İnternet Mini Patronlar Doğurdu

Bu yeni patronlara küçük girişimciler (minipreneurs) deniyor. Bu ismi bulan, www.trendwatching.com sitesinin kurucusu, trend uzmanı Reinier Evers.
Bugünün tüketicileri, izleyici olmak yerine katılımcı olmayı tercih ediyor. Sıradan bir tüketici olarak kalmak istemeyenler, bir süre sonra “ben bunu daha iyi yaparım” diyerek girişimci gömleğini giyiyor.

İnternet sayesinde girişimci ruh taşıyan binlerce insanın dolar milyoneri olması, ilgi ve iştah kabartıyor. Bir de günün bir kaç saati veya haftanın bir kaç günü dahi olsa özgür ve patron olmak heyecan veriyor. Yanında gelen ek gelir de bu heyecanı katlıyor.

Sayıları giderek artan bu kişilere küçük girişimciler (minipreneurs) deniyor. Küçük girişimcilere adını veren dünyadaki trendleri yakından izleyen ve www.trendwatching.com sitesinin kurucusu trend uzmanı Reinier Evers. 35 yaşındaki Evers, 724 bin Amerikalı’nın açık artırma sitesi eBay’i birincil veya ikincil gelir kaynağı olarak kullandığını, bu profesyonel eBay satıcılarına ek olarak 1,5 milyon kişinin de satışlarla ek gelir elde ettiğini söylüyor. İngiltere’de 50 bin kişi online satışlardan büyük gelir elde ediyor. Tüketici eğilimlerini, davranışlarını ve bunların iş fikirlerini nasıl etkilediğini inceleyen trendwatching.com sitesinin kurucusu Reinier Evers, dünyanın her tarafına yayılmış trend ajanları sayesinde tüm akımları takip ediyor. Evers’in son dönemde duyurduğu önemli trendlerden bir tanesi “mini girişimciler”.

Management Centre Türkiye ve Eventus tarafından 7-8 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek 7. Pazarlama Zirvesi’ne katılacak olan Hollandalı trend uzmanı, ABD’de 5 milyon işletmenin web tabanlı girişimci olduğunun altını çiziyor. Küçük girişimciler şu şekillerde karşımıza çıkıyor: Küçük ve mikro işletmeler, serbest çalışanlar, yan işletmeler, hafta sonu girişimcileri, web bazlı girişimciler, yarı zamanlı çalışanlar, serbest acenteler, anne girişimciler, profesyonel amatörler, solo girişimciler, eBay tacirleri, reklam sponsorlu blogcular.

Mini Girişim Örnekleriz

Bazı mini girişimciler, bir şey üretip yaratmak yerine ellerinde tuttukları varlıkları veya deneyimleri sayesinde para kazanıyor. İşte onlardan bazıları:

>Zopa İngiltere merkezli. Borç almak isteyenlerle borç vermek isteyenleri buluşturuyor. 26 bin üyesi var (Kaynak: FT). Ortalama krediler 2-5 bin İngiliz Sterlini. Ortalama faiz ise yüzde 7.6.

>Scoopt İngiltere merkezli. Vatandaşın haber niteliği taşıyan olaylara ait fotoğraf ve videoları basına satmalarında yardımcı olan bir ’vatandaş medya basın ajansı’. 35 ülkeden 1500’ü aşan üyesi var.

>Liberty Drive Fransa’da, ’carvertiser’ (araba tanıtımcısı) Liberty Drive, ayda 150 Euro’ya Smart otomobiller sunan bir uzun vadeli kiralama hizmeti. Smart sahipleri, otomobillerini billboardlara dönüştürürlerse 100 Euro’ya kadar para kazanabiliyorlar. Türkiye’deki örneği www.carpuzz.com.

Trendler Ondan Sorulur
Trend takipçisi Reinier Evers Amsterdam Üniversitesi’nde ekonomi, New York Üniversitesi’nde işletme okudu. Girişimci ve iş stratejisi uzmanı. Sahibi olduğu “trendwatching.com” adlı web sitesinde 70 ülkedeki 1500’den fazla ’gelişme uzmanı’ndan aldığı bilgilerle dünyadaki en güncel müşteri trendlerini ve yeni iş fikirlerini değerlendiriyor.

Sitenin ücretsiz trend yayınlarını 60 binden fazla iş uzmanı takip ediyor. Bu yıl 15 ülkede kurumsal trend oluşturma seminerleri düzenleyen “trendwatching.com” 2002’de kuruldu. İngiltere ve Hollanda’da online yiyecek teslimatı yapan urbanbite’ın kurucularından. Site daha sonra Avrupa’nın önde gelen seyahat ve eğlence firmalarından lastminute.com’a satıldı.

Kaynak: Hürriyet İnsan Kaynakları Gazetesi – Arzu ÇAKIR

1 YORUM

  1. zopa hakkinda aciklayici bilgisi olan arkadas varsa bana bilgi verebilirmi acaba ? tskler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here