da butik açmak için ne satacağınıza karar vermelisiniz. Butik giyim üzerine bir çok kombinasyon ve müşteri kitlesi bulmanız mümkün. Daha sonrasında bir instagram hesabı açmalı, bir logo tasarlamalı ve bu logoyu profil fotoğrafı yapmalısınız. Dikkat çekici bir isim koyduktan sonra profil bilgilerinize mail adresinizi, telefon numaranızı ve kargonuzun nasıl olduğu (ücretsiz ya da ücretli) hakkında kısa bir bilgi yazmalı; ürünlerinizi kaliteli fotoğraflar ile birlikte paylaşmaya başladıktan sonra da profilinizin internet sitesi kısmına Shopier dükkan sayfanızı koymalısınız.
Birkaç ürün paylaştıktan sonra insanları takip etmeye başlayın. İnsanlar sizin de o sitede bulunduğunuzu bilmeli. Eğer işi ilerletmek istiyorsanız reklam amaçlı takipçisi çok olan birkaç ünlüye hediye olarak ürünlerinizden yollayın. Ünlü insanlar eğer ürününüzü instagram hesaplarında paylaşırlarsa büyük bir sükse yapmış olursunuz. Genelde bu yolu kıyafet ve takı butikleri kullanır.
Bütün bunları yapsanız da sipariş alabileceğiniz bir mekanizma kullanmadan bu işi sürdürmeniz çok zor. Kapıda ödeme veya havale yöntemleriyle sattığınız ürünün tutarını alabilirsiniz. Fakat bu gibi yöntemlerin bir kısmı sizin için, bir kısmı da ürününüzü Instagram mağazanızdan satın alacak takipçileriniz için güvenli bir ortam sunmuyor. Bu yüzden Shopier gibi sipariş sistemleriyle ürününüzü kredi kartı ve taksit imkanıyla satabilir, kargoyu gönderip kargo onayı vererek kısa sürede ödemelerinizi hesabınıza alabilirsiniz.
Shopier.com’dan Shopier sistemine kolayca üye olarak Instagram üzerinden satışa hemen başlayabilirsiniz. Takipçiniz ödemeyi tamamladığında; hem cep telefonu uygulamanıza hem de mailinize sipariş bildirimi gelir, size bildirimdeki kişiye ve adresine ürününüzü kargolamak kalır. Bu sayede müşterilerinizle uzun mesajlaşmalardan, IBAN numarası verme ve pazarlık yapma gibi süreçlerden kurtularak, Instagram butiğinizden güvenle satış yapabilirsiniz.

Rakiplerinizi inceleyin

Aynı kulvarda butikleri olan ve Shopier ile Instagram’dan satış yapan rakiplerinizi inceleyin. Rakiplerinizin ürünlerini nasıl sunduklarını sürekli olarak takipte kalın. Onları takip eden insanları takip edin, Yukarda belirtildiği gibi takipçi kitleniz müşteri potansiyeli taşıması gerektiğini unutmayın. İnsanlara karşı kibar olmak işiniz açısından oldukça önemlidir. Yapılan yorumlara ve sorulan sorulara nazik cevap verin unutmayın müşteri her zaman haklıdır.

Hashtag kullanın

Profiliniz herkese açık olsun ve ürünlerinize özel hashtag kullanın. Bunun yanında; zamanın popüler hasgtag’lerini kullanmanızda fayda var. Örneğin instasize, instalike, instabutik gibi hashtagleri de kullanmayı unutmayın.

Sunum çok önemli

Pazarlamanın en önemli tekniklerinde biri sunum. Bir kıyafet butiği için manken kullanın. Ürünlerinizi farklı şekillerde sergilemek alıcının karar vermesini kolaylaştıracaktır. Çektiğiniz fotoğraflar kaliteli olmalı ve ürünleri farklı açılardan müşterilere sunmalısınız. Sadece tek başına kıyafet resimleri işinizi görmeyebilir.

Kargo konusunda kesin olun

Tüketici algısında bir şeyin ücretsiz oluşu ona ulaşma isteğini arttırdığı psikolojik gerçeğini aklınızın bir köşesinde sürekli bulundurun. Bu yüzden ürününüzü Shopier’e tanıtırken, kargo bedelini ürünün fiyatına ekleyip kargoyu ücretsiz sunabilirsiniz.
İnsanlarla iletişimde olun
İnsanlarla iletişimde olun ki size güvensinler. Mesela ─her ne kadar Shopier bunu sizin adınıza yapıyor olsa da─ “Ürününüz kargoya verilmiştir”, “Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz” gibi ifadeler kullanın ve ürünün ellerine geçtiğinden emin olun ürün tebrik mesajlarını da instagram’da paylaşırsanız iyi olur.
Müşterilerin memnun kalmadığı ürünler için iade imkanı sunmanın faydalı olduğu da bir gerçek. Bunu dükkan duyurunuz olarak “7 gün içerisinde iade imkanı” gibi bir ifadeyle belirterek müşterilerinize güven aşılayabilir, Shopier üzerinden aldığınız ödemenin iadesini herhangi bir ek ücret ödemeden yapabilirsiniz.

Yurtdışından ürün getirtmek?

Eğer ürünlerinizi kendiniz yapmıyorsanız ya çevre mağazalardan ya da internet sitelerinden tedarik edebileceğiniz gibi yurtdışından burada olmayan ürünleri getirtip daha farklı bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bu konu ürünün gelmesi açısından sıkıntı yaşayabileceğinizi bilmelisiniz ve kesinlikle iadesi olan sitelerden tedarik etmeye özen göstermelisiniz. Yurtdışından e-bay, amazon, Aliexpress, Etsy gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Bu işte ilerlemek?

Ürünlerinizi insanlara sevdirdikten sonra gerçek bir butik açarak gelirinizi arttırabilirsiniz ve profesyonelliğe doğru adım atabilirsiniz bunu örnekleri çok fazla var, neden siz de olmayasınız? Ayrıca sadece Instagram değil Facebook’ta sayfa açmayı da unutmayın. Facebook sayesinde Instagram ile bütünleşik bir reklam stratejisi uygulamanız mümkündür. Reklamsız ilerlemek çok zor olduğu için ufak bütçeler ile birçok kişiye ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bunlara ek olarak Shopier’ın sürekli olarak sunduğu kampanyalarına dahil olarak, reklam fırsatlarından faydalanabilir ve sosyal medyada mağazanızdaki ürünlerinizi daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

BESTE PARK-TEL